SAMSUNG_092021 Advertisement SAMSUNG_092021 Advertisement SAMSUNG_092021 Advertisement

Dell S2422HG / Kvalitný zakrivený herný monitor

0

Úlohou zakrivenia obrazovky herného monitora je vtiahnuť vás do deja a rozšíriť váš zorný uhol, čo je dôležité hlavne pri hrách typu FPS (First-Person Shooter), teda obľúbených „strieľačkách“, v ktorých úspech do značnej miery závisí od toho, aby ste nepriateľské objekty uvideli čím skôr. Zakrivenie má v tomto ohľade význam pri akejkoľvek veľkosti uhlopriečky vrátane kompaktných 24 -palcových herných monitorov. Za hry typu First-Person sa dajú považovať aj rôzne automobilové či letecké simulátory, v ktorých sa na scénu pozeráte očami pretekára alebo pilota. Aj pri sledovaní filmov vám zakrivený monitor prinesie hlbší zážitok. Recenzovaný model má len mierne zakrivenie s polomerom 1500 mm, takže vás obklopí a vtiahne do deja len symbolicky, ale takéto mierne zakrivenie nie je rušivé ani pri bežnej práci na počítači. Je to teda perfektný monitor napríklad pre študenta, ktorý občas relaxuje pri hrách. Parametre herného monitora Dell S2422HG, predovšetkým vysoká obnovovacia frekvencia a nízka latencia, mu umožnia, aby bol v e-športe úspešný. 

Monitor môžete vďaka malým rozmerom a nízkej hmotnosti ľahko prenášať alebo napríklad prevážať do internátu a na stole nezaberie veľa miesta. Stojan umožňuje nastavenie výšky zobrazovacieho panela v rozsahu 100 mm aj jeho náklonu v rozsahu uhlov -5° až 21°. Podstavec má atraktívny tvar nepravidelného mnohouholníka. Konektory sú umiestnené tak, že káble vrátane sieťového sa pripájajú zdola, a tak zadná časť monitora môže byť blízko pri stene. Samozrejmá je možnosť upevnenia na stenu alebo na otočný držiak pomocou uchytenia VESA 100 × 100 mm. Sieťový zdroj je zabudovaný priamo v monitore. V balení nájdete len kábel DisplayPort, takže ak má váš notebook výstup HDMI, potrebujete ešte dokúpiť kábel vyhovujúci špecifikácii HDMI 2.0. Monitor nemá zabudované reproduktory, takže pri testovaní s Xboxom som ocenil výstup zvuku na 3,5 mm konektor audio jack, ku ktorému som si pripojil externé reproduktory, prípadne večer slúchadlá.

Používateľské rozhranie monitora sa ovláda pomocou joysticku a štyroch tlačidiel umiestnených na pravej strane zozadu. Nie je to veľmi ergonomické, ale ponuky menu fyzicky korešpondujú s umiestnením príslušných tlačidiel, takže si na ovládanie rýchlo zvyknete. Navyše na tlačidlá si môžete nastaviť rôzne funkcie podľa vlastných preferencií.

Zobrazovací panel má matný antireflexný povrch a ani v dobre osvetlenej miestnosti som nezaznamenal žiadne odlesky, v tomto ohľade teda obstojí aj pri umiestnení oproti oknu. Maximálny jas podsvietenia je 350 cd/m². HDR nie je podporované, no obraz je dostatočne kontrastný. Kolorimetrickou sondou som nameral 97 % pokrytie farebného gamutu sRGB, takže monitor je vhodný aj na príležitostné grafické práce či editovanie fotografií a videa. Večer sa môžete prepnúť do módu ComfortView, v ktorom je potlačená modrá zložka svetla. Rozlíšenie full HD čiže 1920 × 1080 pixelov je pre uhlopriečku 24 palcov dobrá voľba, aj čo sa týka nárokov na grafické karty. Nie každý má herný počítač alebo notebook s grafickou kartou, ktorá by pri akceptovateľnej snímkovej frekvencii zvládla 2K či dokonca 4K rozlíšenie.

Obnovovacia frekvencia 165 Hz, latencia pohyblivého obrazu (MPRT) 1 ms a latencia GtG (sivá až sivá) 4 ms sú zárukou plynulého obrazu bez akýchkoľvek náznakov rozmazávania aj v najdynamickejších herných scénach. Monitor podporuje adaptívnu synchronizáciu vrátane technológie AMD FreeSync Premium s rozsahom obnovovacej frekvencie 48 – 165 Hz. V používateľskom rozhraní monitora si môžete aktivovať priebežné zobrazovanie obnovovacej frekvencie.

Monitor som testoval s dvoma hernými notebookmi a hernou konzolou Xbox S. V obidvoch prípadoch som nechal zapnuté zobrazovanie obnovovacej frekvencie. Na hernom notebooku s grafickou kartou NVIDIA RTX 3060 sa jej hodnoty pohybovali od 120 do 165 Hz a zobrazovanie bolo plynulé. Monitor má niekoľko prednastavených režimov pre rôzne typy hry a testovanie ukázalo, že predvoľby sú nakonfigurované dobre. V prípade potreby si, samozrejme, môžete nadefinovať vlastný režim. Upútala ma funkcia Dark Stabilizer, ktorá umožňuje rozjasnenie tmavších oblastí, takže lepšie vidíte rôzne objekty ukryté v tieni. Rozjasnenie je len mierne, dynamika obrazu teda zostáva zachovaná, a čo má byť temné, pôsobí ako temné aj v tomto režime.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Dizajn 
- Potešila by podpora HDR

PARAMETRE:

• Obrazovka: TFT 23,6" zakrivená; rozlíšenie: FHD (1080p) 1920 × 1080 (16:9), obnovovacia frekvencia 165 Hz; latencia: MPRT 1 ms, GtG 4 ms; jas: 350 cd/m2; kontrast: 3000:1; počet farieb: 16,7 milióna; pozorovacie uhly: 178°/178°; konektory: 2× HDMI 2.0, 1× DisplayPort 1.2; spotreba max. 37 W, typická 19,8 W, stand-by 0,2 W; rozmery: 53,4 × 35 × 19 cm; hmotnosť: 4,9 kg 

HODNOTENIE: 9/10


                                         

 

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať