Samsung_04 Samsung_04 Samsung_04 Advertisement

Cloud coumputing: Slovak Telekom odporúča Microsoft Azure

1

Špeciálny projekt

Za autora termínu cloud computing sa väčšinou považuje Nicholas Carr. Už v roku 2003 si získal pozornosť svojím článkom IT Doesn't Matter v Harvard Business Review. Podľa neho sa IT postupne stane bežnou, čoraz viac štandardizovanou a lacnejšou službou. V ďalšom z jeho článkov The End of Corporate Computing z roku 2005 predpovedal, ako si firmy v budúcnosti už nebudú nakupovať IT ako hardvér, ale čoraz častejšie ako službu.

 A mal pravdu. V roku 2012 sme spustili Telekom Cloud, pri ktorom môžu naši zákazníci namiesto nákupu klasických serverov získať „virtuálne servery“ a ich výpočtové zdroje – procesorový výkon, operačnú pamäť a úložisko. Zatiaľ čo v tých časoch bolo treba výhody cloudu vysvetľovať a zákazníkov presviedčať o tom, že aj pre nich majú zmysel, dnes sú už bežnou súčasťou fungovania v čoraz menších firmách. A v roku 2019 sme do ponuky našich služieb vďaka partnerstvu s Microsoftom pridali aj jeho platformu Azure.

 Tieto dve služby z našej ponuky sa z nášho pohľadu dobre dopĺňajú. Telekom Cloud ako „virtuálne servery“ a „virtuálne úložisko“ kompletne prevádzkujeme my sami. Cloudová platforma je umiestnená v našom vlastnom dátovom centre na Slovensku, na našom vlastnom hardvéri. Všetky dáta sú na území SR, na pripojenie k zákazníkom vieme využiť vlastné dátové služby a všetko spravujú naši administrátori a technici. Vďaka tomu dokážeme zastrešiť celú službu end-to-end, poskytnúť na ňu kompletné garancie a SLA a postaviť na ňom riešenie aj pre toho najnáročnejšieho zákazníka. Tak ako každý rok aj v priebehu roka 2020 sme celú našu platformu modernizovali – znamená to napríklad nové servery či úložiská, vďaka ktorým sú už všetky naše dáta na diskoch FMD, žiadne rotujúce HDD či SSD.

 Na rozdiel od Telekom Cloudu Azure obsahuje stovky rozličných cloudových zdrojov. Microsoft do celej svojej platformy silno investuje a podiel Azure z celosvetových tržieb cloudu sa už pohybuje na úrovni okolo 20 %. Sú v ňom, samozrejme, aj tradičné ­virtuálne servery a úložiská, no okrem nich aj množstvo iných služieb – z tých známejších spomenieme Active Directory, Windows Virtual Desktop, manažované databázy, vývojové prostredia či webové aplikácie, IoT, blockchain či umelú inteligenciu. Vďaka ­obrovskému množstvu zákazníkov, ktorí Azure využívajú, doň každý týždeň pribúdajú ďalšie a ďalšie služby.

 Azure odporúčame práve pre zákazníkov, ktorí by chceli využívať aj špecifickejšie služby. Ich príkladom sú napríklad manažované databázy (SQL, MySQL, MariaDB, ­Postgre, Cosmos DB), predpripravené vývojové prostredia, automatická škálovateľnosť a množstvo ďalších funkcií. Väčšinou také, ktoré na Slovensku využije len pár zákazníkov a ich vývoj a prevádzka na našej vlastnej platforme by boli z toho dôvodu neekonomické. Pri Azure a množstve zákazníkov na celom svete už sú tieto funkcie k dispozícii
a ich neustálemu rozvoju sa venuje primeraná pozornosť.

 Microsoft ponúka Azure vo viacerých ­komerčných modeloch, napr. limitovanú free verziu na jeho vyskúšanie či verziu pay-as-you-go, pri ktorej sa zákazník registruje sám a platí verejné ceny. My ponúkame Azure
v tzv. CSP (Cloud Solution Provider) modeli. Okrem zdrojov Azure v tomto prípade, ­samozrejme, vieme zabezpečiť aj kompletný manažment celého riešenia, napr. vytváranie a zmeny virtuálnych serverov, konfiguráciu úložiska, správu používateľov, nastavenie siete a sieťových politík až po správu operačných systémov (Linux, Windows), administráciu databáz či konkrétnych aplikácií, ktoré zákazník využíva. A to všetko v kvalite a v termínoch individuálne dohodnutých
s našimi zákazníkmi podľa ich potrieb.            

Viac informácií:
www.telekom.sk/biznis/azure

 

Slovak Telekom

Všetky autorove články

1 komentár

. reakcia na: Cloud coumputing: Slovak Telekom odporúča Microsoft Azure

22.12.2020 16:12
To je co za odveci vetu so skratkami bez nejakeho suvisu?: "....sú už všetky naše dáta na diskoch FMD, žiadne rotujúce HDD či SSD."
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať