SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement

Čo chcú IT-čkári od firiem: lepší plat, voľnosť a dobrého šéfa.

Tlačové správy
0

Po minulých ročníkoch ankety sa zdá, že IT firmy vedia zaujať IT-čkárov a IT-čkárky len vysokým platom. Či je toto tvrdenie stále aktuálne, sa pozrieme v tretej časti vyhodnotenia ankety. 

DELL_032024

V tejto časti sa dočítaš, že:

  • najviac IT-čkárov motivuje atraktívny plat, dobrý šéf a flexibilita,
  • viac ako 60% IT-čkárov demotivuje platová stagnácia, nesprávne riadenie projektu a nevhodný spôsob riadenia tímu.

Pozri si aj predchádzajúce výsledky ankety:

Peniaze naďalej najviac motivujú IT-čkárov

Plat alebo odmena za prácu by mala umožniť splniť základné potreby či slúžiť ako nástroj na motiváciu zamestnancov k lepším výkonom. Aj tento rok sa medzi IT-čkármi zaradil na prvé miesto medzi motivátormi. 

Avšak je potrebné povedať, že plat nie je jediným faktorom motivácie v práci. Dobrý nadriadený sa po minuloročnom prepade na piate miesto motivátorov, tento rok zaradil hneď za atraktívny plat. 

Rešpekt a konštruktívny prístup k problémom a skúsený nadriadený manažér skôr líder v pravom slova zmysle.” odpovedá o motivácií v práci IT projektový manažér z Bratislavy.

Čo chcú IT-čkári od firiem: lepší plat, voľnosť a dobrého šéfa. 3

V tesnom závese sú ďalšími motivátormi dobrý kolektív, zaujímavá náplň práce / projekt a možnosť technického vzdelávania.

Namiesto kupónov (kafetéria / flexipasy) a zliav na bankové produkty chceme viac “sick days” a kvalitný hardvér

Medzi benefitmi to na prvých dvoch priečkach zostáva nezmenené. Vyhráva časová flexibilita a 13. plat. Tretie miesto už nepatrí home officu, ktorý sa už stal samozrejmosťou, ale “sick days” navyše.

Priemerná mzda v IT každým rokom rastie, preto sa netreba čudovať, že väčšinu tradičných HR benefitov si IT-čkári zaobstarajú sami. 

„Všetky benefity by som zrušil, a nech sa ušetrené peniaze dajú zamestnancom. Oni nech sa rozhodnú, na čo ich minú.” povedal nám Java Developer z Bratislavy. 

Čo chcú IT-čkári od firiem: lepší plat, voľnosť a dobrého šéfa. 5

Najmenej obľúbené benefity medzi IT-čkármi sú možnosť mať na pracovisku domáce zviera, voľne použiteľné kupóny (kafetéria / flexipasy) a dobrovoľnícke dni preplatené zamestnávateľom.

Najväčším demotivátorom IT-čkárov je nevhodný manažment projektu

Prvé dva demotivátory sa za posledné 3 roky nemenia. Najviac IT-čkárov demotivuje nevhodný spôsob riadenia projektu (68%) a platová stagnácia (66%). Prvú trojicu uzatvára nevhodný spôsob riadenia tímu (63%). 

Nemožnosť kariérne a platovo rásť, to je najhoršie.” odpovedal nám IT architekt z Banskej Bystrice.

Čo chcú IT-čkári od firiem: lepší plat, voľnosť a dobrého šéfa. 7

Výsledky potvrdzujú aj mnohé z odpovedí, napríklad React Developer z Bratislavy dopĺňa : „(Demotivuje ma) nekompetentná riaditeľka, zbytočná robota, kedy sa niečo robí a zahodí, lebo to nie je potrebné, odloženie projektu/projektov a po polroku sa vrátenie k nemu…”

Medzi ďalšie demotivátory patrila odborná stagnácia, ktorá vadí 56% IT-čkárom. 

IT-čkárov tiež frustrujú 

  • šibeničné termíny (53%), 
  • dlhé dochádzanie do práce (46%) a 
  • konflikty na pracovisku (44%).

IT-čkári menia prácu kvôli zlým šéfom a peniazom

„Zlé manažovanie šéfom, sľubovanie zvýšenia platu po dobu 3 rokov bez zmeny.” odpovedal IT Developer z Bratislavy na otázku, prečo odišiel z predchádzajúcej práce. 

Presne tak by sa dali vysvetliť 2 najčastejšie odchody z práce: nevyhovujúci štýl manažmentu (44), platová stagnácia (37%). Top trojku dôvodov na odchod uzatvára zaujímavá ponuka od nového zamestnávateľa (30%). 

Čo chcú IT-čkári od firiem: lepší plat, voľnosť a dobrého šéfa. 9

Časom pribudlo mnoho nových povinností, pričom žiadne neubudli a plat stagnoval. Zmeny v tíme a v pracovných postupoch boli nevhodné, nezmyselné a demotivujúce až frustrujúce.” prezradil nám IT tester.

Pri novej pracovnej ponuke zaváži plat a náplň práce

Keď už príde na výber novej práce, medzi IT-čkármi najviac zaváži plat (93%). Tesne za ním o novom zamestnávateľovi rozhoduje náplň práce (91%) a flexibilný pracovný čas (87%).

Pre IT Developera z Košíc je pri zmene dôležitá: „Platová transparentnosť, kultúra orientovaná na wellbeing.”

Čo chcú IT-čkári od firiem: lepší plat, voľnosť a dobrého šéfa. 11

Možnosť niečo sa naučiť a vzdelávať sa zaváži u 81% ITčkárov. IT manažér z Bratislavy nám odpovedal: „Najmä perspektívu rastu, plat a zmysluplnosť činnosti, ktorú budem vykonávať”.

Najskôr známy a profesia, potom vlastná iniciatíva

Nájsť IT-čkára do tímu býva často veľká výzva pre HR recruiterov. IT-čkári si najčastejšie (26%) našli prácu cez známeho (bývalý šéf,  kolega, kamarát). Druhou možnosťou je pracovný portál Profesia, cez ktorú si prácu našlo 22% IT-čkárov.  Ak zlyhajú prvé dve možnosti, IT-čkári volia vlastnú iniciatívu (20%). 

V komentároch sa od IT developera objavilo: „Na Slack channel som postol, že si hľadám job. Hneď sa mi ozvalo asi 8-10 ľudí. Mmal som 5 interviews a potom som si vybral, čo sa mi páčilo najviac.”

LinkedIn (13%) a recruiterov (19%) volia IT-čkári hneď po prvých možnostiach.. IT Developer potvrdil, že ide o pomerne jednoduchý spôsob, ako si nájsť prácu a mať prehľad o aktuálnych pracovných príležitostiach “Napísal som niekoľkým HR ľuďom na LinkedIn, že som mimo projektu, oni mi napísali dostupné projekty, tak sa dohodlo niekoľko pohovorov a jedno z toho vyšlo.”

Čo chcú IT-čkári od firiem: lepší plat, voľnosť a dobrého šéfa. 13


O ankete

Kompletnú anketu v období 10-12/2022 vyplnilo 678 respondentov/iek pôsobiacich v IT oblasti. 

Najčastejšími profesiami boli: IT developer (38%), IT Tester (7%), IT Manažér (7%), IT Architekt (6%), IT konzultant (5%), IT projektový manažér (5%) a iné – napr. viacero rolí v jednej, riaditeľské a líderské pozície či IT vyučujúci atp. (8%)

Geograficky anketa zachytila ľudí vo všetkých krajoch Slovenska (BA kraj 45%, KE kraj 13%, ZA kraj 10%, PO kraj  6%, TT kraj 6%, NR a TN kraj 6%, BB kraj 2% ) a aj IT-čkárov v Českej Republike (4%) a ďalších krajinách (2%).

Anketu vyplnilo 18% žien a 82% mužov. Z hľadiska veku 82% opýtaných malo medzi 25 a 45 rokov. Vzdelanostne 79% malo absolvovaný minimálne 1.stupeň vysokoškolského štúdia.


O ankete

Piateho ročníka „Čo chcú IT-čkári”, organizovaného spoločnosťou Mentor Partners, zakladateľom portálu robime.it, sa zúčastnilo 678 ľudí pracujúcich v IT. Prieskum bol realizovaný počas novembra a decembra 2022 na sociálnych sieťach portálu robime.it a jeho partnerov.

Cieľom ankety je zistiť a prezentovať potreby IT odborníkov v zamestnaní a poradiť firmám, ako IT-čkárov prilákať a udržať si ich, ale zároveň nepriamo vytvoriť ľuďom z IT lepšie pracovné podmienky.

Autori: Tím robime.it a Miroslava Novoveský Rusnoková

Ak máš otázky k ankete, napíš nám na anketa@robime.it

Viac o ankete a výsledky predošlých ročníkov: Čo chcú IT-čkári?

O organizátorovi prieskumu

Mentor Partners je spoľahlivým partnerom IT profesionálov, ktorý ich sprevádza kariérnymi rozhodnutiami. Pomáhame im nájsť najvhodnejšie prostredie pre ich profesionálny rozvoj. Sme ITčkári, ktorí majú za sebou viac ako 20 rokov pôsobenia v IT, preto veľmi dobre poznáme IT ľudí a spoločnosti v našom regióne.

V rámci našej úprimnej snahy podporovať slovenskú IT komunitu sme založili a sponzorujeme robime.it. Portál, ktorý objavuje a spája už viac ako 8 500 slovenských ITčkárov. https://robime.it | fb.com/robimeit | linkedin.com/robimeit | @robimeit | LinkedIn skupina len pre IT-čkárov |Discord 

Ak sa chceš poradiť o svojej pracovnej kariére s niekým, kto pozná situáciu na pracovnom trhu, rozumie ITčkárom a vie kvalitne a transparentne poradiť, ozvi sa nám.

Spolupracujeme aj s IT kontraktormi. Na základe ich osobných preferencií im hľadáme projekty šité na mieru. Ponúkame náš mentoring. Ak chceš, aj ty pracovať SÓLO, daj nám o sebe vedieť

robime.it

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať