SAMSUNG_092022 Advertisement SAMSUNG_092022 Advertisement SAMSUNG_092022 Advertisement

Diaľkové meranie teploty

Technológie
2

Pandémia koronavírusu úplne zmenila priority ľudí a aj z technologickej stránky sa do popredia dostávajú témy a technológie, ktoré predtým boli viac-menej na okraji záujmu a málokto sa nimi bližšie zaoberal. Jedna z nich je aj bezdotykové a diaľkové meranie teploty ľudského tela.

To, prečo merať teplotu ľudského tela, bude asi každému jasné. Pri ochorení na covid-19 je rovnako ako pri iných rizikových nákazách zvýšená teplota jeden z typických príznakov. Na rozdiel od iných testov, ktoré predpokladajú zber a časovo náročné vyhodnotenie biologického materiálu zo sterov, meranie teploty možno uskutočniť v reálnom čase aj na verejne prístupných miestach a hromadne. Je pravda, že detekcia zvýšenej teploty ešte nemusí znamenať zákonite nákazu covid-19, je to však prvý krok, ktorý dokáže potenciálne nakazenú osobu identifikovať, vďaka čomu ju možno odoslať na ďalšie vyšetrenie a zabrániť tak hromadnému nakazeniu ďalších osôb. Vzhľadom na to, že ide o infekčnú chorobu, treba zabezpečiť dostatočný odstup obsluhy od kontrolovaných osôb. Na zabezpečenie takéhoto merania sa dajú v princípe využiť tri základné spôsoby.

Prvý je použitie ručného infrateplomeru. Ten umožňuje merať zo vzdialenosti 0,01 – 0,03 m, meranie trvá 1 – 5 s a kapacita merania je približne 12 osôb za minútu. Namerané hodnoty sa zobrazujú na displeji iba v číselnej forme. Niektoré modely umožňujú uloženie 20 – 30 meraní. Ako vidno, takéto riešenie sa dá použiť v menších firmách s malým počtom zamestnancov (10 – 20), pričom vzdialenosť obsluhy od kontrolovaného nie je veľmi bezpečná.

Ďalší spôsob je ručná termografická kamera. Takéto kamery umožnia meranie zo vzdialenosti z 1,5 – 2,5 m v reálnom čase. Na rozdiel od infrateplomera zobrazuje termokamera na displeji termálny obraz aj s textovými hodnotami. Presnosť merania je ± 0,5°C. Kapacita merania sa pohybuje okolo 60 osôb za minútu, pričom možno zaznamenať obrázok, video alebo preniesť dáta priamo cez Wi-Fi do počítača. Toto riešenie zaisťuje odstup medzi obsluhou a cieľovými osobami a zabraňuje tak zbytočnému fyzickému kontaktu. Ďalšie výhody použitia ručnej termografickej kamery sú jednoduchá prenášateľnosť, použitie aj ovládanie, zobrazenie nameranej teploty v reálnom čase, možnosť uložiť zábery potenciálne rizikových osôb ako dôkaz na možné ďalšie použitie a možnosť integrácie s PC alebo mobilným klientom. Toto riešenie je vhodné na pravidelnú kontrolu na menej exponovaných miestach, vstupoch do budov, pri jednorazových akciách a podobne.

Vyššia verzia sú kamery Bullet/Turret, ktoré zvyčajne využívajú bispektrálne kamery a poskytujú okrem infraobrazu aj reálny náhľad scény. Kamery sú určené na dočasnú inštaláciu na statív, ale môžu byť nainštalované aj napevno. Sú vybavené inteligentným rozpoznávaním ľudského tela pomocou umelej inteligencie, čím sa predchádza falošným výsledkom. Kamery umožňujú zvukové upozornenie pri dosiahnutí prednastavenej teploty. Presnosť merania je ± 0,5°C, v prípade potreby však môže byť do zorného poľa kamery umiestnený špe­ciálny black body kalibrátor, vďaka ktorému sa dá zvýšiť presnosť merania na ± 0,3°C. Základné modely týchto kamier s rozlíšením v infraspektre 160 × 120 bodov sú výhodnejšie pri meraní teploty pri vstupoch, všade tam, kde sa osoby zoraďujú v radoch alebo vytvorených koridoroch. Pri vyšších modeloch s rozlíšením 384 × 288 bodov je možné súčasné meranie teploty 30 osôb. Nasadenie týchto kamier je vhodné v školstve, bankovníctve, obchodoch, reštauráciách, staničných halách, letiskách, priemyselných objektoch a pod.

Termografické kamery však môžu byť integrované aj do prístupových systémov, ktoré popri meraní teploty vďaka bispektrálnym ­kamerám dokážu rozpoznávať tváre a dáta ukladať do knižnice s kapacitou až 20 000 tvárí. Môžu tak byť spriahnuté aj so vstupnými turniketmi, pričom zabezpečujú detekciu až 60 osôb za minútu. Takýto systém typu všetko v jednom môže byť bezobslužný. Je vhodný na použitie vo veľkých inštitúciách či firmách, kde môže byť veľmi efektívny.

 

Inštalácia s integrovaním do dochádzkového systému s spoločnosti Slovenská Grafia

Pri príprave článku sme sa spýtali na skúsenosti zástupcov dvoch spoločností, ktoré takéto kamery inštalujú.

Konateľ spoločnosti Kelcom International Senica Milan Břicháč nám povedal: „Termokamery veľmi napomáhajú firmám k prevencii zamestnancov pred Covid 19 a tým plynulému výrobnému procesu. Inštalovali sme ich už u viacerých zákazníkov, medzi najvýznamnejšie naše referencie  patrí Slovenská Grafia Bratislava.“

Svoje skúsenosti spomenul aj Juraj Fiľak zo spoločnosti Slovenská Grafia: „Termokamery HikVision nám pomáhajú preventívne kontrolovať teplotu zamestnancom pri vstupe do objektu. V prípade prekročenia limitnej ­teploty 37 °C máme informáciu okamžite na monitore obrazom aj zvukovým signálom.“

 

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

2 komentáre

bezkontaktny teplomer je tiez dobre riesenie reakcia na: Diaľkové meranie teploty

18.6.2020 20:06
suhlasim s vyssie uvedenym komentarom - aj mne to pride ako reklama ! tak PR oznacenie je namieste ... termokamery su super ale su nakladne a doma ich bezne nemame .. my sme teraz pouzivali pred centrom na meranie teploty klientom bezkontaktny infracerveny orava teplomer ly 168 a uplne perfektne - spolahlivo
Reagovať

PR reakcia na: Diaľkové meranie teploty

17.5.2020 18:05
Nemal by byť článok označení ako PR článok? Keď už sa spomenulo iba jedno riešenie jednej spoločnosti
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať