PMI_092022 PMI_092022 PMI_092022

„Opekač tehál“ - netradičný spôsob ukladania zelenej energie

Technológie
0

Štvrtina emisií uhlíka produkovaných ľudstvom pochádza z priemyselného využitia energie, pričom veľká časť tejto energie ide na výrobu tepla pre rôzne technologické procesy. Spoločnosť Rondo Energy z kalifornského Oaklandu tvrdí, že jej „opekač tehál“ (zariadenie na ukladanie tepla) je taký lacný a efektívny, že umožní takmer okamžitú dekarbonizáciu v množstve priemyselných odvetví. Vďaka výraznému zlacneniu obnoviteľnej energie pre väčšinu priemyselných spotrebiteľov tepla už nie je prekážkou v dekarbonizácii a prechode na čisté riešenia jej cena, ale nekontinuálna produkcia.

Obnoviteľnú energiu môžu nakupovať za mimoriadne nízke náklady, ale iba vtedy, keď solárne panely jej produkujú príliš veľa na to, aby ju sieť mohla využiť. Svoju továreň teda nemôžu prevádzkovať 24 hodín denne a 7 dní v týždni, pokiaľ túto energiu nedokážu uskladniť. A tu vstupuje do hry Rondo. Spoločnosť stavia „opekače tehál“, ktoré fungujú ako termálne batérie. Akumulujú lacnú obnoviteľnú energiu vo forme tepla tým spôsobom, že jednoducho ohrievajú žiaruvzdorné tehly.

Rondo používa jednoduchý systém v štýle hriankovača na ohrievanie „vysokých pecí“, podobných tým, ktoré používa oceliarsky priemysel. Tieto pece sú plné obyčajných tehál, nejde teda o nič toxické, nič, čo by sa časom rozkladalo. Na rozdiel od chemických batérií budú tieto tehly rovnako dobre uchovávať teplo aj o 40 alebo 50 rokov. Rondo hovorí, že dokáže toto teplo získať späť s mimoriadnou účinnosťou 98 %.

Prvá generácia „opekačov“ je optimalizovaná na nízke náklady, superrýchle nasadenie a rozsah a je schopná udržať teplo až do 1500 °C, čo podľa generálneho riaditeľa spoločnosti Johna O'Donnella dokáže pokryť približne 80 % priemyselných požiadaviek na teplo na celom svete. Dodáva, že s použitím drahších ohrievačov a tehlových materiálov zvolených na tento účel možno dosiahnuť 1800 °C, čo by pokrývalo okolo 92 % prípadov priemyselného použitia. Po niekoľkých rokoch výskumu a prototypovania Rondo v tomto roku pristupuje k prvým inštaláciám u zákazníkov. Jedno z jeho zariadení už úspešne funguje v Saudskej Arábii, kde dodáva teplo priemyselnému procesu za polovicu ceny v porovnaní s výrobou tepla spaľovaním ropy.

Cieľom je prejsť v budúcom roku na inštalácie vo veľkom rozsahu. Ak sa nápad spoločnosti rozbehne vo veľkom, priemyselný dopyt po prerušovanej obnoviteľnej energii by mohol raketovo vzrásť, čo by otočilo dynamiku cien naruby. Rondo už získalo investície od mnohých spoločností vrátane Breakthrough Ventures Billa Gatesa. O'Donnell si myslí, že zníženie svetových emisií aspoň o 1 % dosiahnu za menej ako desať rokov a o 15 % za 15 rokov.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať