SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement

„Slnečník“ vo veľkosti Argentíny by mohol chrániť našu planétu pred slnečnými lúčmi

1

Klimatológovia navrhujú vytvoriť tienidlo podobné dáždniku vo veľkosti Argentíny, ktoré by blokovalo slnečné lúče na zmiernenie dôsledkov globálneho otepľovania na Zemi. Zvláštny nápad pochádza od izraelských vedcov z Technologického inštitútu Technion, ktorí veria, že tieň s veľkosťou 2,5 milióna štvorcových kilometrov by mohol do dvoch rokov znížiť teplotu Zeme o 1,5 stupňa Celzia.

Teraz hľadajú 20 miliónov dolárov na prototyp s rozlohou okolo 10 štvorcových metrov, ktorý by sa podľa nich mohol dokončiť do roku 2027. „Plachta“ by bola umiestnená asi 1,5 milióna km od Zeme a pohybovala by sa vesmírom otváraním a zatváraním tieniacej vrstvy. Kritici tvrdia, že náklady na „megaštruktúru“ by si vyžadovali bilióny dolárov. Stlmenie alebo blokovanie slnka na chladenie Zeme bolo plánom mnohých vedcov.

Napríklad iniciatíva Billa Gatesa navrhovala rozprášiť milióny ton kriedy do stratosféry. Zatiaľ žiadny z týchto plánov úplne nedozrel, no tím v Izraeli očakáva, že v najbližších troch rokoch bude mať prototyp. Projekt s názvom Cool Earth by potreboval 2,5 milióna km2 tieňa, ale vzhľadom na obrovskú veľkosť tím povedal, že bude musieť spustiť sériu menších tienidiel. Slnečník by pozostával z ľahkých solárnych plachiet pripevnených k satelitu poháňanému slnečnou energiou.

Tím nezverejnil podrobnosti o materiáloch, ktoré sa majú použiť. Masívne tienidlo bude flexibilné, čo umožní tímu zložiť ho do kozmickej lode, ktorá ho dopraví do prvého Lagrangeovho bodu (L1). L1 je pozícia vo vesmíre, kde gravitačné sily sústavy dvoch telies, ako je Slnko a Zem, vytvárajú zosilnené oblasti priťahovania a odpudzovania. Táto poloha podľa tímu umožní neustále zatienenie obrovskej časti našej planéty.

„Demonštračný satelit bude vykonávať striedavý pohyb smerom k Slnku a späť k Zemi ovládaním tieniacej plachty,“ uvádza tím na svojej webovej stránke. „Týmto spôsobom bude satelit schopný udržať si svoju polohu vo vesmíre počas značne dlhého obdobia a bez závislosti od zložitých pohonných systémov.“

Hoci by slnečný štít mohol znížiť otepľovanie, kým sa budú realizovať iné stratégie boja proti klimatickým zmenám, niektorí odborníci sa domnievajú, že tento podnik je stratou času. Nazdávajú sa, že masívny slnečník by bol „astronomicky drahý a nebolo by ho možné zrealizovať včas“. Slnečné búrky alebo asteroidy by okrem toho mohli štít poškodiť, čo by „malo za následok náhle, rýchle oteplenie s katastrofálnymi následkami“.  

Zdroj: dailymail.co.uk.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

kua reakcia na: „Slnečník“ vo veľkosti Argentíny by mohol chrániť našu planétu pred slnečnými lúčmi

13.2.2024 18:02
my tu mrzneme a oni chcu chladit...
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať