ACER_november Advertisement ACER_november Advertisement ACER_november Advertisement

Čínska super raketa dokáže lietať nadzvukovou rýchlosťou aj plávať pod vodou

Technológie
0

Výskumný tím z Národnej univerzity obranných technológií v čínskom meste Čangša v provincii Chu-nan plánuje postaviť 5-metrovú „viacmédiovú“ raketu, ktorá je taká rýchla, že ju nedokáže poraziť žiadny existujúci obranný systém. Túto pozoruhodnú protilodnú zbraň by poháňal inovatívny náporový motor pracujúci s bórom, ktorý funguje vo vzduchu aj vo vode. Raketa má byť nadzvuková vo vzduchu a superkavitujúca pod vodou a mohla by zasiahnuť ďalej a rýchlejšie ako akékoľvek bežné torpédo. Správu o nej publikovali noviny South China Morning Post.

Vo vzduchu sa má pohybovať rýchlosťou až 2,5 Mach vo výškach okolo 10 000 m a na vzdialenosti až 200 km. Potom by sa ponorila do malej hĺbky a preletela by po vlnách až do vzdialenosti 20 km, aby sa vyhla detekcii. Asi 10 km od svojho cieľa by sa ponorila do vody a fungovala ako superkavitačné torpédo, ktoré by znížilo odpor pohybovaním  sa vo vzduchovej bubline tak, aby udržalo rýchlosť až 100 m/s (360 km/h). 

Pri nasávaní vzduchu alebo morskej vody by raketa produkovala obrovský ťah vďaka nadzvukovému raketovému motoru na pevné palivové tyče obsahujúce približne 60 % bóru, ktorý prudko reaguje a produkuje obrovské teplo buď vo vzduchu, alebo vo vode. Bór sa v pohonných látkach využíva vo veľkej miere – od prísad do paliva pre prúdové lietadlá až po tuhé palivá z nanorúrok pre hypersonické pohonné systémy. No výskumný tím tvrdí, že jeho priečny náporový motor je mimoriadne inovatívny vďaka vysokému obsahu bóru v palive a schopnosti pracovať nad alebo pod hladinou.

Existujú už medzikontinentálne balistické rakety, ktoré fungujú opačne, odpaľujú sa pod vodou z ponoriek a potom cestujú tisíce kilometrov vzduchom nadzvukovou rýchlosťou. Proces je však diametrálne odlišný. Rakety ako Trident II D-5 sú odpaľované pod vodou parným delom, ktoré ich vymrští nad vodnú hladinu na dostatočne dlhý čas, aby sa ich raketové motory zapálili a vyniesli raketu do stratosféry.

Zdroj: newatlas.com.

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať