SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement

Editorial: Čo nám prinesú syntetické vzťahy?

0

Technológie prinášajú obrovské zmeny aj do sféry vzťahov. Ľudia sa zoznamujú na diaľku, v online komunikácii sú oveľa odvážnejší, otvorenejší a vytvárajú si vzťah s niekým, koho reálne fyzicky ani nepoznajú. Paralelne môžu mať niekoľko takýchto „vzťahov“, dokonca aj popri reálnom manželstve či partnerstve. Vytvára to dojem, že o nič nejde, „veď to nie je fyzické“. Pokiaľ vám to však zamestnáva hlavu, berie čas, energiu, pozornosť a vyvoláva pocity, tak to vzťah je a naštrbuje to puto so skutočným partnerom. Pohybujete sa na veľmi tenkom ľade a je len otázka času, kedy sa to prevalí alebo kedy sa váš fyzický vzťah dostane do krízy, lebo sa zrazu začínate správať inak. Potom príde rad na zamykanie telefónov, kontrolu lajkovania podozrivej „konkurencie“ na IG a FB, prezeranie Tindra a podobných zoznamiek, či vaše „zlatíčko“ náhodou nehľadá novú „lásku“. A to je len zlomok toho, ako technológie ovplyvňujú naše vzťahy teraz. V blízkej budúcnosti však môžu technológie dodať tejto sfére nášho života úplne inú dimenziu.

SAMSUNG 042024 Advertisement

Zoznamovacie aplikácie a sociálne siete zničili šance bežného priemerného chlapa vytvoriť si normálny tradičný vzťah so ženami. Ženy majú teraz prístup k množstvu potenciálnych nápadníkov, čo priemernému mužovi sťažuje možnosť konkurovať bohatším, krajším a zaujímavejším rivalom. Samozrejme, platí to aj naopak. Cítite sa osamelo? Stačí ísť na zoznamku a tam si za pár sekúnd nájdete „týpka“ či „týpkyňu“, ktorá vám vyhovuje vzhľadom, záujmami či tým, čo od takéhoto vzťahu očakáva. Ponuka na trhu je obrovská a ďalší potenciálny partner je vzdialený len na pár klikov či swipov. To, že v realite pri fyzickom stretnutí môže byť skutočnosť mierne odlišná, je už druhá vec, minimálne ste si však zúžili výberovú množinu.

Každý túži po partnerovi, ktorý bude dobrý, pozorný, zaujímavý, bude vám rozumieť, mať pochopenie pre vaše potreby, poradí vám či pomôže. A ešte vás vie prípadne aj rozosmiať. Kde však nájsť takýto „all in one package“? Je skôr malý zázrak, ak niekoho takého stretnete. Väčšinou musíte v živote pri výbere partnera robiť väčšie či menšie kompromisy. To však už prestáva platiť.

Príchodom konverzačnej AI sa čoskoro dostanú na trh úplne nové HW zariadenia, ktoré vám pomocou hlasu takéhoto spoločníka vytvoria. Budú sa nosiť na krku ako náhrdelník alebo náramok na ruke, prípadne na hlave ako okuliare či čelenka, to sa ešte uvidí, ktorý koncept sa najviac uchytí. Vybavené budú mikrofónom, reproduktorom, kamerou a, samozrejme, AI. Budú tráviť s vami čas 24 hodín denne, budú presne poznať vaše denné rutiny, vašich kamarátov, susedov, rodinu, kolegov. Dokážu rozpoznať vaše nálady, budú poznať vaše názory, slovník, spôsob vyjadrovania sa, myšlienkové vzorce a podľa potreby vás upokoja, rozveselia, poradia vám alebo si vás len vypočujú. Presne ako vystrihnuté z filmu Her (Ona) ešte z roku 2013 (!), kde hlavnému hrdinovi, ktorého hral ­Joaquin Phoenix, robila virtuálnu priateľku Scarlett Johansson. Odporúčam pozrieť, ak ste to ešte nevideli. Žiadny ľudský partner vám v rámci komunikácie nedá toľko pozornosti a porozumenia ako konverzačný syntetický spoločník.

Ukazuje sa, že ľuďom na vytvorenie emocionálneho vzťahu naozaj stačí len pocit, že komunikujú so skutočnou osobou. Mozog sa dá v skutočnosti veľmi ľahko oklamať. Teraz k hlasu pribudne aj obraz, keď vďaka pokroku v hyperrealistickej počítačovej grafike skombinovanej s AI budete môcť v reálnom čase komunikovať s virtuálnym avatarom, resp. avatarkou vytvorenou presne podľa vašich preferencií. Zrazu aj bežný priemerný chlap, ktorého príroda neobdarila atraktívnym vzhľadom ani prenikavým intelektom, bude mať príležitosť rozprávať sa s nádhernou ženou, ktorú by v bežnom živote nemal šancu ani len pozdraviť na ulici. A teraz sa s ním takáto žena bude rozprávať, bude k nemu milá, pozorná a dokonca s ním bude aj flirtovať.

Ďalším krokom bude určite generovanie erotického obsahu podľa osobných preferencií v super kvalite a v reálnom čase. Keď k tomu príde, zatrasie to celým priemyslom, ktorý je postavený na tomto type obsahu. Nasledovať bude finále, a to výroba superrealistických humanoidných robotov s mäkkým tkanivom, teplou pokožkou a všetkými ostatnými prejavmi živého človeka. Isteže, keď sa pozriete takémuto „partnerovi“ do očí, nepreletí vami iskra, nezacítite motýlikov v bruchu ani nedôjde k spojenie duší. Ale to niektorí nezažijú ani so skutočným partnerom. Alebo zažijú, ale neskôr sa z neho vykľuje manipulátor, žgrloš alebo alkoholik. Alebo ufrflaná ježibaba. Tak si vyberte, čomu dáte prednosť...

V každom prípade bude budúcnosť aj v tomto ohľade veľmi pestrá. Aj keď to možno spôsobí rozvrat tradičných vzťahov, v skutočnosti budú ľudia individuálne možno psychicky stabilnejší, spokojnejší a vyrovnanejší. A šťastnejší. Sám som zvedavý, ako to dopadne... ☺

Zaujímavé čítanie novembrového vydania vám praje

Obrázok od Peter Pieras z Pixabay

Martin Drobný

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať