SAMSUNG_092021 Advertisement SAMSUNG_092021 Advertisement SAMSUNG_092021 Advertisement

Citroën Ami: Dvojsedadlový elektromobil pre mládežníkov za 6000 eur

Technológie
0

Francúzska automobilka Citroën predstavila úplne elektrický model Ami (priateľ), ktorý sa môže nabíjať zo štandardnej zásuvky, má dvere otvárajúce v opačných smeroch a stojí 6000 eur. Automobilka charakterizuje Ami ako „ľahkú štvorkolku“, ide teda skôr o moped alebo skúter ako auto. Preto francúzski 14- až 16-roční dospievajúci (ako aj vo väčšine ostatných krajín EÚ) budú môcť riadiť Ami bez vodičského preukazu.

Ešte zvláštnejšie je, že Ami sa bude dať objednať online priamo od Citroënu, no kupujúci ho budú môcť získať aj od francúzskeho predajcu elektroniky Pnac a jeho dcérskej spoločnosti Darty, čo je podobné, akoby ste si kúpili auto na stránke Amazonu. Kupujúci bude musieť zaplatiť polovicu sumy vopred a potom splácať v priebehu 48 mesiacov za 20 eur mesačne.

Dvojmiestne vozidlo má dojazd 70 km a najvyššiu rýchlosť 45 km/h. Poháňa ho 5,5 kWh batéria a 6 kW motor, a keďže je kratšie ako 2,5 m a široké len 1,5 m, na bežné parkovacie miesto sa zmestia dve takéto vozidlá. Pre svoju maximálnu rýchlosť sa Ami na diaľnicu nedostane, ale pre preplnené centrá miest je to vhodný dopravný prostriedok.

Ami je navrhnutý s cieľom minimalizovať počet komponentov potrebných na jeho zostrojenie, čo pomáha udržať nízke náklady. To je aj dôvod, prečo budete potrebovať svoj smartfón a bluetoothový reproduktor, ak budete chcieť vo vozidle počúvať hudbu. Vozidlo sa bude môcť vo Francúzsku objednávať od 30. marca (neskôr sa bude predávať aj v Španielsku, Taliansku, Belgicku, Portugalsku a potom v Nemecku). Dodávať sa začne vo Francúzsku v júni 2020.

Zdroj: inputmag.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
elektromobil elektrina energia auto doprava

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať