ACER_november Advertisement ACER_november Advertisement ACER_november Advertisement

Ktorý typ pamäťového úložiska je spoľahlivejší? SSD alebo HDD?

Technológie
0

Spoločnosť Backblaze, ktorá sa orientuje na zálohovanie a cloudové úložiská, zverejnila údaje porovnávajúce dlhodobú spoľahlivosť pevných diskov SSD a tradičných rotujúcich diskov vo svojom dátovom centre. Na základe údajov zhromaždených odvtedy, čo spoločnosť začala koncom roka 2018 používať SSD ako spúšťacie disky, Backblaze zverejnil správu, ktorá ukazuje, že pri postupnom starnutí SSD spoločnosti zlyhávajú oveľa nižšou rýchlosťou ako jej HDD.

Backblaze už roky publikuje štatistiky porúch diskov, správy zamerané na pevné disky sledujú správanie desiatok tisíc dátových úložísk a spúšťacích jednotiek od väčšiny veľkých výrobcov. Veľkosť vzorky pre tieto údaje o SSD je oveľa menšia, čo sa týka počtu aj rôznych testovaných jednotiek – väčšinou ide o 2,5-palcové disky od spoločností Crucial, Seagate a Dell, malé zastúpenie má Western Digital/SanDisk a údaje od spoločnosti Samsung chýbajú. Preto sú údaje menej užitočné na porovnanie relatívnej spoľahlivosti produktov jednotlivých spoločností, ale dobre poslúžia na porovnanie celkovej spoľahlivosti pevných diskov so spoľahlivosťou SSD, ktoré vykonávajú rovnakú prácu.

Backblaze používa SSD ako spúšťacie jednotky pre svoje servery, a nie na ukladanie údajov, preto jeho údaje porovnávajú SSD s HDD, ktoré sa tiež používali ako spúšťacie jednotky. Nezapisujú teda denne terabajty údajov. Počas prvých štyroch rokov prevádzky SSD zlyhávajú nižšou rýchlosťou ako HDD, ale krivka vyzerá v podstate rovnako – niekoľko porúch v prvom roku, skok v druhom roku, malý pokles v treťom roku a ďalší nárast vo štvrtom roku.

No v piatom roku miera zlyhania HDD začne prudko stúpať – z 1,83 percenta vo štvrtom roku na 3,55 percenta v piatom. Na druhej strane disky SSD zlyhávali približne rovnakou mierou jedného percenta ako rok predtým. Tieto údaje dávajú zmysel. Možno očakávať, že jednotka s množstvom pohyblivých častí bude mať viac bodov zlyhania ako jednotka bez pohyblivých častí. No aj tak je zaujímavé vidieť tento prípad zdokumentovaný na základe údajov z tisícov diskov za niekoľko rokov používania.

Autor správy Andy Klein sa domnieva, že SSD by mohli začať zlyhávať vo vyššej miere, keď sa opotrebujú ich čipy NAND flash. Keby to tak bolo, disky s nižšou kapacitou by mali začať zlyhávať rýchlejšie ako disky s vyššou kapacitou, pretože disk s väčším množstvom NAND má vyššiu toleranciu zápisu. Veľa z týchto diskov pravdepodobne začne zlyhávať približne v rovnakom čase, pretože všetky vykonávajú podobnú prácu. Domáci používatelia, ktorí neustále vytvárajú, upravujú a presúvajú veľké viacgigabajtové súbory, by mohli zaznamenať rýchlejšie opotrebovanie svojich diskov ako v scenári používania spoločnosti Backblaze.

Zdroj: arstechnica.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať