SAMSUNG_082022 Advertisement SAMSUNG_082022 Advertisement SAMSUNG_082022 Advertisement

Dlaha inšpirovaná krídlami vážky zabezpečí lepšiu podporu pri úrazoch končatín

0

Vedci z nemeckej univerzity v Kieli, inšpirovaní jedinečnými vlastnosťami krídel vážok, vyvinuli nový typ dlahy na poranené kĺby, ktorá poskytuje podporu na všetkých správnych miestach. Zariadenie znesie mnohonásobok vlastnej hmotnosti bez obmedzenia telesného pohybu. Nový zdravotnícky prístroj je navrhnutý na poranenia pohybového aparátu, spôsobené športovými úrazmi, vyvrtnutím či preťažením kĺbov. Bežné dlahy používané pri týchto druhoch poranení buď obmedzujú mobilitu používateľa, alebo neposkytujú dostatočnú podporu.

Pri riešení inšpirovanom prírodou vedci vychádzali z toho, že krídla vážok sú schopné znášať veterné prúdy rôznej sily a dokonca aj zrážky s pevnými predmetmi. To si vyžaduje, aby boli stabilné a mobilné zároveň, čo sa vo všeobecnosti vylučuje. Kľúčom sú spojenia podobné kĺbom v ich krídlach. Sú pretkané elastickým proteínovým resilínom, čo umožňuje veľkú slobodu pohybu.

Keď sa však prekročí určitý uhol roztiahnutia, tuhé kutikulárne hroty na krídle blokujú ďalší pohyb, podopierajú kĺb a poskytujú krídlam požadovanú stabilitu, aby vydržali vysoké zaťaženie. Vedci tento mechanizmus vytvorili v špeciálnom páse vyrobenom z kyseliny polymliečnej, ktorý mal hmotnosť iba 23 g. Plastový pánt sa dá integrovať pomocou elastických textilných obalov, ktoré priľnú na kĺby a nemajú žiadny vplyv na pohyb, kým nenarazia na uhol 70 stupňov. V takom prípade zabudované hroty blokujú pohyb a stabilizujú kĺb.

Testy preukázali, že dlaha má nosnosť asi 320 Newtonov, čo znamená okolo 32 kilogramov, čo je viac ako 1300-násobok vlastnej hmotnosti dlahy. Konštrukcia vyrobená z pevnejších materiálov ako kyselina polymliečna by podľa výskumníkov mohla vydržať zaťaženie až do 450 kg. Zariadenie sa dá ľahko a lacno vytlačiť na 3D tlačiarni a prispôsobiť na použitie na zápästiach, kolenách či lakťoch. Tím teraz hľadá priemyselných partnerov, ktorí by pomohli uviesť zariadenie na trh. Výskum bol publikovaný v časopise Applied Physics.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať