SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement

Editorial: Budeme vďaka umelej inteligencii šťastnejší?

3

Podľa Sama Altmana, prezidenta organizácie OpenAI, by umelá inteligencia mohla v blízkej budúcnosti vytvoriť toľko pridanej hodnoty, že každému dospelému v Spojených štátoch bude možné ročne vyplatiť 13 500 dolárov bez toho, aby musel čo i len pohnúť prstom. Exponenciálny nárast produktivity umelej inteligencie by mohol vytvoriť „fenomenálne bohatstvo“ a súčasne spôsobiť, že cena práce klesne na nulu.

Myšlienka základného univerzálneho príjmu (UBI z angl. Universal Basic Income) nie je nová, nový je výhľad, že umelá inteligencia by takúto na prvý pohľad trochu utopistickú víziu mohla dostať do reálneho využitia už pomerne čoskoro.

SAMSUNG 042024 Advertisement

Myšlienkou základného príjmu sa zaoberajú aj viaceré európske krajiny. A v rámci znižovania dôsledkov pandémie na sociálne najslabšie skupiny ho čiastočne a dočasne viaceré z nich zaviedli už teraz (Španielsko, Taliansko atď.).

V Nemecku prebieha experiment, v rámci ktorého 120 dobrovoľníkov bude počas troch rokov dostávať 1200 eur mesačne. Jediné, čo budú účastníci musieť urobiť, je vypĺňať dotazníky, v ktorých opíšu, či malo poberanie príspevku výrazný vplyv na kvalitu ich života. Cieľom experimentu je zistiť, či by univerzálny základný príjem urobil ľudí kreatívnejšími, slobodnejšími a šťastnejšími, keďže by neboli pod neustálym existenčným tlakom zarábať peniaze. Organizátori takisto budú analyzovať, či testované osoby minú všetky peniaze na svoje mesačné výdavky, alebo niečo aj ušetria. Či budú naplno pracovať aj naďalej, alebo prácu aspoň čiastočne obmedzia a ako využijú novozískaný voľný čas. 

Fíni už podobný experiment absolvovali, keď začali nezamestnaným v produktívnom veku dávať pravidelne mesačný príspevok 560 eur. Chceli zistiť, či by príjem dokázal motivovať nezamestnaných hľadať si prácu. No hypotéza sa nepotvrdila, keďže zamestnanosť nevzrástla.

Univerzálny základný príjem by sa mal vyplácať všetkým občanom bez ohľadu na ich sociálnu situáciu či pravidelný príjem. Výška takéhoto príspevku by mala pokryť všetky základné potreby. Jeho cieľom je zabezpečiť takú stabilitu, že ľudia začnú žiť zdravšie, kvalitnejšie a bez stresu. Otázka však je, či to tak naozaj aj bude.

Garancia bezprácneho príjmu totiž automaticky neznamená vyššiu kvalitu života, spokojnosť a šťastie. Úloha a význam práce totiž nie je len v zabezpečení základných životných potrieb. Práca dáva ľuďom pocit užitočnosti. Vytvára priestor na sebarealizáciu. Zabezpečuje pozíciu nezávislosti a potvrdenia svojej potrebnosti ako živiteľa, ktorý sa dokáže postarať o seba a svoju rodinu. Spolupráca vytvára priestor na prejavenie svojich zručností, nápadov a talentu, spoločnú tvorbu vo väčších projektoch, ktoré by jedinec nedokázal sám zrealizovať. Spolupráca prináša aj obohacovanie sa o pohľady, informácie a nápady ďalších členov pracovného tímu. Tradičné pracovisko zase poskytuje priestor aj na sociálnu interakciu, stretávanie sa inými ľuďmi a výmenu názorov, pocitov, informácií atď.  

Takže význam práce je omnoho väčší, ako sa zdá na prvý pohľad. Obávam sa, že vzhľadom na prirodzenú ľudskú pohodlnosť sa veľká časť populácie uspokojí s UBI a nebude mať záujem o hľadanie iných ciest na sebarealizáciu, na rozvoj svojich schopností a zručností, na uskutočnenie svojich nápadov a projektov. Isteže, nie každý je startupista a nie každý má schopnosti a možnosti rozbiehať vlastné projekty. O to nebezpečnejšie znie predstava, že umelá inteligencia zníži hodnotu najmä manuálnej práce a ľahko algoritmizovateľných činností na nulu. Ako sa napríklad taký účtovník, skladník, pracovník call centra či finančný poradca mentálne vyrovná s informáciou, že hodnota jeho práce je nulová a on je ľahko nahraditeľný robotom alebo UI? Čo bude robiť s voľným časom? Začne sa vzdelávať, získavať nové zručnosti, schopnosti? Nie každý je taký kreatívny, aby sa dokázal uplatniť v pozíciách, ktoré umelá inteligencia zatiaľ nedokáže pokryť.

Ak už umelá inteligencia vygeneruje obrovskú nadhodnotu, nech ju príslušné vlády využijú skôr na financovanie kvalitnejšieho zdravotníctva, školstva, verejnej dopravy, životného prostredia a na rozvojové programy preškoľovania všetkých, ktorí prídu o prácu. A na vytváranie nových pracovných pozícií, ktoré odolajú konkurencii zo strany UI. A nie na „helikoptérové“ rozdávanie peňazí... To asi neurobí ľudí dlhodobo šťastnejšími. Skôr naopak. 

Nechcem, aby to vyznelo spiatočnícky, ale je veľmi dôležité, aby sa vlády začali seriózne a veľmi rýchlo zaoberať touto otázkou a aby takisto veľmi rýchlo prijali regulačné rámce, ako sa s týmto fenoménom (v dobrom) vyrovnať.

Zaujímavé čítanie aprílového vydania vám praje

Martin Drobný

Všetky autorove články

3 komentáre

V pohode reakcia na: Editorial: Budeme vďaka umelej inteligencii šťastnejší?

20.4.2021 09:04
Jasné, to by bolo super, len najprv treba zrušiť túto hlúpu plándémiu slabého vírusu spojeného s mocnými intrigánmi tohto sveta. Niečím podobným sa zaoberal Jacque Fresco v jeho Project Venus - život bez peňazí, chudoby, politikov, vojen, zbraní a polície. Zdrojová ekonomika je v skutku úžasný systém. V ktorom bol zároveň do posledného detailu vypracovaný psychologický plán ako to dosiahnuť - zmenou prostredia. To by najprv muselo prísť zákaz fajčenia na verejnosti - čo znečisťuje nie len ovzdušie pre nefajčiarov, ale aj zem, ktorá je u nás na niektorých miestach až posiata špakmi. A áno samozrejme zmeniť prístup k ľuďom, nebrať nás ako len nejaký bezcitný prírodný zdroj... Eliminovať psychosociálny stres, a teda stres ako taký, teda jeho podnety, čím sa hlavne zabezpečí taktiež vyššia úroveň ľudského šťastia.
Reagovať

. reakcia na: Editorial: Budeme vďaka umelej inteligencii šťastnejší?

18.4.2021 21:04
Dalsie hnojacke klamstva a strasenie. Clanok nepise o AI nic, tak preco je v nadpise? Preco autor hnojtechu nepouziva jeho inteligenciu? V prvom odstavci mal byt najskor specifikovany vyznam AI o ktorej autor pise! Ziadna normalna AI neexistuje ani v jeho zivote existovat nebude. Tak nech napise, ci hovori o AI ziarovky, alebo akej teda? Co ma AI ziarovky spolocne so stastim? Keby autor nedokazil nadpis a clanok so spomenutim AI, bol by clanok pekna uvaha, namiesto odpadu.
Reagovať

Universal Basic Income je super véééc, oddýchnime si od večného sa naháňania za kúskom chleba, buďme šťastnejší (: reakcia na: Editorial: Budeme vďaka umelej inteligencii šťastnejší?

9.4.2021 18:04
Universal Basic Income UBI je super véééc, oddýchnime si od večného sa naháňania za kúskom chleba, buďme šťastnejší, keď nás nikde nechcú (: Mne by to stačilo na prežitie a potom sa realizujem na záhradke a super buper bude s UBI. Nech si tú robotu robí umelá inteligencia AI, ja si dopestujem repu a bude mi fájn s ríbezľákom v ruke [: Veď aj umelá inteligencia nám navrhla takto znížiť status, že? Poďme do toho UBI! Chceme UBI, chceme UBI!!! A popri tom si budeme čítať pc revue, hééj? :) Jáj, kedy ja už budem dôchodkyňa bez hnusnej práce, čo ma nebaví? :D
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať