SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement

Dell G3223D / Herný monitor Dell s 31,5" obrazovkou a pripojením USB-C

0

Herný monitor s takmer 32-palcovou obrazovkou, obnovovacou frekvenciou 165 Hz, podporou technológií AMD Free Sync a NVIDIA G-Sync s cenou pod 500 eur je pre príležitostných aj náruživých hráčov veľké lákadlo. Drobný kompromis na dosiahnutie výhodnej ceny, ktorý však priaznivo prispieva k plynulosti zobrazovania, je rozlíšenie QHD čiže 2560 × 1440 pixelov. Pri kancelárskych monitoroch s uhlopriečkou 32 palcov je síce bežné rozlíšenie 4K, ale pri obnovovacej frekvencii len 60 Hz. Panel má matný antireflexný povrch a ani v dobre osvetlenej miestnosti som nezaznamenal žiadne odlesky, takže v tomto ohľade obstojí aj pri umiestnení oproti oknu. Maximálny jas podsvietenia je 400 cd/m².

Hranie na veľkej obrazovke monitora Dell G3223D je skutočne zážitok a radosť z plynulého hrania aj novších hier, náročných na grafický výkon, budú mať aj majitelia menej výkonných, prípadne starších herných počítačov a notebookov.

Pre dizajn prednej časti dobrého monitora platí jediné pravidlo – aby čo najväčšiu plochu zaberal zobrazovací panel, preto sa dizajnéri sústredili predovšetkým na zadnú stenu. Dominuje jej lichobežníková vodorovne ryhovaná plocha v strednej časti, ktorá je od zvyšku plochy oddelená efektným zalisovaným orámovaním. Vzhľadom na predpokladané univerzálne použitie nemá monitor žiadne farebné ani svetelné „jarmočné atrakcie“, takže v tomto ohľade pokojne obstojí aj na pracovnom stole človeka, ktorý občas relaxuje pri hrách. Zaujímavý dizajnový prvok je aj šesťhranný otvor v nohe na prevlečenie káblov. Na ovládanie slúži minijoystick a štyri tlačidlá v pravej dolnej časti zadnej steny. Ak sedíte ďalej od monitora, musíte sa trochu natiahnuť, aby ste na ovládacie prvky dosiahli, ale azda s výnimkou prepínania profilov monitor až tak často nenastavujete. Malé tlačidlo na zapnutie/vypnutie je na spodnej strane. Treba si zvyknúť na to, že minijoystick je veľmi citlivý. Stojan umožňuje monitor naklopiť dopredu alebo dozadu a upraviť výšku. Šesťhranný podstavec je pomerne malý, takže nezaberie na stole veľa miesta, ale dobre tlmí otrasy, napríklad ak drgnete do stola. Zobrazovací panel je výškovo nastaviteľný v rozsahu 100 mm a dá sa naklopiť v rozsahu uhlov -5° až 21°. Monitor nemá vstavané reproduktory, ktoré priaznivci kvalitného zvuku tak či tak považujú za doplnkovú možnosť. Pri hraní či pozeraní filmov využijú radšej slúchadlá alebo externé reproduktory. Notebooky a ultrabooky môžete pripojiť aj cez rozhranie USB-C, ale Power Delivery poskytuje cez toto rozhranie len 15 W, čo na napájanie notebooku nestačí.

Obnovovacia frekvencia 165 Hz pri pripojení cez DisplayPort, latencia pohyblivého obrazu 1 ms GtG (sivá až sivá) sú zárukou plynulého obrazu bez akýchkoľvek náznakov rozmazávania aj v najdynamickejších herných scénach. Pre HDMI je maximálna obnovovacia frekvencia 144 Hz. Monitor podporuje adaptívnu synchronizáciu vrátane technológie AMD FreeSync Premium a NVIDIA G-Sync. Testoval som ho s herným počítačom s grafickou kartou NVIDIA RTX 3050, herným notebookom s grafickým čipom NVIDIA RTX 3070 Ti aj hernou konzolou Xbox S. Pre všetky zariadenia sa monitor ukázal ako optimálny, obzvlášť pre Xbox S, ktorý nepodporuje 4K rozlíšenie a natívne 2K rozlíšenie upscaluje. V tomto prípade rozlíšenie QHD hernej konzole doslova sadlo a obnovovacia frekvencia bola 120 Hz. Pri hraní na PC a notebooku sa snímková frekvencia v závislosti od hry a okolností pohybovala od 120 do 165 Hz a zobrazovanie bolo plynulé. Monitor má niekoľko prednastavených režimov pre rôzne typy hier a testovanie ukázalo, že predvoľby sú nakonfigurované dobre. V prípade potreby si, samozrejme, môžete nadefinovať vlastný režim. Upútali ma funkcie Chroma Vision a Night Vision, ktoré umožňuje rozjasnenie tmavších oblastí, takže lepšie vidíte rôzne objekty ukryté v tieni. Rozjasnenie je len mierne, dynamika obrazu zostáva zachovaná, a čo má byť temné, aj pôsobí ako temné i v tomto režime. Môžete si takisto zapnúť zobrazovanie aktuálnej obnovovacej frekvencie.

Pri optimálne zvolenej pozorovacej vzdialenosti nemáte šancu postrehnúť pixelovú štruktúru obrazu, takže monitor Dell G3223D je dobrá voľba pre študentov, prípadne ako monitor do domácnosti, pretože je vhodný nielen na hranie, ale aj na bežnú prácu. Kolorimetrickou sondou som nameral 99 % pokrytie farebného priestoru sRGB, čo je na herný monitor a hlavne v tejto cenovej kategórii veľmi dobrá hodnota. Výrobca udáva 95 % pokrytie farebného priestoru DCI-P3. V strede obrazovky je jas 413 nitov, priemer po rozdelení obrazovky na 9 segmentov je 386 nitov. Nastavenie farieb si každý prispôsobí podľa svojich preferencií. Štandardné nastavenie má farby prirodzené, perfektné na bežnú prácu, hráči však zrejme budú chcieť farby viac saturované, takže sa budú hrať s prepínaním režimov a nastavením sýtosti.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Dizajn, veľká obrazovka, podpora NVIDIA G-Sync a AMD Free Sync, ovládanie
- Nič podstatné

PARAMETRE:

Obrazovka: fast IPS 31,5"; rozlíšenie: 2560 × 1440 px (16:9), 93 PPI, obnovovacia frekvencia 165 Hz; latencia: 1 ms GtG; jas: 400 cd/m2; kontrast natívny: 1000:1; počet farieb: 1,07 miliardy, farebný rozsah: 95 % DCI-P3; vodorovný/zvislý pozorovací uhol: 178°; konektory: 1× DisplayPort 1.4, 2× HDMI 2.0, 1× USB Type-C (DP 1.4), 2× USB 3.2, jeden s podporou 2 A nabíjania, audio jack; spotreba 97 W, stand-by 0,4 W; rozmery: 71,3 × 55,5 × 24,79 cm; hmotnosť: 8,5 kg

Cena: 493 EUR

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať