PANASONIC PANASONIC PANASONIC

„Millennials“ odkladá manželstvo, využíva zdieľanú ekonomiku a spravuje financie cez smartfón. Aj v 30-tke býva s rodičmi.

4

Vyrastali v dobe začínajúceho boomu internetu a smartfónov, sú technologicky zdatní a sledujú svoje výdavky. Nepotrpia si na luxusné produkty, autá, ani na vlastníctvo ako také, no investujú viac do svojich zážitkov. Sú zástancami zdieľanej ekonomiky a na riešenie svojich bankových potrieb siahajú po smartfóne. Reč je o generácii millennials (ľudia narodení medzi rokom 1980 a 2000), ktorá je jednou z najväčších v histórii a mení doterajšie zaužívané trendy.

Millennials vyrastali v časoch poklesu ekonomík a systémových zmien, ktoré sa podpísali na spomalení ich dospievania. Aj preto sa osamostatňujú neskôr, prípadne bývajú s rodičmi alebo s priateľmi a neponáhľajú sa ani so zakladaním si rodiny. Keďže vyrastali aj v dobe začínajúceho technologického rozvoja, sú práve technológie neoddeliteľnou súčasťou ich každodenného života“, uvádza Marek Šupa, CEO 365.

Zodpovední k peniazom
Millennials v Spojených štátoch zarábajú o 20 % menej, ako ich rodičia v čase, keď boli rovnako starí . So svojimi peniazmi narábajú zodpovedne, pozorne sledujú všetky výdavky a vyhýbajú sa drahým a veľkým nákupom. Aj napriek tomu, že radi chodia von a stravujú sa v reštauráciách, celkovo minú menej, ako predchádzajúce dve generácie. Vzhľadom na menšie finančné možnosti odkladajú záväzky ako je manželstvo či kúpu bývania.

Tretina millennials (31 %) vo Veľkej Británii žije v priemernom veku 27 rokov v jednej domácnosti so svojimi rodičmi. V porovnaní s ich predchodcami, generáciou X (ľudia narodení v rokoch 1966 a 1980), ide pritom o takmer dvojnásobok. Koncom 90. rokov totiž počet mladých  bývajúcich pod jednou strechou spolu s rodičmi predstavoval len 18 %. Takmer polovica (47 %) tých, čo sa narodili po r. 1990 pritom očakáva, že do vlastného sa nasťahuje po 40-tke, čo je výrazne pod úrovňou vlastníctva bývania predchádzajúcich dvoch generácií (71 %).

Aj v dôsledku odlišného postoja millennials k vlastníctvu ako takému využívajú vo veľkej miere služby zdieľanej ekonomiky. Cestujú Uberom, vyhľadávajú ubytovanie cez Airbnb a pod. Za posledný rok využila takéto služby polovica z nich (53 %), čo je približne trojnásobne viac, ako staršia generácia X (16,2 %).

Stále online
Pre 93 % je telefón rozhodujúcim zariadením prístupu na internet. So smartfónom v ruke strávia millennials v priemere 1 457 minút týždenne, čo je približne dvakrát viac, ako človek z generácie X (639 minút) a štyrikrát viac, ako ich rodičia z generácie baby boomers (308 minút). Pre takmer polovicu je telefón tiež rozhodujúci nástroj pri vybavovaní ich bankových potrieb.

Aj vďaka možnostiam mobilných aplikácií a apetítu millennials po technologických inováciách kontinuálne klesá počet ich návštev v kamenných pobočkách. Vo Veľkej Británii došlo za posledných 5 rokov k 32 % poklesu fyzických návštev bánk (zo 476 na 278 mil.)

Zdroj: 365.sk

Millennials

4 komentáre

Smutne reakcia na: „Millennials“ odkladá manželstvo, využíva zdieľanú ekonomiku a spravuje financie cez smartfón. Aj v 30-tke býva s rodičmi.

19.7.2017 11:07
Pár takýchto kúskov poznám osobne. Pasívny prístup ku všetkému. Neochota posúvať sa ďalej. Im všetko stačí. Nie sú ochotní niečo vydržať pre dosiahnutie väčšieho cieľa v budúcnosti.
Reagovať

RE: Smutne reakcia na: Smutne

20.7.2017 07:07
Tiez by ma zaujimalo ake su tie vyzsie ciele a moznosti tohto sveta. Lebo stale plati, ze ti dole ro ia na tych hore a hore je malo miesta a vsetci sa tam nezmestime
Reagovať

RE: Smutne reakcia na: Smutne

19.7.2017 20:07
Co je vacsim cielom? Robit v korporacii nezmyselnu pracu? Zadlzit sa po usi kvoli bytu a bavoraku? Skapat na raka alebo infarkt v 45?
Reagovať

RE: RE: Smutne reakcia na: RE: Smutne

19.7.2017 22:07
Tvoje otázky hovoria samé za seba.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať