Čínsky zákaz vývozu kovov vzácnych zemín bude mať veľký dopad na elektromobilitu a robotiku

Technológie
0

V poslednom čase Čína rýchlo pristupuje k zákazu vývozu niektorých kovov vzácnych zemín. Táto zmena politiky by mohla spôsobiť problémy v nečínskych ekonomikách, ktoré nie sú schopné získať dostatok kovov vzácnych zemín potrebných pre high-tech výrobky a vysokovýkonné magnety. Správa Nikkei uvádza, že k tomuto kroku Čína pravdepodobne pristúpi už v roku 2023. Aktualizácia zoznamu materiálov, ktorých vývoz je zakázaný, pravdepodobne spôsobí značné problémy Spojeným štátom aj Japonsku.

Ide o reakciu na to, že USA a ďalšie krajiny obmedzili vlastný vývoz špičkových mikročipov, čím Čína zostala mimo hry. Asia News Network uvádza, že čínsky prezident Si Ťin-pching sa zameral na magnety ako na bod hospodárskeho rastu a prínos pre národnú bezpečnosť. Práve kovy vzácnych zemín sú kľúčom k výrobe rôznych high-tech výrobkov a magnetov, ktoré sa nachádzajú v elektromotoroch (vrátane elektromobilov), robotoch, lietadlách (vojenských aj iných) a bežne používaných tovaroch, ako sú mobilné telefóny.

Podľa Asia News Network má Čína „84-percentný podiel na svetovom trhu s neodýmovými magnetmi a viac ako 90-percentný podiel na samáriovo-kobaltových magnetoch“. Väčšina zvyšného podielu patrí Japonsku. Ak Čína skutočne zastaví všetok vývoz týchto materiálov, veľká časť Európy a USA sa stane úplne závislou od Číny pri výrobe súčiastok (a pravdepodobne aj výrobkov) z týchto materiálov, čím ostatné krajiny prídu o kľúčové výrobné bašty.

Nikkei uvádza, že väčšina kovov vzácnych zemín, či už sa ťažia v Číne, alebo nie, smeruje do tejto krajiny na spracovanie, ale USA sú stále lídrom vo výrobe produktov využívajúcich magnety vzácnych zemín. Dokument U.S. Geological Survey uvádza, že Čína produkuje niečo vyše dvoch tretín všetkých kovov vzácnych zemín, pričom má dvojnásobné množstvo banských zásob ako ďalšia krajina v poradí. Podľa Asia Financial spracovanie vzácnych zemín je toxické, čo viedlo niektoré krajiny k tomu, aby odložili alebo obmedzili svoj vstup na trh. Čína, ktorá má umiernenejší postoj k otázkam životného prostredia a zdravia, sa neobmedzuje.

Zdroj: popularmechanics.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať