ACER_JUN23 ACER_JUN23 ACER_JUN23

Čínska technológia umožní dramaticky znížiť náklady na ťažbu lítia. Batérie by tak mohli byť omnoho lacnejšie

2

Čínska vláda tvrdí, že krajine sa podarilo dosiahnuť prielom, ktorý stlačí náklady na produkciu lítia na rekordne nízku úroveň. Mohlo by to mať vplyv na ceny batérií pre elektromobily. Nový proces údajne umožní znížiť náklady na ťažbu lítia na 15 000 jüanov (asi 2180 USD) za tonu. To je obrovský rozdiel oproti štandardným medzinárodným cenám za lítium, ktoré sa pohybujú od 12 000 USD do 20 000 USD za tonu.

Podľa minuloročných správ sa ceny v Číne držali na spodnej hranici tohto rozpätia, ale suma v okolí 2000 dolárov je aj tak ohromujúca. Ako uvádza denník South China Morning Post, presné náklady na výrobu lítia sú „prísne strážené obchodné tajomstvo“, ale zdroje z priemyslu potvrdili, že táto nová sadzba bude jedna z najnižších známych sadzieb, ak nie vôbec najnižšia.

Čína vyrába približne dve tretiny všetkých lítiovo-iónových batérií a ovláda väčšinu zariadení na spracovanie lítia na svete. Zníženie nákladov je pre ňu ďalšia strategická ekonomická výhoda. Tesla prednedávnom varovala pred nedostatkom materiálov potrebných na výrobu batérií do elektromobilov, ako je lítium, nikel a meď. Lítium však predstavuje len malé percento nákladov a objemu Li-ion batérií, takže vplyv na ich cenu môže byť obmedzený.

Zdroj: electrek.co.

Redakcia

Všetky autorove články
bateria nabijanie tech energia vykon smartfon notebook elektrina peniaze obchod

2 komentáre

ekologia reakcia na: Čínska technológia umožní dramaticky znížiť náklady na ťažbu lítia. Batérie by tak mohli byť omnoho lacnejšie

21.6.2019 08:06
specialne u cinanov by ma zaujimala ekologicka stranka veci - teda kolko maciatok zomrie rocne na otravu bocnymi produktami tejto lacnej tazby.
Reagovať

dementi z redakcie co klamete v nadpise?! reakcia na: Čínska technológia umožní dramaticky znížiť náklady na ťažbu lítia. Batérie by tak mohli byť omnoho lacnejšie

24.5.2019 21:05
Nerozmyslajuca redakcia, v nadpise ma byt ze cina tvrdi....
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať