
Aplikácia vás upozorní, či ide okolo vás človek s koronavírusom
Aplikácia, ktorá sleduje, na ktorých miestach ste boli a kto okolo vás prešiel a potom tieto osobné údaje zdieľa s ostatnými používateľmi, by mohla pomôcť obmedziť šírenie choroby Covid-19, hovorí Ramesh Raskar na MIT Media Lab, ktorý vedie tím stojaci za aplikáciou. Open source aplikácia s názvom Private Kit: Safe Paths je bezplatná a na jej vývoji sa podieľali ľudia z MIT a Harvardu, ako aj softvéroví inžinieri zo spoločností ako Facebook a Uber, ktorí na nej pracovali vo svojom voľnom čase.
Svetová zdravotnícka organizácia požiadala o agresívne opatrenia na zabránenie šírenia koronavírusu. Vyžaduje si to nielen identifikáciu a izoláciu infikovaných jednotlivcov, ale aj zistenie, kto a kde s nimi bol v kontakte, aby mohli byť títo ľudia testovaní a miesta dezinfikované. V niektorých krajinách, napríklad v Číne, boli údaje zo SIM kariet telefónov použité a vláda ich spracúvala. Tento druh vládneho dohľadu je však v demokratickejších krajinách ťažko prijímaný.
Private Kit: Safe Paths obchádza otázky ochrany osobných údajov zdieľaním šifrovaných údajov o polohe medzi telefónmi v sieti takým spôsobom, že neprechádzajú cez ústredný orgán. To umožňuje používateľom zistiť, či mohli prísť do kontaktu s niekým, kto má koronavírus (ak daná osoba tieto informácie zdieľala), bez toho, aby vedeli, kto by to mohol byť. Osoba s pozitívnym testom sa takisto môže rozhodnúť zdieľať svoje údaje o polohe so zdravotníckymi úradmi.
Takýto postup však môže byť efektívny, iba ak aplikáciu bude používať dosť ľudí. Lokalizácia ohnísk koronavírusu sa ukázala ako účinná napr. v Južnej Kórei, kde sú testovacie stanice umiestnené mimo budov, ktoré ľudia s vírusom navštívili. Neúplné informácie však môžu vytvoriť falošný pocit bezpečia, ak aplikácia vedie používateľov k presvedčeniu, že určité miesta sú bezpečné, aj keď také nie sú. Aplikácia vás upozorní iba na to, kde sa vírus nachádzal, nie kam smeruje.
Zdroj: technologyreview.com.