SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement

Do uzávierky prestížnej súťaže Sony World Photography Awards zostáva posledný mesiac

Tlačové správy
0

Fotografom z celého sveta zostáva jediný mesiac, aby sa prihlásili do 12. ročníka súťaže pre profesionálnych fotografov, mladých fotografov, alebo do otvorenej súťaže, ktorá je súčasťou Sony World Photography Awards. Prihlásiť sa do tejto prestížnej celosvetovej súťaže môžete bezplatne prostredníctvom webových stránok worldphoto.org.

Poprední profesionálni fotografi nám priblížili, akú unikátnu platformu táto súťaž umelcom poskytuje, aby tak pripomenuli, že do uzávierky súťaže zostáva už len jeden mesiac. Všetci zdôrazňujú, že súťaž bola pre ich kariéru obrovským prínosom – od medzinárodného záujmu tlače, predstavenia ich diel v galériách, až po knižné publikácie fotografií.

Svetová fotografická organizácia, ktorá súťaž organizuje, taktiež uverejnila nový výber z fotografií prihlásených do ročníka 2019. Tieto snímky, vybrané z desiatich kategórií otvorenej súťaže, v ktorej sa volí najlepšia jednotlivá snímka, zaslali fotografi z celého sveta a ich práce pokrývajú široké spektrum tém.

Medzinárodne uznávaná súťaž je jednou z najdôležitejších udalostí vo fotografickom kalendári. V tejto súťaži sa každoročne udeľuje ocenenie za najlepšie súčasné fotografie, ktoré v uplynulom roku vznikli, a oceňuje sa široké spektrum fotografických žánrov.

Scott Gray, výkonný riaditeľ a zakladateľ Svetovej fotografickej organizácie uviedol: „Súťaž Sony World Photography Awards každoročne objavuje vychádzajúce fotografické talenty a zaisťuje už etablovaným umelcom globálne publikum pre ich diela. Veľmi sa teším, že si prehliadnu prihlásené snímky aj výber našej uznávanej poroty.“

Yann Salmon-Legagneur, riaditeľ produktového marketingu spoločnosti Sony Europe dodal: „Súťaž Sony World Photography Awards je platformou, ktorej účelom je oslavovať fotografiu v celej jej rozmanitosti a prezentovať špičkové talenty pochádzajúce zo všetkých kútov zemegule.“

Traja renomovaní súčasní fotografi sa podelili o to, ako úspech v súťaži Sony World Photography Awards pozitívne ovplyvnil vývoj ich kariéry. Ako už z ich slov vyplýva, súťaž je pri propagácii talentu výnimočných fotografov viac než úspešná.

Celosvetová publicita a diela v zbierkach
Uznávaný portugalský fotograf Edgar Martins vyrastal v čínskom Makau, vyštudoval fotografiu a spoločenské vedy na londýnskej University of the Arts a na Royal College of Art. Makao reprezentoval na 54. benátskom bienále, jeho dielo je často vystavované po celom svete a jeho fotografie sú súčasťou významných múzejných zbierok. Edgar Martins bol úspešný hneď v dvoch ročníkoch súťaže Sony World Photography Awards, v ročníku 2009 a neskôr 2018. Martins k tomu povedal: „Odozva médií na súťaž bola priamo strhujúca a správy o nej sa objavili v tlači aj v médiách po celom svete. Okrem toho, že tým moje dielo získalo obrovskú medzinárodnú platformu, dostala sa moja práca taktiež do povedomia zberateľov, kurátorov, galérií a múzeí… bezprostredným výsledkom mojej účasti na súťaži Sony World Photography Awards bolo to, že sa moje diela stali súčasťou niekoľkých súkromných a verejných zbierok.“

Dostanete sa do publikácií
Britská fotografka Amanda Harmanová pracuje na celom rade zákaziek a projektov pre najrôznejších klientov z verejnej aj komerčnej sféry. Jej diela sú často vystavované a sú súčasťou múzejných zbierok. Je taktiež docentkou na Západoanglickej univerzite, kde vyučuje fotografiu. Harmanová zvíťazila v roku 2014 v súťaži profesionálov v kategórii zátišie a jej séria fotografií A Fluid Landscape sa dostala v roku 2018 do užšieho výberu kategórie krajina profesionálnej súťaže. Nedávno dostala ponuku na knižnú publikáciu série Another Place (podrobnejšie informácie nájdete tu). Harmanová hovorí, že: „Účasť na súťaži Sony World Photography Awards mi priniesla veľké príležitosti. Myslím si, že tým, že som sa dostala v roku 2018 do užšieho výberu – a dostala ponuku na knižnú publikáciu – so sériou nafotenou fotoaparátom Sony, ktorú som vyhrala v ročníku súťaže 2014, sa nádherne uzatvára kruh. Súťaž mi v kariére nepochybne pomohla a už sa teším na to, čo ďalšie ma čaká.“

Výstavy v galériách
Nositeľka titulu fotograf roka 2018, etablovaná britská fotografka Alys Tomlinsonová, vyštudovala fotografiu na Central Saint Martins College of Art and Design a kombinuje redakčnú, dizajnovú a reklamnú fotografiu s vlastnými projektmi. Tomlinsonová hovorí, že jej a jej dielam prinieslo víťazstvo v súťaži mnoho nových príležitostí, vrátane výstav v prestížnych galériách umeleckej fotografie. Tomlinsonová uviedla: „To, že som získala titul fotograf roka, mi prinieslo veľké príležitosti, vrátane výstavy v galérii HackelBury Fine Art. Bolo úžasné, že som dostala príležitosť predstaviť svoje dielo v prestížnej galérii súčasnej fotografie a že som zažila výstavy svojich prác na najrôznejších veľtrhoch po celom svete. Navyše od tej doby, keď som súťaž vyhrala, som našla taktiež vydavateľa pre svoju sériu snímok. Kniha by mi mala vyjsť vo vydavateľstve GOST Books na jar 2019."

Termíny uzávierok a porota
Porota ročníka 2019 dostala za úlohu oceniť v nasledujúcich súťažiach tie najlepšie súčasné fotografie, ktoré v uplynulom roku vznikli:

Otvorená súťaž – najlepšie jednotlivé fotografie v 10 súťažných kategóriách
Súťaž pre mladých fotografov – fotografi vo veku 12-19, najlepšia jednotlivá fotografia na zadanú tému
Národné ceny – najlepšia jednotlivá snímka vytvorená miestnymi fotografmi z viac ako šesťdesiatich krajín
Uzávierka: 4. januára 2019 

Súťaž profesionálov – najlepšie série v 10 kategóriách
Uzávierka: 11. januára 2019

Úplný zoznam súťaží a kategórií je k dispozícii tu.

Porote predsedá Mike Trow, šéfredaktor, fotograf a producent (súťaž profesionálov) a Rebecca McClellandová, riaditeľka fotografie / riaditeľka umeleckej produkcie v Saatchi Saatchi & Prodigious (otvorená súťaž, súťaž pro mladých fotografov a národné ceny). Úplné informácie o zložení poroty na rok 2019 nájdete na worldphoto.org

Ceny a výstava
Ceny zahŕňajú 25 000 dolárov pro fotografa roka a 5 000 dolárov pro celkového víťaza otvorenej súťaže. Všetci víťazi jednotlivých kategórií získajú najnovšie digitálne foto vybavenie od Sony a celkoví víťazi jednotlivých súťaží plus výrezi jednotlivých kategórií súťaže profesionálov odcestujú letecky do Londýna, kde sa zúčastnia slávnostného večera súťaže. Ten sa bude konať v stredu 17. apríla 2019.

Víťazné fotografie a taktiež fotografie, ktoré sa dostanú do užšieho výberu, budú ako každý rok vystavené v londýnskej galérii Somerset House. Výstava bude prebiehať od 18. apríla do 6. mája a predstaví taktiež nové exkluzívne práce fotografa, ktorý získa ocenenie za výnimočný prínos fotografii a jeho meno sa dozvieme v marci 2019. V uplynulých rokoch toto ocenenie získali napríklad Candida Höferová (2018), Martin Parr (2017), RongRong&inri (2016), Elliot Erwitt (2015) a Mary Ellen Marková (2014).

Termíny vyhlasovania výsledkov

  • 5. februára 2019 – užší výber otvorenej súťaže a súťaže pro mladých fotografov
  • 26. februára 2019 – vyhlásenie víťazov otvorenej súťaže a súťaže o národné ceny
  • Marec 2019 – vyhlásenie ocenení za výnimočný prínos fotografii  
  • 2. apríla 2019 – užší výber súťaže profesionálov a študentskej súťaže
  • 17. apríla 2019 – fotograf roka, víťazi súťaže profesionálov a vyhlásenie celkových víťazov otvorenej súťaže, súťaže mladých fotografov a študentskej súťaže

World Photography Organisation

Všetky autorove články
súťaž fotograf profesional sony

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať