NICEBOY_112021 NICEBOY_112021 NICEBOY_112021

Čo je kolektívna imunita? Mohla by zastaviť koronavírus?

4

V podstate existujú tri spôsoby, ako zastaviť chorobu Covid-19 navždy. Jeden z nich je mimoriadne obmedzenie voľného pohybu ľudí a agresívne testovanie. To sa však zdá nemožné, pretože vírus sa už nachádza vo viac ako 100 krajinách. Druhý je vakcína chrániaca každého. Tú však treba vyvinúť. Tretí spôsob je potenciálne účinný, ale hrozný – počkať, kým sa nakazí dosť ľudí. Ak sa vírus neustále šíri, postupne bude nakazených veľa ľudí, ktorí následne získajú imunitu. Napokon sa vírus vytratí, lebo bude preň ťažšie a ťažšie nájsť vhodného hostiteľa. Tento jav sa nazýva kolektívna imunita.

Rozsiahle, nezastaviteľné šírenie koronavírusu je výsledok, ktorý odborníci modelujú v najhorších scenároch. Mohlo by sa to skončiť infikovaním asi 60 % svetovej populácie, a to aj v priebehu roka. Pritom britský premiér Boris Johnson minulý týždeň naznačil, že oficiálnou stratégiou krajiny by mohol byť práve tento postup. Hlavný vedecký poradca britskej vlády Patrick Vallance uviedol, že krajina musí „vybudovať kolektívnu imunitu, aby viac ľudí bolo odolných proti tejto chorobe a znížil sa jej prenos“.

Podľa najnovších modelov by však okamžité zameranie na kolektívnu imunitu bola katastrofálna stratégia. Keby v krátkom čase vážne ochorelo toľko ľudí, systém zdravotnej starostlivosti by skolaboval. Spojené kráľovstvo preto naznačilo, že chce šírenie vírusu spomaliť, čím by sa pandémia rozložila na dlhší časový úsek, no napokon by aj tak viedla ku kolektívnej imunite. Čo je však presne kolektívna imunita? Ak je dostatočný počet obyvateľov proti zárodkom rezistentný, ich šírenie sa zastaví prirodzene, pretože sa nedokážu preniesť na dosť ľudí.

„Kolektív“ je teda imúnny, ale veľa ľudí v ňom nie je. Je príšerné uvažovať o tom, že miliardy ľudí by sa mohli nakaziť koronavírusom, ktorý má odhadovanú mieru úmrtnosti okolo 1 % (pri prípadoch vyžadujúcich hospitalizáciu je ešte vyššia). Zoberme si vírus zika, chorobu prenášanú komármi, ktorá vyvolala vo svete paniku v roku 2015 z dôvodu súvislosti s abnormalitami pri narodení. O dva roky neskôr, v roku 2017, už nebol dôvod na obavy.

Brazílska štúdia zistila pri kontrole vzoriek krvi, že 63 % populácie v severovýchodnom pobreží Salvádoru už bolo vystavených zike. Vedci špekulovali, že kolektívna imunita prerušila jeho šírenie. Vakcíny tiež môžu vytvoriť kolektívnu imunitu. Takto boli odstránené niektoré choroby, napr. kiahne. Proti koronavírusu sa takisto vyvíjajú očkovacie látky, ale pripraviť ich môže trvať dlhšie ako rok. Tvorcovia vakcín sa môžu ocitnúť v pretekoch s prírodou, ktorá začne chrániť „kolektív“. Čiastočne sa to stalo výrobcovi liekov Sanofi, ktorý sa v roku 2017 potichu vzdal vývoja vakcíny proti zike, pretože už po nej nebol dopyt.

Z koronavírusu sa už zotavilo asi 80 000 ľudí a je pravdepodobné, že sú teraz rezistentní, hoci stupeň imunity zostáva neznámy. „Bol by som prekvapený, ale nie až tak veľmi prekvapený, keby sa ľudia nestali imúnnymi,“ hovorí Myron Levine, odborník na infekčné choroby z Marylandskej univerzity. Niektoré vírusy, napríklad chrípka, nachádzajú spôsoby, ako sa neustále meniť, a preto imunita proti takýmto sezónnym zárodkom nie je úplná.

Čím infekčnejší je vírus, tým viac ľudí musí byť imúnnych, aby sme dosiahli kolektívnu imunitu. Napríklad osýpky, jedna z najľahšie prenosných chorôb, si vyžadujú, aby asi 90 % ľudí bolo odolných, aby sa aj nechránení ľudia dostali na vlnu kolektívnej imunity. Nové ohniská sa môžu objaviť aj vtedy, ak len malé množstvo ľudí upustí od očkovania proti osýpkam. A ak sa aj koronavírus šíri ľahšie, ako si myslia odborníci, na dosiahnutie kolektívnej imunity bude musieť ochorieť omnoho viac ľudí. Každopádne to znamená miliardy infikovaných a milióny úmrtí po celom svete.

Zdroj: technologyreview.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
zdravie veda vyskum

4 komentáre

Na kolektívnu imunitu je potrebné reakcia na: Čo je kolektívna imunita? Mohla by zastaviť koronavírus?

1.11.2020 23:11
1/ totálny kolaps zdravotníctva
2/plné cintoríny nevinných ľudí

A TO CHCEME?
Reagovať

Čo je kolektívna imunita? reakcia na: Čo je kolektívna imunita? Mohla by zastaviť koronavírus?

19.3.2020 22:03
Je nepopieratelne dokazane, ze aj ockovany clovek s "imunitou" moze byt prenasac choroby, hoci tato unho nemusi prepuknut. Takisto je nepopieratelne, ze ockovanie ako take je obrovsky biznis...
Reagovať

RE: Čo je kolektívna imunita? reakcia na: Čo je kolektívna imunita?

26.3.2020 13:03
Preco riesis bizis? Zavidis? Maju to robit zdarma?
Reagovať

RE: Čo je kolektívna imunita? reakcia na: Čo je kolektívna imunita?

24.3.2020 07:03
Áno a je nepopierateľne dokázané, že očkovanie pomáha miliardám ľudí.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať