SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement

Čo nezdieľať s ChatGPT, ak ho používate na prácu

Technológie
1

Používatelia internetu sú si vo všeobecnosti vedomí rizík možných únikov údajov a spôsobov, ako sa ich osobné údaje používajú online. Zdá sa však, že nadšenie z možností ChatGPT nás urobilo slepými, čo sa týka nebezpečenstiev, ktorým sa zvyčajne snažíme vyhnúť. Spoločnosť OpenAI len nedávno oznámila novú funkciu ochrany osobných údajov, ktorá umožňuje používateľom ChatGPT vypnúť históriu četu, čím sa zabráni používaniu konverzácií na zlepšenie a zdokonalenie modelu.

Nader Henein, viceprezident pre výskum súkromia v spoločnosti Gartner, to označil ako krok správnym smerom, pretože základným problémom umelej inteligencie v oblasti ochrany osobných údajov je to, že po vytvorení modelu už nemožno urobiť veľa, pokiaľ ide o spätnú správu. Dokonca aj generálny riaditeľ spoločnosti OpenAI Sam Altman uznal, že v súčasnosti je riskantné spoliehať sa na ChatGPT v prípade čohokoľvek dôležitého. V podstate k ChatGPT treba pristupovať rovnako ako k hocičomu inému, čo zverejňujete online. Ktokoľvek na svete si môže prečítať čokoľvek, čo umiestnite na internet – e-maily, sociálne siete, blogy. Preto nikdy nezverejňujte nič, čo nechcete, aby si niekto iný prečítal.

Podstatné je, že vzhľadom na pôvab ChatGPT sú tieto riziká ešte nebezpečnejšie. Či už ChatGPT používate v osobnom živote, alebo na zvýšenie pracovnej produktivity, dvakrát si rozmyslite, čo zdieľate prostredníctvom chatbota. Najprv sa pozrime na informácie OpenAI pre používateľov o tom, ako využíva ich údaje. Dôležité je prečítať si aj text písaný drobným písmom, keď budete ChatGPT otvárať nabudúce.

VEĽKÁ SÚŤAŽ PRE PREDPLATITEĽOV

  1. Hackeri môžu preniknúť do tejto veľmi populárnej aplikácie

V prvom rade je tu možnosť, že sa do aplikácie nabúra niekto mimo OpenAI a ukradne vaše údaje. V marci 2023 bola zistená chyba ChatGPT, ktorá odhalila názvy, prvé správy nových konverzácií a platobné informácie používateľov služby ChatGPT Plus.

  1. Vaše konverzácie sú uložené niekde na serveri 

Niektorí zamestnanci OpenAI majú prístup k obsahu používateľov. Na stránke s často kladenými otázkami ChatGPT spoločnosť uvádza, že obsah používateľov je uložený v jej systémoch a v systémoch iných „dôveryhodných poskytovateľov služieb v USA“. Hoci teda OpenAI odstraňuje identifikovateľné osobné údaje, pred ich anonymizáciou existujú v surovej podobe na jej serveroch. Niektorí autorizovaní pracovníci spoločnosti majú prístup k obsahu používateľov z niekoľkých dôvodov, jedným z nich je „doladenie“ ich modelov, pokiaľ to používatelia neodmietnu.

  1. Vaše konverzácie sa používajú na trénovanie modelu (ak sa neodhlásite)

Podľa zásad používania údajov, ktoré sú roztrúsené v niekoľkých rôznych článkoch na stránke, spoločnosť OpenAI uvádza, že „údaje, ktoré nám poskytnete, môžeme použiť na zlepšenie našich modelov“. Ďalej uvádza, že môže „agregovať alebo deidentifikovať osobné údaje a používať agregované informácie na analýzu efektívnosti našich služieb“. To znamená, že teoreticky sa verejnosť môže dozvedieť niečo ako obchodné tajomstvo prostredníctvom toho, čo sa model „naučí“.

Predtým mohli používatelia odmietnuť zdieľanie svojich údajov s modelom len prostredníctvom formulára Google pripojeného na stránke s často kladenými otázkami. Teraz spoločnosť OpenAI zaviedla explicitnejší spôsob zakázania zdieľania údajov vo forme nastavenia prepínača v rámci vášho účtu ChatGPT. No aj v tomto novom „režime inkognito“ sa konverzácie ukladajú na serveri OpenAI po dobu 30 dní. Spoločnosť neprezradila veľa o tom, ako uchováva vaše údaje v bezpečí.

  1. Vaše údaje sa nebudú predávať tretím stranám, tvrdí spoločnosť

OpenAI tvrdí, že neposkytuje údaje používateľov tretím stranám na marketingové alebo reklamné účely. Údaje používateľov však zdieľa s predajcami a poskytovateľmi služieb na účely údržby a prevádzky webu.

Čo sa môže stať, ak používate ChatGPT v práci?

ChatGPT a generatívne nástroje umelej inteligencie boli označované za dokonalý nástroj na zvýšenie produktivity. ChatGPT dokáže pripravovať články, e-maily, príspevky na sociálnych sieťach a zhrnutia dlhých textov. Keď však zamestnanci spoločnosti Samsung použili ChatGPT na kontrolu svojho kódu, nechtiac odhalili obchodné tajomstvo. Spoločnosť odvtedy zakázala používanie ChatGPT a pohrozila zamestnancom disciplinárnym konaním, ak nebudú nové obmedzenia dodržiavať.

Niektoré finančné inštitúcie, napr. JPMorgan či Bank of America, takisto zakázali alebo obmedzili používanie ChatGPT, rovnako aj Apple zakázal zamestnancom používať chatbota. Zdá sa, že pokušenie skrátiť si bežnú prácu na sekundy zatieňuje skutočnosť, že používatelia v podstate zverejňujú tieto informácie online. O ChatGPT uvažujú ako o kalkulačke či Exceli, nemyslia na to, že tieto informácie idú do cloudu a že tam budú natrvalo buď niekde v protokole, alebo v samotnom modeli.

VEĽKÁ SÚŤAŽ PRE PREDPLATITEĽOV

Ak teda chcete v práci používať ChatGPT, postupujte opatrne. Nežiadajte ho, aby vyhodnotil kód prísne tajného systému, na ktorom pracujete, ani ho nenechajte napísať zhrnutie stretnutia vášho šéfa s firemným špiónom nasadeným v konkurenčnej spoločnosti. Mohli by ste prísť o prácu alebo dopadnúť ešte horšie.

A čo sa môže stať, ak použijete ChatGPT ako terapeuta?

Prieskum spoločnosti Tebra zaoberajúcej sa zdravotníckymi technológiami ukázal, že jeden zo štyroch Američanov sa radšej porozpráva s chatbotom s umelou inteligenciou, ako by navštívil terapeuta. Objavili sa aj prípady, keď ľudia používali ChatGPT ako formu terapie. ChatGPT síce môže byť užitočným, nestranným a anonymným partnerom na rozhovor, ale vaše najhlbšie, najtemnejšie priznania budú uložené niekde na serveri. Ľudia majú tendenciu myslieť si, že ich konverzácie s ChatGPT budú po odhlásení sa z relácie jednoducho spláchnuté a tým sa konverzácia skončí. No nie je to tak.

Takže vzhľadom na to, ako OpenAI ukladá vaše konverzácie, skúste nepodľahnúť ilúzii, že ide o duševného sprievodcu, a nevychrľte mu svoje najvnútornejšie myšlienky, pokiaľ nie ste pripravení vysielať ich do sveta. Pri používaní aplikácie ChatGPT existuje spôsob, ako zostať inkognito. To znamená, že vaše konverzácie sa budú ukladať ešte 30 dní, ale nebudú použité na trénovanie modelu. Prejdením na názov svojho konta môžete otvoriť nastavenia a potom kliknúť na položku Kontrola údajov (Data Controls). Tu môžete vypnúť funkciu História rozhovorov a školenia (Chat History & Training). Minulé konverzácie môžete vymazať aj kliknutím na Všeobecné (General) a potom na Vymazať všetky čety (Clear all chats).

Zdroj: mashable.com.

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

pýtala som sa čet džý pý tý, že: reakcia na: Čo nezdieľať s ChatGPT, ak ho používate na prácu

12.8.2023 17:08
Vysvetli ako vytvoríš číslo 107 zo štyroch číslic štyri? A odpovedal mi samé bludy :-)
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať