SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement

Do školy už s novým notebookom

5

Začiatok školského roka núti rodičov žiakov a študentov, aby zhodnotili, či ich potomok nepotrebuje nový počítač alebo tablet.

SAMSUNG_032023_M Advertisement

Písať o dôležitosti týchto zariadení ako de facto pracovných nástrojoch pre starších žiakov a študentov stredných a vysokých škôl by bolo nosením dreva do lesa. Napokon situácia za posledné dva roky, keď z dôvodu epidemiologických opatrení museli žiaci a študenti zostať doma a učiť sa na diaľku, presvedčila aj najkonzervatívnejších rodičov. Navyše nikde nie je garantované, že nepríde ďalšia vlna pandémie. Bude sa môcť vaše dieťa v takomto prípade adekvátne vzdelávať?

Pri výbere notebooku či tabletu treba brať do úvahy špecifiká používania, v tomto prípade časté či dokonca každodenné nosenie do školy, a výdrž batérie. Žiaci z technických a hlavne bezpečnostných dôvodov nemajú v laviciach zásuvky. Preto je potrebné vybrať čo najľahší notebook, a to aj za cenu kompromisu ohľadne uhlopriečky displeja. Hlavne pre mladšie ročníky odporúčame modely s uhlopriečkou 12 – 13 palcov. Na komfortnú prácu, prípadne zábavu doma môžete kúpiť monitor. Ceny monitorov s uhlopriečkou 24 palcov sa začínajú od 100 eur. Notebook alebo tablet by mal pri bežnej práci vydržať aspoň 6 hodín čiže jeden školský deň po odrátaní prestávok.

Trochu komplikovanejšia je situácia v pomere ceny k veľkosti a hmotnosti. Vzhľadom na malé rozmery a hmotnosť by bol pre školáka ideálnou voľbou 13-palcový ultrabook, ale ich ceny sa začínajú na hranici 600 eur. Treba si uvedomiť, že platíte aj za dizajn a luxusné materiály, takže za kovový ultrabook môžete zaplatiť dvoj- až trojnásobok ceny plastového notebooku, ktorý je parametrami porovnateľný, ale väčší, hrubší a ťažší. Ak nepočítame lacné modely s 10-palcovým displejom, najlacnejšie sú 14-palcové notebooky, ktoré sú pomerne veľké a ťažké, ale aj v cenovej kategórii 250 – 300 eur nájdete aj pomerne tenké modely známych značiek s hmotnosťou 1,5 kg. Výrobca, samozrejme, musel niekde ušetriť, takže od nich neočakávajte špičkový výkon, ale notebook s menej výkonným procesorom, 4 – 8 GB RAM a 128 GB úložného priestoru žiakom a väčšine študentov bohato stačí.

Pri výbere odporúčame zohľadniť aj pohľad z opačnej strany, teda túžby a požiadavky žiakov a študentov. Uhádli ste, máme na mysli čoraz populárnejšie herné notebooky. Atraktívny dizajn je pre túto vekovú kategóriu dôležitejší, než si myslíte. V konečnom dôsledku kúpa herného notebooku nie je vôbec zlý nápad. Výkon a grafické možnosti týchto strojov stačia na akýkoľvek školský projekt, prípadne na editovanie grafiky či videa pre študentov umeleckých smerov, pričom rozmermi a hmotnosťou sa už nelíšia od bežných notebookov. Treba počítať s tým, že výrobca si za atraktívny dizajn nechá primerane zaplatiť, no minuloročný model z dolnej hranice cenovej ponuky môže mať pre vás akceptovateľnú cenu. Aj v takom prípade však počítajte s cenou minimálne 700 eur. Dobrý kompromis na prácu aj na hry bude klasický notebook vyššej výkonovej triedy s dostatočne dimenzovanou dedikovanou grafikou. Takéto riešenie vás väčšinou vyjde lacnejšie než typické dizajnovo vyšperkované herné počítače. Vzhľadom na nie vždy šetrné zaobchádzanie treba kalkulovať so životnosťou maximálne 3-4 roky, často aj menej, takže pri nákupe notebooku pre piataka nemá zmysel vyberať parametre tak, aby mu poslúžil aj v maturitnom ročníku.

U nás je dominantným operačným systémom Windows, pričom väčšina výučbových aplikácií je k dispozícii len pre tento operačný systém. Pri výbere uprednostnite notebook s Windows 11.

Tablety sú síce menšie, ľahšie a základné modely aj oveľa lacnejšie ako notebooky, no treba sa uistiť, či tablet s Androidom, prípadne niektorý zo základných modelov iPadu bude žiakovi vyhovovať. Ak áno, určite uprednostnite model, ku ktorému je v balení (prípadne sa dá dokúpiť) kryt s klávesnicou. Displej by mal mať uhlopriečku aspoň 8, lepšie 10 palcov. Aj rozlíšenie displeja 1280 × 800 pixelov pri najlacnejších modeloch už postačuje na relatívne komfortnú prácu s dokumentmi a webovými stránkami a aplikáciami a žiaci budú potrebovať veľa písať. Ceny tabletov sa začínajú od 120 eur.

MSI Modern 15 A5M-265CZ

Elegantný notebook v tenkom a ľahkom hliníkovom šasi s veľmi dobrým výkonom a dlhou výdržou batérie bude vaším spoločníkom na cestách, v práci alebo aj v škole. AMD Ryzen 5 5500U, 16 GB, 15,6" displej IPS s rozlíšením full HD, grafika AMD Radeon, 512 GB SSD, bez mechaniky, Wi-Fi ax, blue­tooth 5.1, 4× USB (1× Type-C 3.1/3.2 gen. 2, 3× 3.1/3.2 gen. 2), HDMI, HD kamera, čítačka pamäťových kariet, biele podsvietenie klávesnice, Windows 11 Home.  Až do konca septembra ponúka MSI v rámci svojej kampane Back to School zľavnené modely notebookov.

CENA: 649  €
Viac informácií: cz.msi.com/

Huawei MateBook D16

Notebook s veľkým 16-palcovým FullView displejom bude spoločníkom nielen pri školských povinnostiach, ale aj zábave. MateBook disponuje procesorom Intel Core série H 12. generácie s dvojkanálovou pamäťou RAM a vysokorýchlostným diskom SSD. Výhodou je aj jednoduché prepojenie a prenos súborov zo smartfónov či tabletov ­Huawei.  Študentov poteší aj nízka hmotnosť kovového tela. V rámci aktuálnej akcie v sieti NAY získate k notebooku ako bonus externý monitor ­Huawei AD80HW.

Cena: 999 €

Viac informácií: www.huawei.com

VICTUS by HP 16-e0900nc Performance Blue

Študenti môžu používať prenosný počítač na pomoc s domácimi úlohami a na zábavu po splnení všetkých povinností. Notebooky s grafickými procesormi GeForce RTX ponúknu nielen skvelý výkon v hrách s technológiou NVIDIA DLSS alebo podporu zobrazovania reálneho svetla s technológiou ray tracing. Môžu takisto urýchliť prácu v mnohých populárnych kreatívnych aplikáciách, ako sú napríklad nástroje Adobe a Blender 3D. A ak majú školáci ambície na streamovanie, ocenia kodek NVENC alebo balík nástrojov NVIDIA Broadcast na spracovanie videa a zvuku s umelou inteligenciou. Naším výberom je atraktívny počítač VICTUS by HP 16 s grafickou kartou GeForce RTX 3060.

CENA: 1049 EUR
Viac informácií: nvidia.cz

ÚVODNÉ FOTO: shutterstock.com, www.freepik.com

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články

5 komentárov

Dow padá, kto by za tento notýsek dal tisícku, asi len blbec. Si to môžete nechať, ľudia kupujú lacnejšie stroje. reakcia na: Do školy už s novým notebookom

19.9.2022 14:09
Sa zbláznili v pý sý revý? Tisícku za notebook? To nedám, idem po lacnejších strojoch.
Reagovať

RE: Hej, tak oni si myslia, že to niekto aj kúpi. Tie ich akože rady školákom. Ale dnešná mamka a ocko kupujú najlacnejšie,čo je reakcia na: Dow padá, kto by za tento notýsek dal tisícku, asi len blbec. Si to môžete nechať, ľudia kupujú lacnejšie stroje.

19.9.2022 16:09
To je vôbec zázrak, ak dieťa v škole má počítač doma. Veď všetko si môže porobiť v počítačovej učebni v škole, kde to majú nainštalované. Môj syn, aby pošetril rodinný rozpočet si sám vybral cpu n5000 8gb ram a 1tb ssd. Vyšlo ho to 4 stovky tiež ako vás chalani. A čo, ak máš doma deti tri? To úž vôbec, že nie každému notebook. Radšej tá škola a ich učebňa. Si zober, že trom deťom 3*400 evr je tisíc dvesto a výplatu máš na Slovensku 600 evr čistého. Maminka je na materskej, tak má 200evr, to máte mesačný rodinný rozpočet 800evr. Z toho zaplať elektrinu za dom 200evr, na jedlo daj 300evr, na vodu daj 10evr a ešte si neobliekol deti, teraz topánky jedne stoja 30evr na troch 90evr, vetrovka stojí 15evr to je na troch 45evr a nohavice po 10evr to je na troch 30evr a ešte si neobliekol rodičov. A ešte si nekúpil uhlie, ktoré išlo zo 17evr/metrák na 50evr/metrák. A teraz si predstav, že ťa ratolesť požiada, aby si jej dal tisícku na notebook. Tak mu povieš, že hybaj pekne do školy za učiteľom, nech ťa pustí na učebňu a tam si sprav úlohy.
Reagovať

RE: RE: Načo by ti bola ratolesť, honím od 12tich pri porne a deti mi vôbec nechýbajú, to skôr orgazmus mi chýba :D reakcia na: RE: Hej, tak oni si myslia, že to niekto aj kúpi. Tie ich akože rady školákom. Ale dnešná mamka a ocko kupujú najlacnejšie,čo je

19.9.2022 19:09
Tak ti treba, keď si narobila 3 deti, teraz musíš znášať následky svojho výstreku do kundy. Chceš deti, staraj sa! A nechci vedieť, čo ti s nimi spravia v tejto zemi. Pravdepodobne zdochnú na choroby, lebo naša zem je zem chudobná a bohatšie zeme sa radi vyvŕšia na tvojich deťoch za najmenšiu chybyčku ;-) Ak sa tvoje deti dožijú 60 rokov bude to tu zázrak.
Reagovať

Ojj, zle ste poradili. Dražobu ste vybrali. reakcia na: Do školy už s novým notebookom

19.9.2022 13:09
Mamina mi oveľa lacnejší stroj do školy musela kúpiť. Rodinný rozpočet to nezvláda.
Reagovať

RE: Tak mne rodičia kúpili lacný cpu 4020 a 8gb ram s 512gb ssd reakcia na: Ojj, zle ste poradili. Dražobu ste vybrali.

19.9.2022 13:09
Všetko, čo sme sa v škole na tom učili bežalo v pohode: aj scratch aj korytnačka aj python aj OpenOffice, či ako sa to volá? LibreOffice? Vrcholom šťastia bolo php s wampp a PostgreSQL. Učiteľ nám ukazoval pokročilejšie programovanie web aplikácií, ale nikoho to nezaujímalo, sú to blbosti, preto aj mám lacný pc. Zaujímam sa viac o biológiu+nemčinu, chcem byť lekárom a odísť do Nemecka, tam vraj dobre platia. Programátor má vraj v Košice valley 560 euro, neoplatí sa zostávať na Slovensku, neplatia. Veď preto mi aj rodičia museli kúpiť lacný 4020, zdierajú ich v robote. Nejdeme doma vyžiť zo slovenského platu.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať