PMI_092022 PMI_092022 PMI_092022

Nová platforma E-mobility EkoSystém prináša elektromobilitu na kľúč

0

Slovensko v podpore elektromobility stále zaostáva hlavne preto, že sa o elektromobilite viac rozpráva ako koná. Okrem individuálnych zákazníkov však prechod firemných flotíl na elektromobilitu môže byť zaujímavý pre firmy nielen z environmentálneho, ale v dnešných časoch rastúcich cien energií aj z ekonomického hľadiska. To bol jeden z impulzov na spojenie silných hráčov na trhu, ktoré umožní v nasledujúcich rokoch reálnu podporu rozvoja elektromobility na Slovensku. E-mobility EkoSystém (EES) tak prináša zákazníkom komplexné riešenie elektrifikácie ich fleetu, a to doslova na kľúč.

Nová platforma si kladie za cieľ predovšetkým reálne riešenie elektrifikácie flotíl, spočiatku pre firmy a neskôr aj pre retailových zákazníkov. Stoja za ňou silní hráči v segmente – spoločnosti Business Lease Slovakia, GreenWay, Greenlogy, Škoda Auto Slovensko, Eurowag a M3soft. Zámerom je poskytovať zákazníkom komplexné riešenie elektrifikácie ich flotíl, a to od komplexnej analýzy u zákazníka, obstarania elektromobilov cez operatívny lízing, riešenia nabíjacej infraštruktúry a nabíjacích služieb na mieru, telematiku fleetových dát pre firemné systémy ERP, dodávku energie z obnoviteľných zdrojov alebo z vlastnej fotovoltickej elektrárne až po komplexnú prevádzku a údržbu všetkých systémov dodávaných v rámci EES. „Elektromobilita je taká komplexná téma, že nápad spojenia know-how v tejto oblasti vytvára pre zákazníka vysokú pridanú hodnotu. Každý z partnerov, resp. priaznivcov projektu bude mať dostatočné znalosti, aby zákazníka previedol cestou transformácie na elektrifikovaný fleet krok po kroku,“ skonštatovala pri odštartovaní EES výkonná riaditeľka Business Lease Slovakia Lucia Čišková.

 „Pri diskusiách s Business Lease sme spoločne cítili potrebu silnejšej integrácie poskytovateľov služieb pôsobiacich v jednotlivých oblastiach elektromobility a alternatívnych zdrojov výroby elektrickej energie, aby sme mohli ponúknuť zákazníkom komplexné a dlhodobé partnerstvo pri riešení elektromobility a celého ekosystému,“ podotkol konateľ spoločnosti GreenWay Peter Badík, ktorý stojí za zrodom myšlienky platformy EES.

Tak GreenWay, ako aj ďalší parteri projektu priznali, že sa v poslednom období čoraz viac stretávajú s požiadavkami na komplexné riešenia od svojich zákazníkov, ktorí čelia zložitým výzvam pri zmene ich flotíl na elektrické. „EES dáva našim zákazníkom komplexné odpovede na celý ekosystém, počnúc elektromobilmi, nabíjacou infraštruktúrou, rozúčtovaním nákladov, zelenou energiou a udržateľnou prevádzkou celého ekosystému. V EES vidíme veľký potenciál rozvoja, ktorý priamoúmerne rastie s dynamicky sa zvyšujúcim dopytom po elektromobilite,“ hovorí Michal Mydlo, prevádzkový riaditeľ GreenWay. Ako sa pridáva Peter Kalman, výkonný riaditeľ Greenlogy, pridanou hodnotou je práve to, že niekoľko silných hráčov vo svojich segmentoch komunikuje spoločne perfektnú myšlienku rozvoja elektromobility na Slovensku. „Projekt nás oslovil svojou komplexnosťou obsluhy zákazníka. Prístup, ktorý EES vytvára, je trvalo udržateľný a dáva zákazníkom jasnú odpoveď na rozvoj elektromobility. Úspešnosť tohto produktu je v sile spojenia jednotlivých odborníkov, ktorí sa do EES zapojili,“ súhlasí aj Martin Kostúr, majiteľ spoločnosti M3soft. Čím prepojenejšie služby dokáže EES poskytnúť, tým úspešnejší bude rozvoj elektrifikovanej flotily. „Tým je tento projekt jedinečný,“ dodáva Peter Kalman.

Vstup do novej éry elektromobility skutočne vyžaduje aj poskytnutie komplexných služieb. „Firemní zákazníci sa potrebujú koncentrovať na svoje kľúčové podnikateľské aktivity a služby so zabezpečením mobility presúvajú sčasti na lízingové spoločnosti. V prípade prechodu na elektromobilitu predpokladáme, že budú hľadať obdobné riešenia i so zabezpečením nabíjacej infraštruktúry, ktoré im umožnia čo najjednoduchší prechod k  bezemisnej mobilite. Vnímame, že o téme znižovania uhlíkovej stopy sa začína čoraz výraznejšie diskutovať i na Slovensku, o čom svedčí aj stúpajúci záujem o elektromobily,“ zdôrazňuje aj Jaroslav Hercog, konateľ spoločnosti Škoda Auto Slovensko. Zodpovedá tomu aj medziročný nárast celkových registrácií plne elektrických vozidiel až o 50 % za prvých sedem mesiacov tohto roka. „Stále sme však len v úvodnej fáze, a preto sa intenzívne zaoberáme projektmi, ktoré prechod na e-mobilitu v prípade fleetov urýchlia a zjednodušia,“ konštatuje Jaroslav Hercog.

Platforma umožní zákazníkom nielen outsourcovanie finančných zdrojov na obstaranie vozidla, ale aj jeho prevádzku vrátane prechodu na systém účtovania kilometrov a spotreby pri elektromobiloch, ale aj možnosti pripojenia na nabíjaciu sieť a zelené zdroje energie. Ako podotýka Lucia Čišková, zákazník so záujmom o elektromobilitu má od Business Lease k dispozícii  6-stupňový konzultačný nástroj. Začína prehľadom o vývoji elektromobility u nás aj v Európe, následne zákazník vníma na konkrétnej prípadovej štúdii príklad transformácie. Nasleduje dôležitá fáza spojená so zberom aktuálnych dát o využívaní vozidiel vodičmi u zákazníka prostredníctvom online nástroja. A následne je možné pripraviť hĺbkovú analýzu, návrh transformácie a porovnanie TCO (celkových prevádzkových nákladov) aktuálnej flotily a budúcej elektrifikovanej. Záverečná šiesta fáza je príprava krokov k  implementácii komplexného riešenia prechodu na elektrifikovaný vozidlový park, aby sa návrh stal realitou „Našou víziou v Business Lease je ponúknuť každému súčasnému zákazníkovi konzultáciu na tému prechodu na elektrifikovanú flotilu v štruktúre EES,“ podotýka Lucia Čišková. Prvých zákazníkov s plne elektrifikovanou flotilou očakávajú už do konca tohto roka.

„Verím, že projekt bude úspešný, pretože ľudia sa čoraz viac zaujímajú o elektrické automobily, ale ich brzdí cena, ktorá je stále privysoká pre priemerne zarábajúceho človeka. Zároveň si myslím, že máme prirodzene v povahe byť trochu pohodlní, takže skĺbenie služieb financovania elektromobilov, ich obstarania a odstránenie zbytočnej administratívy je skvelý krok vpred,“ konštatuje Peter Kalman. Firma dodáva elektrinu z obnoviteľných zdrojov – z bioplynových staníc, fotovoltických a vodných elektrární – do väčšiny nabíjacích staníc GreenWay na Slovensku. GreenWay sa pritom za viac ako desaťročie pôsobenia stal už najväčším prevádzkovateľom nabíjacej infraštruktúry (CPO) a poskytovateľom nabíjacích služieb (EMP) v strednej Európe. „Čoskoro budeme stanice v sieti GreenWay počítať v tisíckach, čo sa premieta do neustále vyššej dostupnosti nabíjacích služieb, a teda väčšieho komfortu pre používateľov EV a viac príležitostí na podporu podnikania pri prechode na elektromobilitu – to sú naše plány na najbližšie roky,“ podotýka Michal Mydlo.

Veľa firiem odrádza strach z účtovania elektrickej flotily. „Málokto si vie na začiatku predstaviť všetky účtovné a evidenčné aspekty toho, čo znamená kúpiť si elektrické vozidlo. Našou úlohou je jednoducho zákazníkovi spočítať a ukázať, kde sa dané elektrické vozidlo nabíjalo, koľko sa nabilo a ako tieto náklady správne vyúčtovať,“ vysvetľuje Tomáš Brokeš z telematickej divízie Eurowag, ďalšieho z partnerov platformy. Často je problém práve v tom, že vodiči sa na firemných flotilových  vozidlách striedajú, resp. v rámci mesiaca striedajú vozidlá so spaľovacím motorom, elektromotorom, prípadne hybridné vozidlá. „Ak na každom vozidle urobia aj súkromné, aj služobné kilometre, bez kvalitného telematického riešenia je skoro nemožné správne spočítať, koľko by vodič mal zaplatiť do firemnej kasy a pod.,“ spresňuje Tomáš Brokeš.

Prepojenie služieb, ako je verejné, firemné či domáce nabíjanie, s celkovým manažmentom a spravovaním procesu nabíjania do jednej platformy a aplikácie umožní získať firemnému zákazníkovi úplnú kontrolu nad prevádzkou a rozúčtovaním nákladov na jednotlivé vozidlá. „Ak k tomu pridáme etablovaných partnerov, ktorí dokážu na základe individuálnych požiadaviek zákazníkov navrhnúť ideálne riešenie a realizáciu nabíjacej infraštruktúry, potom zákazníci získavajú v rámci projektu EES komplexné riešenie na kľúč. Jeho veľkou výhodou je zabezpečená kompatibilita a efektívna komunikácia jednotlivých podskupín celého ekosystému,“ dodáva Jaroslav Hercog, konateľ Škoda Auto Slovensko.

E-mobility EkoSystém je veľmi zaujímavá platforma, ktorá bude významným prínosom pre reálny rozvoj elektromobility na Slovensku.

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať