SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement

DELL XPS 16 9640 / Prémiový notebook s futuristickým dizajnom

2

Popri netradičnom dizajne sú hlavnými lákadlami pre potenciálnych záujemcov výkonný procesor Intel Core Ultra 14. generácie, grafický čip NVIDIA GeForce RTX 4070 a brilantný dotykový displej OLED so 4K rozlíšením. Testoval som farebný variant platinum, čo v tomto prípade znamená bielo-strieborný. Vďaka veľmi tenkým rámikom okolo displeja má testovaný notebook napriek veľkému displeju s uhlopriečkou 16,3" relatívne kompaktné rozmery. Kovové telo zaručuje nielen pevnosť, ale účinne napomáha odvod tepla. Dotykový displej je chránený odolným sklom Corning Gorilla Glass 3. 

SAMSUNG 042024 Advertisement

Futuristický dizajn v praxi znamená, že po roztvorení notebooku, skôr než ho zapnete, vás prekvapí, že Dell XPS 16 9640 zdanlivo nemá touchpad ani horný rad funkčných klávesov. Po zapnutí pochopíte pointu. Funkčné klávesy, na ktorých sú alternované funkcie na nastavovanie jasu, hlasitosti zvuku či prehrávanie multimédií, sú dotykové s podsvietenými symbolmi. A ak urobíte gesto tam, kde očakávate touchpad, bude to fungovať. Notebook touchpad má, len jeho plocha nie je nijako odlíšená od opierky dlaní, takže nemáte ani zrakovú, ani hmatovú informáciu, kde sa začína a kde končí. K čistote dizajnu prispievajú aj zapustené klávesy, ktorých horná hrana splýva do roviny s plochou okolo klávesnice, pričom medzi klávesmi nie sú medzery. Zvyknúť si na takúto klávesnicu mi nerobilo žiadny problém. Podsvietené klávesy majú presný chod a príjemný zdvih asi 1,3 mm. V určitom bode počas stláčania pružný odpor klávesu náhle povolí, takže na klávesnici dokážete písať rýchlo a presne. Zatlačenie touchpadu nemá mechanickú, ale príjemnú haptickú reakciu. Škoda, že takúto hmatovú reakciu nemajú dotykové plochy nad klávesnicou.

Na horný dotykový prúžok s podsvietenými symbolmi som si zvykol okamžite, trochu odvážne od dizajnérov bolo, že dotykovou plochou je nahradený aj kláves ESC, ale aj na toto som si pomerne rýchlo zvykol. Tlačidlo na zapnutie/uspatie v pravom hornom rohu je fyzické a má integrovanú čítačku odtlačkov prstov.

Testovaný notebook mal displej OLED s rozlíšením UHD+ s podporou HDR. V režime HDR mal displej svietivosť 650 nitov, v bežnom režime jas mierne prevyšuje 400 nitov.

Srdcom notebooku je 16-jadrový procesor Intel Core Ultra 7 155H (Meteor Lake), ktorý v turbo režime dokáže krátkodobo pracovať na maximálnej frekvencii 4,8 GHz. Má 6 výkonných, 8 energeticky efektívnych jadier a dve úsporné jadrá. Výrobca udáva TDP (Thermal Design Power) 65 W a maximálny TDP v režime turbo až 115 W. Reálny trvalo poskytovaný výkon, samozrejme, závisí od účinnosti chladenia, ku ktorej významne prispieva celokovové telo. Dôraz na dizajnovú čistotu sa prejavil aj v absencii nasávacích otvorov v spodnej časti, takže nehrozí ich upchatie, ak notebook položíte na niečo mäkké. Procesor má aj jednotku NPU (Neural Processing Unit), určenú na hardvérovú akceleráciu výpočtov súvisiacich s AI, strojovým učením a neurónovými sieťami. Procesor má k dispozícii 32 GB LPDDR5x Dual Channel s taktom 7467 MT/s. Testoval som konfiguráciu s dedikovanou grafikou NVIDIA GeForce RTX 4070, ktorá je optimálnou voľbou pre 4K displej. Profitujú z toho grafické aj inžinierske aplikácie, editory videa a, samozrejme, aj hry. V optimalizovanom móde má grafický čip TGP 50 W a v režime Performance až 60 W. Grafický čip je chladený s využitím parnej komory.

Webová kamera s rozlíšením 1080p poskytuje dobrý obraz aj v horších svetelných podmienkach. Stereofónne reproduktory s technológiou Waves MaxxAudio Pro majú výkon 2 × 2 W pre výšky a 2 × 3 W pre nižšie frekvencie. Stačia na pozeranie videí či počúvanie hudby. K dobrému zvuku prispieva aj to, že mriežky výškových meničov vedľa klávesnice sú nasmerované nahor. Nízkofrekvenčné meniče sú nasmerované šikmo nadol.

Konektorová výbava zahŕňa tri porty USB-C, dva s podporou Thunderbolt 4 s funkciou Power Delivery, audio konektor a slot na kartu microSD. Na napájanie a nabíjanie môžete využiť ktorýkoľvek z portov Thunderbolt. Pribalený kompaktný napájací adaptér má príkon 130 W. Ak sčítame TDP procesora 65 W a TGP grafického čipu 60 W, zdroj je dimenzovaný tak akurát. V balení je praktický adaptér z USB-C na HDMI a USB-A. Wi-Fi modul Killer podporuje štandard Wi-Fi 7. Modul automaticky zisťuje, klasifikuje a stanovuje priority na streamovanie videa, komunikáciu a prenos údajov pri hrách. Príjemne ma prekvapila výdrž batérie 10 – 11 hodín bežnej práce. Pri väčšej výpočtovej a grafickej záťaži sa výdrž adekvátne skráti.

V syntetickom benchmarku 3DMark Time Spy som nameral priemerné skóre 9043 bodov. Väčšiu výpovednú hodnotu pre mňa mala plynulosť tvorivého procesu a rýchlosť renderovania videa v 4K rozlíšení v aplikácii DaVinci Resolve. Spokojný som bol aj s plynulým zobrazovaním v hre Forza Horizon.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Brilantný 4K displej OLED, vysoký výpočtový aj grafický výkon, výborná výdrž na batériu
- Na klávesnicu a touchpad si budete chvíľu zvykať

PARAMETRE:

Procesor: Intel Core Ultra 7 155H, pamäť: 32 GB DDR5, 1 TB GB SSD PCIe NMVe, grafika NVIDIA GeForce RTX 4070 s 8 GB GDDR6, displej 16,3" OLED, rozlíšenie UHD+ (3840 × 2400 px); konektivita: 802.11ac, bluetooth 5.0; operačný systém: Windows 11 Pro Home; konektory: 3× USB-C Thunderbolt 4, 3,5 mm jack, slot na kartu ­microSD; batéria 99,5 Wh; rozmery 358 × 240 × 18,7 mm, hmotnosť 2,2 kg

Cena: 3403 EUR

HODNOTENIE: 9/10

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články

2 komentáre

fuu reakcia na: DELL XPS 16 9640 / Prémiový notebook s futuristickým dizajnom

16.5.2024 11:05
16"a nema to ani numericku cast?
Reagovať

RE: fuu reakcia na: fuu

17.5.2024 10:05
súhlas, ...a za takúto cenu...
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať