NICEBOY_112021 NICEBOY_112021 NICEBOY_112021

ESET chce prispieť ku kvalitnejšiemu vzdelávaniu o digitálnych hrozbách, všetkým základným školám daruje príručku

Tlačové správy
6

Kyberšikana, podvodné správy či vírus ukrytý za falošnými hrami alebo aplikáciami - to sú iba niektoré z mnohých digitálnych hrozieb, ktoré každodenne číhajú na deti. Rozmach technológií v kombinácii s pandémiou so sebou priniesol riziká, o ktorých je potrebné hovoriť už na základných školách. Spoločnosť ESET preto v spolupráci s odborníkmi na psychológiu a pedagogiku pripravila „Príručku digitálnej bezpečnosti“, ktorá je určená pre učiteľov 1. a 2. stupňa základných škôl. ESET rozpošle celkovo viac ako 7-tisíc výtlačkov príručky a praktických cvičení všetkým základným školám na celom Slovensku. 

Príručka pre učiteľov vychádza v rámci aktivít naviazaných na vzdelávací projekt Bezpečne na nete, ktorý je súčasťou globálnej iniciatívy spoločnosti ESET - SaferKidsOnline. Príručka radí učiteľom v oblasti vzdelávania žiakov o nástrahách digitálneho sveta. Experti sa v publikácii zameriavajú na bezpečnosť mobilných zariadení, kyberšikanu, sociálne siete, dezinformácie či online hry. Okrem príručky pripravili odborníci pre učiteľov aj súbor praktických cvičení „Aktivity k Príručke digitálnej bezpečnosti“, pri ktorých sa žiaci oboznámia s problematikou interaktívnou formou.

„Väčšina digitálnych hrozieb, s ktorými sa dnes žiaci 1. a 2. stupňa stretávajú, pochádza z ich mobilu. Spoločným menovateľom týchto nástrah je manipulácia, ktorá zneužíva nevedomosť detí a tínedžerov a práve tej sa snažíme predchádzať vydaním našej príručky. Veríme, že informovaní a kvalitne pripravení pedagógovia na školách dokážu mladým odovzdať informácie vo veku primeranej forme a upozorniť ich na riziká, ktorým by sa mali vyhnúť,“ vysvetľuje Ondrej Kubovič, odborník spoločnosti ESET na digitálnu bezpečnosť a spoluautor príručky.  

Pedagogicky zastrešil tvorbu príručky učiteľ informatiky z 1. súkromného gymnázia v Bratislave Peter Kučera. V praxi vidí, že úroveň vyučovania informatiky sa na Slovensku v jednotlivých školách zásadne líši. Mnohé školy majú totiž problém zohnať kvalifikovaného učiteľa informatiky.

„Cieľom príručky je priniesť ucelený pohľad na tému digitálnej bezpečnosti aj učiteľom, ktorí učia informatiku, no nie sú informatici a zlepšiť tak kvalitu vyučovania tohto predmetu. Veľké množstvo praktických cvičení a námetov môže byť prínosom aj pre vyučujúcich, ktorí sa v téme dobre orientujú. Inšpiráciu môžu z príručky čerpať aj triedni učitelia na triednické hodiny alebo učitelia etickej výchovy,“ dopĺňa Peter Kučera.

Príručka kladie dôraz aj na psychologický a etický pohľad na problematiku digitálnych hrozieb. Aby týmto nástrahám mohli žiaci úspešne čeliť, musia ich v prvom rade poznať a dozvedieť sa o nich jazykom, ktorý je primeraný ich veku. Podľa psychologičky Jarmily Tomkovej, ktorá sa podieľala na tvorbe príručky, by mali deti vedieť ako reagovať na krízové situácie skôr, než sa do nich dostanú: 

„Nesmieme zabúdať že dieťa nie je malý dospelák. Teória je pre deti veľmi abstraktná a obvykle nestačí na to, aby ju vedeli uplatniť v praxi. Potrebujeme sa priblížiť ich detskému jazyku a zážitkovému svetu. Preto volíme v prvom rade zážitkové a hrové aktivity či animované príbehy, ktoré ilustrujú ako konkrétne riešiť kritické situácie online. Následne deťom to, čo si zažili či videli, pomáhame zhrnúť do zrozumiteľných krokov uplatniteľných v praxi.“

ESET ako globálny líder v oblasti digitálnej bezpečnosti považuje zvyšovanie povedomia o kybernetických hrozbách za svoje poslanie a to už na úrovni škôl. Vydanie príručky pre učiteľov nadväzuje na predchádzajúce aktivity v tejto oblasti. Spoločnosť ESET sa spolu s niekoľkými ďalšími firmami od roku 2018 podieľa na iniciatíve Digital Skills s cieľom predstaviť učiteľom informatiky nové možnosti práce s deťmi. V roku 2015 zriadil ESET pre študentov troch technických fakúlt Výskumné centrum ESET na FIIT STU, ktoré poskytuje priestor na praktické experimenty. V rámci centra sa zamestnanci spoločnosti ESET podieľajú na výučbe predmetov Základy reverzného inžinierstva a Programovanie v C++.

Spoločnosť ESET taktiež finančne a odborne prispela k vydaniu kníh „Spojení navždy“ a „Viete, čo robia vaše deti?“, ktoré radia rodičom, ako sprevádzať deti dospievaním v digitálnej dobe. Užitočné informácie o internetových nástrahách prináša ESET dlhodobo používateľom prostredníctvom svojho vzdelávacieho portálu Bezpečne na nete.

Príručka digitálnej bezpečnosti spolu s praktickou časťou bude rozdistribuovaná do všetkých základných škôl v najbližších týždňoch. Vzdelávacie materiály sú však v elektronickej podobe dostupné už teraz, a to na stránke Bezpečne na nete v sekcii pre učiteľov.

 

O spoločnosti ESET
Už viac ako 30 rokov vyvíja spoločnosť ESET popredný softvér a služby zamerané na IT bezpečnosť a ochranu podnikov, kritickej infraštruktúry a domácností z celého sveta pred čoraz sofistikovanejšími digitálnymi hrozbami. V rámci širokej škály riešení určených pre koncové a mobilné zariadenia až po šifrovanie a dvojúrovňové overovanie prináša ESET svojim zákazníkom vysokovýkonné a zároveň jednoducho použiteľné produkty, ktoré chránia bez zbytočného rušenia 24 hodín denne, pričom ochranné mechanizmy sa aktualizujú v reálnom čase, aby boli používatelia vždy v bezpečí a firemná prevádzka mohla fungovať bez prerušení. Keďže hrozby sa neustále vyvíjajú, na svojom vývoji musí pracovať aj IT bezpečnostná spoločnosť, ktorá chce napomáhať k bezpečnému používaniu technológií. Na tomto cieli a podpore lepšej spoločnej budúcnosti pracuje spoločnosť ESET prostredníctvom svojich centier výskumu a vývoja v rôznych kútoch sveta. Viac informácií nájdete na stránke www.eset.sk, prípadne nás môžete sledovať na sociálnych sieťach LinkedIn, Facebook Twitter.

ESET

Všetky autorove články

6 komentárov

Príručka ako si bezpečne užiť na pornhub kom honku bez rodičov a bez eset rodičovskej zámky: reakcia na: ESET chce prispieť ku kvalitnejšiemu vzdelávaniu o digitálnych hrozbách, všetkým základným školám daruje príručku

22.10.2021 15:10
Musíš si stiahnuť tails linux, ten potom bezpečne nainštalovať pomocou rufus na usb kľúčik. Ak ti oco/mama zahesloval bios, či uefi, musíš na päť minút vytiahnuť cmos baterku z kompu, aby sa bios odhesloval, potom nastavíš boot poradie na prvý ten usb kľúčik, aby sa z neho naštartoval tails linux a aby si nebol vo windowse, ktorý ovláda eset. Keď máš spustený tails pomocou boot loadu z biosu uefi, tak môžeš bezpečne honiť na porhub kom. Potom to len vypneš a nik nevidí vo windows esete, čo si robila s kompom ;-D A si vydrbala s esetom :-D Parental kontrola vypnutá a ideš koľko chceš a nik ťa nevidí (-:
Reagovať

RE: Už vidím ako eset teraz vytvorí parental kontrolu ako bios/uefi plugin, kde to odsleduje :D reakcia na: Príručka ako si bezpečne užiť na pornhub kom honku bez rodičov a bez eset rodičovskej zámky:

22.10.2021 16:10
Už vidím ako eset teraz vytvorí parental kontrolu ako bios/uefi plugin, kde to odsleduje :D Žeby boli až takí dobrí???
Reagovať

si robíte srandu, že si kúpim eset za 50€ na dva roky? radšej tam dám avira free reakcia na: ESET chce prispieť ku kvalitnejšiemu vzdelávaniu o digitálnych hrozbách, všetkým základným školám daruje príručku

22.10.2021 13:10
si robíte srandu, že si kúpim eset za 50€ na dva roky? radšej tam dám avira free
Reagovať

RE: veď to, ty aby si platil hneď a tebe v robote nikto nechce zaplatiť, sa môžeme vysrať na takú robotu reakcia na: si robíte srandu, že si kúpim eset za 50€ na dva roky? radšej tam dám avira free

22.10.2021 15:10
veď to, ty aby si platil hneď a tebe v robote nikto nechce zaplatiť, sa môžeme vysrať na takú robotu, dám tam avira free a do wmware virtuálky nejaký linux, nech to chráni virtualizačná vrstva
Reagovať

RE: veru, robia si p*ču, ešte chcú do detí pchať esetoviny, aby ich presviedčali na ich riešenia, svine, nech nám nemagoria deti reakcia na: si robíte srandu, že si kúpim eset za 50€ na dva roky? radšej tam dám avira free

22.10.2021 14:10
veru, robia si p*ču, ešte chcú do detí pchať esetoviny príručkami, aby ich presviedčali na ich riešenia, svine, nech nám nemagoria deti, aby platili za eset - čo príde potom? sexuálna výchova s gender?
Reagovať

Eset na tvoju príručku o windows sa môžeme vysrať, my používame Linux, ktorému eset nesiaha ani po päty... reakcia na: ESET chce prispieť ku kvalitnejšiemu vzdelávaniu o digitálnych hrozbách, všetkým základným školám daruje príručku

22.10.2021 13:10
Eset na tvoju príručku o windows sa môžeme vysrať, my používame Linux, ktorému eset nesiaha ani po päty. A vo windowse izolované prostredia linux vo virtual boxoch, takže vírusy nehrozia. Kto normálny by platil eset antivírus, keď máš zdarma avast free a virtual box a do neho nahodíš linux a ideš z windowsu napríklad na parrot linuxe a anon surfe.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať