SAMSUNG_092022 Advertisement SAMSUNG_092022 Advertisement SAMSUNG_092022 Advertisement

DALL-E už dokáže “dopočítať” aj to, čo je okolo slávnych obrazov

Technológie
0

Spoločnosť OpenAI pridala do svojho modelu umelej inteligencie DALL-E, určeného na prevod textu na obrázok, novú funkciu outpainting, umožňujúcu systému generovať nové vizuály, ktoré rozširujú hranice akéhokoľvek daného obrázka. DALL-E si v tomto príklade na ľudský podnet „predstavuje“, čo je mimo rámca portrétu Johannesa Vermeera Dievča s perlovou náušnicou. Vidieť tu, že aj z obmedzených informácií poskytovaných portrétom sa dokáže systém prispôsobiť Vermeerovmu štýlu a napodobňovať tiene a svetlá originálu. Spoločnosť zverejnila na svojom blogu  časozberné video o postupe práce DALL-E.

Treba však zdôrazniť skutočnosť, že systém tieto rozšírenia negeneruje sám od seba. Rovnako ako pri každej umelej inteligencii typu text-to-image si model vyžaduje, aby ľudia opísali nové vizuálne prvky. Samozrejme, mnohí používatelia DALL-E sa s touto funkciou pohrali, aby videli, čo leží mimo rámca známych obrázkov. Outpainting (prekresľovanie) v skutočnosti nerozširuje základnú funkčnosť systémov umelej inteligencie na prevod textu na obrázok, ale ukazuje, ako OpenAI pravdepodobne doplní ich použiteľnosť.

Navyše táto funkcia pomôže DALL-E odlíšiť od rastúcej konkurencie menších, ale porovnateľných systémov ako Midjourney a Stable Diffusion. DALL-E je teraz dostupný prostredníctvom beta programu, pričom prístup k nemu má v súčasnosti viac ako milión používateľov. Vplyv týchto nástrojov na grafické umenie už teraz vyvoláva diskusiu medzi tradičnými umelcami o tom, ako to môže ovplyvniť budúcnosť výtvarného umenia. 

Niektorí prirovnávajú využívanie umelej inteligencie na generovanie umenia k umelcom, ako bol Andy Warhol a ďalší, ktorí chrlili sieťotlačové a litografické obrazy, často založené na fotografiách, ktoré nenafotili. Niektorí považujú používanie nástrojov na generovanie umenia pomocou umelej inteligencie za prirodzený vývoj softvérov, ako sú Photoshop a Procreate. Iní vidia umelú inteligenciu generujúcu obrázky ako silu schopnú vytlačiť z pracovného procesu tisíce ľudí, ktorí živia svoje rodiny ako profesionálni ilustrátori.

Keby sa jej funkcie rozšírili aj na animáciu, v konečnom dôsledku by mohla pripraviť o prácu aj animátorov a umelcov pracujúcich v oblasti špeciálnych efektov. Vzhľadom na rýchly pokrok v oblasti týchto systémov s umelou inteligenciou pravdepodobne nebude trvať dlho, kým budú dostatočne výkonné na to, aby mohli vytvárať určitú formu animovaných filmov.

Zdroj: theverge.comqz.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať