SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement

Aplikácia vás upozorní, či ide okolo vás človek s koronavírusom

2

Aplikácia, ktorá sleduje, na ktorých miestach ste boli a kto okolo vás prešiel a potom tieto osobné údaje zdieľa s ostatnými používateľmi, by mohla pomôcť obmedziť šírenie choroby Covid-19, hovorí Ramesh Raskar na MIT Media Lab, ktorý vedie tím stojaci za aplikáciou. Open source aplikácia s názvom Private Kit: Safe Paths je bezplatná a na jej vývoji sa podieľali ľudia z MIT a Harvardu, ako aj softvéroví inžinieri zo spoločností ako Facebook a Uber, ktorí na nej pracovali vo svojom voľnom čase.

Svetová zdravotnícka organizácia požiadala o agresívne opatrenia na zabránenie šírenia koronavírusu. Vyžaduje si to nielen identifikáciu a izoláciu infikovaných jednotlivcov, ale aj zistenie, kto a kde s nimi bol v kontakte, aby mohli byť títo ľudia testovaní a miesta dezinfikované. V niektorých krajinách, napríklad v Číne, boli údaje zo SIM kariet telefónov použité a vláda ich spracúvala. Tento druh vládneho dohľadu je však v demokratickejších krajinách ťažko prijímaný.  

Private Kit: Safe Paths obchádza otázky ochrany osobných údajov zdieľaním šifrovaných údajov o polohe medzi telefónmi v sieti takým spôsobom, že neprechádzajú cez ústredný orgán. To umožňuje používateľom zistiť, či mohli prísť do kontaktu s niekým, kto má koronavírus (ak daná osoba tieto informácie zdieľala), bez toho, aby vedeli, kto by to mohol byť. Osoba s pozitívnym testom sa takisto môže rozhodnúť zdieľať svoje údaje o polohe so zdravotníckymi úradmi.

Takýto postup však môže byť efektívny, iba ak aplikáciu bude používať dosť ľudí. Lokalizácia ohnísk koronavírusu sa ukázala ako účinná napr. v Južnej Kórei, kde sú testovacie stanice umiestnené mimo budov, ktoré ľudia s vírusom navštívili. Neúplné informácie však môžu vytvoriť falošný pocit bezpečia, ak aplikácia vedie používateľov k presvedčeniu, že určité miesta sú bezpečné, aj keď také nie sú. Aplikácia vás upozorní iba na to, kde sa vírus nachádzal, nie kam smeruje.

Zdroj: technologyreview.com.

Redakcia

Všetky autorove články
app aplikácia smarton telefon displej zdravie

2 komentáre

podla mna fajn reakcia na: Aplikácia vás upozorní, či ide okolo vás človek s koronavírusom

19.3.2020 20:03
podla mna dobry napad, ale apka este poriadne nefunguje, registracia cez email fungovala po niekolkych hodinach, cez dms vobec. Nezobrazuje ale aj tak ziadne ohniska nakazy, takze je zatial zbytocna. Testovane 19.3. na obed aj vecer. iOS sa stale iba schvaluje. Vobec to nemusi byt presne na 5m, ale na 50-100m staci aby sa ludia vyhli ohnisku. Ak to nebudu zneuzivat hajzli, ktori budu vyhladavat kto je v ohnisku nakazy tak super. To sa da zabezpeci tak, ze pri vzdialenosti mensej ako 50m nebude dalsie dpresnovanie pozicie, iba napriklad blikanie pozadia ze na blizku je niekdo kdo by msl byt v ksrantene.
Reagovať

Ľudia, vám asi načisto šibe... reakcia na: Aplikácia vás upozorní, či ide okolo vás človek s koronavírusom

19.3.2020 08:03
Sú ľudia, ktorí si zo súčasnej situácie robia ešte stále srandu, ale sú ľudia "na smrť vystrašení" - viete si predstaviť, čo takáto aplikácia urobí s ich psychikou?? Takúto aplikáciu by som zakázal okamžite....
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať