SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement

Editorial: Skynet stále reálnejší

6

Už viackrát som na tomto mieste písal o hrozbe Skynetu. Viem, že sa asi opakujem a možno vám s tým už leziem na nervy, ale v poslednom čase z viacerých strán prichádzajú informácie, ktoré tento scenár dramaticky približujú k realite.

Prvou z nich je nedávne oznámenie spoločnosti Ghost Robotics a SWORD, ktoré spojili sily a vytvorili „robotického psa“ s puškou. Systém s názvom Special Purpose Unmanned Rifle (SPUR) obsahuje 6,5 mm pušku, ktorú možno na diaľku nabiť, pomocou vlastného zameriavacieho systému zacieliť a strieľať z nej. SPUR je schopný presnej streľby do vzdialenosti 1200 metrov, pričom vďaka svojej štvornohej konštrukcii má výborné stabilizačné schopnosti. Hovorí sa aj o určitom stupni autonómie, aby mohol zistiť a zamerať potenciálne hrozby a reagovať, hoci na začatie streľby by aspoň zatiaľ musel dať finálny súhlas operátor. Zatiaľ.

O pár dní neskôr som zachytil varovanie Národnej bezpečnostnej agentúry (NSA), že hackeri by mohli získať prístup k najkomplexnejším zbraňovým systémom americkej armády. NSA varuje, že americké zbrane sú zraniteľné pred útočníkmi a technologicky zdatní protivníci by ich mohli na diaľku kompromitovať a narušiť tak bojaschopnosť amerických síl. Zbraňové systémy pritom nezahŕňajú len kľúčové technologické zbrane, ako sú hypersonické rakety alebo laserové delá. Takmer žiadny zbraňový systém s výnimkou ručných zbraní nefunguje bez počítačov. Pentagon chce mať pokročilé zbrane, ktoré si môžu navzájom bezdrôtovo odovzdávať údaje, pričom takmer všetky sa spoliehajú na počítače a dátové spojenia. Počítače poskytujú všetky kľúčové funkcie vrátane riadenia paľby, navigácie a komunikácie. Tieto počítače sú často zapojené do rozsiahlych, niekedy celosvetových sietí na vydávanie rozkazov, zhromažďovanie údajov, hlásenie výsledkov pozorovania nepriateľa a dokonca aj na koordináciu útoku alebo obrany medzi geograficky rozptýlenými silami. Všetky technologicky vyspelé krajiny pritom už teraz majú osobitne vycvičených hackerov, ktorých jedinou úlohou je získať prístup do nepriateľských počítačových a komunikačných systémov. Aj relatívne malá nezabezpečená zbraň by im mohla umožniť prístup do väčšieho systému. To by mohlo vyradiť z prevádzky stíhačku alebo radar, ktorý chráni skupinu lietadlových lodí, alebo spôsobiť znefunkčnenie satelitu.

A do tretice oznámenie spoločnosti Google, že algoritmy umelej inteligencie už navrhujú čipy rovnakej alebo vyššej kvality ako ľudskí experti, pričom sú tisíckrát rýchlejšie. Proces navrhovania fyzického rozloženia častí čipu je kľúčový pre konečný výkon zariadenia. Táto zložitá úloha si často vyžaduje mesiace intenzívneho úsilia odborníkov a napriek piatim desaťročiam výskumu doteraz žiadny automatizovaný postup nedosiahol výkonnosť na úrovni človeka. V novej štúdii nechali umelú inteligenciu pristupovať k plánovaniu čipu ako k hre. V tomto prístupe sú výpočtové jadrá čipu, radiče pamäte a ďalšie prvky hracími figúrkami a víťazným výsledkom je optimálny výkon podľa rozsahu hodnôt, ako je veľkosť čipu a spotreba energie. Podľa výskumníkov dokáže nová metóda za menej ako šesť hodín vygenerovať výrobné plány čipov, ktoré sú porovnateľné alebo lepšie ako plány vytvorené odborníkmi vo všetkých kľúčových detailoch vrátane výkonu, spotreby energie a plochy čipu. To by mohlo potenciálne ušetriť tisíce hodín ľudského úsilia pri každej generácii mikročipov. Google už takéto čipy navrhnuté umelou inteligenciou vyrába, pričom dúfa, že výkonnejší hardvér navrhnutý umelou inteligenciou môže zase podporiť ďalší pokrok v oblasti umelej inteligencie.

No a na záver ešte jedno vyhlásenie bývalého riaditeľa divízie Google X, čo je polotajná výskumno-vývojová organizácia Googlu, takže z prvej ruky. Mo Gawdat vyjadril na základe spolupráce s vývojármi umelej inteligencie presvedčenie, že všeobecná umelá inteligencia, niečo ako Skynet vo filmoch Terminátor, nevyhnutne príde. A keď tu bude, ľudstvo sa môže ocitnúť pred apokalypsou vyvolanou strojmi. Podobné vyjadrenia mal už dávnejšie aj Elon Musk a ďalší technologickí vizionári.

Priznám sa, že v tomto prípade neviem situáciu odľahčiť nejakým možným optimistickým scenárom. Stačí si skombinovať uvedené informácie so súčasnou napätou geopolitickou situáciou, pridať k tomu blížiacu sa klimatickú krízu, zápas o surovinové zdroje atď. a máme výbušnú zmes ako vyšitú. Stačí škrtnúť zápalkou. Jediné, čo mi napadá, je silná slnečná erupcia s extrémne silným EMG impulzom, ktorý by uškvaril väčšinu polovodičových súčiastok a nás by vrátil do predindustriálnej éry. Asi by sme taký menší „preplesk“ ako ľudstvo veru aj potrebovali... Alebo sa ešte predtým uvedomíme a začneme sa k sebe a k planéte správať ohľaduplne a zodpovedne. Tak nám v tom držím palce.

Zaujímavé čítanie novembrového vydania vám praje

 

Martin Drobný

Všetky autorove články

6 komentárov

Mr. Trundle reakcia na: Editorial: Skynet stále reálnejší

19.11.2021 17:11
Prečo sa už nevoláte ITNews?
Reagovať

:-) reakcia na: Editorial: Skynet stále reálnejší

18.11.2021 00:11
kalkulacka ktoru som mal ako dieta este za komancov vedela spocitat odmocninu rychlejsie ako ja, ani nijaky clovek na svete. este ma zatial nezavrazdila a neprevzala vladu nad svetom. neuronove siete su rovnaka kalkulacka. primitivny regresny vypocet, samozrejme niekedy efektivny. nic zazracne.
Reagovať

Veru, napichli nás nano dronmi a ktokoľvek to môže heknúť. Takže bolí/nebolí. reakcia na: Editorial: Skynet stále reálnejší

17.11.2021 16:11
Veru, napichli nás nano dronmi a ktokoľvek to môže heknúť. Takže bolí/nebolí, sťahuje/uvoľňuje. Plus ti môžu vykrikovať do vedomia v hlave. Asi sú to nano reproduktory v strednom uchu. Robia pokusy na ľuďoch a vymyká sa im to spod kontroly. Žiadne práva, forma otroctva v plnom nasadení. Oni už ten skajnet vytvorili, v našich telách, sme plní nano technológií. Som zvedavá, kedy začnú aj vraždiť pomocou tejto technológie. Nie sme od toho ďaleko si myslím, keď sme mali minule občanov druhej kategórie a "našich" ľudí. A možno je to kombinované: zabijú ťa nanitom, ty zomrieš a zvalia to na vakcínu proti kovidu a podpísal si súhlas, takže dovi dopo. Nik nevie, čo sa to tu robí. Čudné veci sa práve dejú. Držte si klobúky, som zvedavá ako toto dopadne, keď si už toto dovolili u ľudí, ich napichnúť niečím, čo ani nevieme čo je, voláme to nanit a môžu z toho vykrikovať do hlavy, robiť bolí nebolí, či sťahuje uoľňuje. A kto títo sú, keď toto môžu, za pár sekúnd ti meniť telo???
Reagovať

RE: Nebojte, už to napichávanie nanitom rieši polícia. Len sa nechceli prezradiť, aby nevyplašili zločincov. reakcia na: Veru, napichli nás nano dronmi a ktokoľvek to môže heknúť. Takže bolí/nebolí.

17.11.2021 18:11
Nebojte, už to napichávanie nanitom rieši polícia. Len sa nechceli prezradiť, aby nevyplašili zločincov. Minule behalo po meste policajné auto s chemickým skenerom a skenovalo aj nás. Už ich iste hľadajú. Dúfam, že ich chytia a zabásnu, tých, čo toto šírili po ľuďoch.
Reagovať

RE: RE: Hééj, aj ja som ho videla. Nápis polícia a vnútri tie počítače v dodávke a na streche ten veľký skener kopula. reakcia na: RE: Nebojte, už to napichávanie nanitom rieši polícia. Len sa nechceli prezradiť, aby nevyplašili zločincov.

17.11.2021 20:11
Hééj, aj ja som ho videla. Nápis polícia a vnútri tie počítače také monitory s písmenkami bežiacimi v dodávke a na streche ten veľký skener kopula. Skenovali ulice. Niekto tu šíril vražedné plyny asi, keď poslali protichemickú policajnú jednotku. Ak ťa skenovali, museli to v tebe zachytiť. Už o tom iste vedia. Čoskoro ich určite chytia, keď to šírili po uliciach.
Reagovať

RE: Dobrý deň, pani. Aj vy ste toto zažila? Vitajte v klube. Asik nás bude viacej. reakcia na: Veru, napichli nás nano dronmi a ktokoľvek to môže heknúť. Takže bolí/nebolí.

17.11.2021 16:11
Dobrý deň, pani. Aj vy ste toto zažila? Vitajte v klube. Asik nás bude viacej. Ja som to bol nahlásiť na polícií. Odviezli ma na psychiatriu policajným autom a viac sa nebavili. Takže občania druhej kategórie tu zrejme sú naozaj. Dúfam, že ich raz chytia, tých čo nám toto nanotechnológiami urobili. Ešte včera ma sťahovalo a potom uvoľnilo. Dúfam, že sa zobudia, keď bude napichnutá polka republiky. Ale tak im treba, keď nás vysmievajú...
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať