S_03PaletteUltr S_03PaletteUltr S_03PaletteUltr Advertisement

Čínsky konkurent Tesly sa počas aktualizácie softvéru zastavil uprostred ulice a zamkol vodiča na viac ako hodinu

Bezpečnosť
1

Elektromobil čínskeho startupu NIO, ktorý sa zvykne označovať za konkurenta Tesly, uviazol na jednej z rušných ulíc Pekingu po tom, ako vodič spustil aktualizáciu softvéru „over-the-air“. Vodič i cestujúci zostali vo vozidle uväznení viac ako hodinu, kým sa aktualizácia dokončila.

Šofér, ktorý v aute uviazol, sa neskôr na sociálnej sieti Weibo vyjadril, že hoci sa pri nich zastavilo niekoľko policajných hliadok, „nedokázali sme dokonca ani otvoriť okno“. NIO sa za vzniknutú situáciu ospravedlnil na Weibo. V príspevku spoločnosť uviedla, že „optimalizuje“ proces potvrdzovania aktualizácií cez telefón, a pripomenula zákazníkom, že by mali prijať aktualizáciu iba vtedy, keď je vozidlo zaparkované na bezpečnom mieste.

Hovorca spoločnosti vo vyjadrení pre web The Verge vysvetlil, že používatelia pred tým, než sa začne aktualizácia softvéru, dostanú jasné oznámenie, že musia zaparkovať svoje vozidlo počas aktualizácie a príslušné funkcie vozidla sa vypnú. V danom prípade sa vraj vodič pokúsil vykonať upgrade, kým stál v dopravnej zápche.

Autá v posledných rokoch získali dotykové displeje, komplexné používateľské rozhrania a dokonca aj pokročilé asistenčné systémy. Softvér stojaci za týmito inováciami však môže spôsobiť nové druhy problémov. Fiat Chrysler napríklad poslal pred rokom do niektorých svojich vozidiel aktualizáciu OTA pre informačno-zábavný systém Uconnect, po ktorej autá skončili v nekonečnej slučke bootovania, v niekoľkých prípadoch dokonca až dovtedy, kým sa im úplne nevybila batéria.  

Zdroj: theverge.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
Tesla autonom auto smart city doprava clovek stroj bezpečnosť ochrana softver

1 komentár

musim reakcia na: Čínsky konkurent Tesly sa počas aktualizácie softvéru zastavil uprostred ulice a zamkol vodiča na viac ako hodinu

7.2.2019 02:02
povedat, ze dizajnovo to auto vyzera fakt dobre. Tesla sa moze strcit...
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať