SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement

Editorial: Technológie a humanita

0

Žijeme vo výnimočnej historickej ére a priznám sa, že som naozaj šťastný a vďačný, že môžem byť práve teraz toho súčasťou. Len nedávno sme boli fascinovaní, keď prišli prvé osobné počítače, a tešili sme sa z každej novej generácie procesora a OS. Potom prišli smartfóny a my odvtedy môžeme nosiť malý osobný počítač stále so sebou a vybavovať kedykoľvek a kdekoľvek maily, hrať sa, surfovať, fotiť, pozerať videá, zdieľať ich a sem-tam aj telefonovať smiley. A nikoho už nevzrušuje, ako je vlastne technicky možné dostať do takého malého zariadenia procesor aj RAM, displej, ­dátové úložisko, modem, anténu, batériu, foťák atď. Smartfón ­výkonnostne a funkčne ďaleko predbehol iba o pár rokov staršieho väčšieho brata, ktorého by ste si do zadného vrecka nohavíc už nenapratali. Pamätám si, keď na tenis prišiel raz istý pán podnikateľ s jedným z prvých mobilných telefónov v kufríkovom vydaní, ktorý bol taký ťažký, že ho skoro seklo v krížoch, keď ho dvíhal zo zeme smiley. A to bol iba obyčajný telefón, ktorý o smart funkciách mohol iba snívať.

Vývoj a pokrok napredujú exponenciálnym tempom a je pre mňa takmer nepochopiteľné, že rovnako klesá cena za jednotkový výkon, resp. úžitkovú hodnotu. Samozrejme, rozumiem obchodným zákonitostiam, vďaka ktorým to je možné, ale aj tak ma tento jav fascinuje.

Počítače a ďalšie príbuzné zariadenia sa neustále zmenšujú tak, že časom úplne abstrahujú svoju individuálnu fyzickú podstatu, pretože budú zabudované do stien, integrované do oblečenia, spotrebičov, áut atď. a ovládať ich budeme hlasom pomocou virtuálnych asistentov. A toto sa vlastne už aj pomaly a nenápadne deje.

Technológie sa aktuálne dostávajú zo sveta počítačov a smartfónov do každej oblasti nášho života a ovplyvňujú ich neskutočným spôsobom. Samozrejme, že v mnohých smeroch aj negatívne, ale to je základný zákon duality, ktorý na tejto planéte zatiaľ platí. Takže napríklad umelá inteligencia a robotizácia na jednej strane odstráni množstvo rutinnej práce, na druhej strane vygeneruje armádu nezamestnaných, ktorých ďalšiu pracovnú budúcnosť nevidím vôbec ružovo. Doteraz som totiž nepočul jediné realistické riešenie, ktoré by ma presvedčilo o opaku. A takýchto dosahov na jednotlivé oblasti nášho života vrátane zdravia, práce, trávenia voľného času, ekonomiky, partnerských vzťahov, demografických dôsledkov bude kvantum. Niektoré sa prejavujú už teraz, napríklad tým, že uľahčovaním a zjednodušovaním rôznych procesov a aktivít sa znižujú nároky na našu inteligenciu, čoho dôsledkom je to, že hlúpneme, teda degenerujeme. Ak z času na čas čítate editoriály na prvej strane PCR, evidujete, že sa práve odvrátenej strane technológií pomerne často venujem. To bol asi aj dôvod, prečo ma nedávno zavolali do panelovej diskusie jednej konferencie s obdobným zameraním. Debata bola fajn, ale na môj vkus trochu krátka a bez praktických implikácií. V auditóriu alebo na pódiu totiž chýbali ľudia zo štátnej správy, ktorí by sa touto tematikou mali čím skôr zaoberať. Technológie totiž napredujú omnoho rýchlejšie, ako sme my schopní držať s nimi krok, resp. prispôsobiť sa im. Preto je veľmi dôležité čím skôr ­otvoriť veľkú spoločenskú diskusiu a hovoriť o opatreniach a pravidlách, ktoré musíme urobiť, aby jej negatívne dosahy boli čo najmenšie. Lebo to, že budú, je isté. A spoliehať sa na to, že budúcnosť je ďaleko, je neprezieravé. Nehovoríme totiž o horizonte 20-30 rokov. Hovoríme o veľkých zmenách, ktoré prídu o 5 či 10 rokov, možno aj skôr. Dobrý príklad je školstvo, kde sa vyučujú znalosti a získavajú zručnosti, ktoré už dnes sú zastarané a takmer nepoužiteľné na trhu práce. Žiaci a študenti, ktorí opustia lavice a auly o 5-10 rokov a budú sa spoliehať iba na to, čo dostali v škole, budú úplne stratení. Takže situácia nie je jednoduchá a treba čim skôr konať.

Napriek tomu sa na príchod technológií teším a teším sa aj na ich prienik do našich životov. Veľký význam majú najmä spomínaná umelá inteligencia a robotika, ale aj autonómne autá a elektromobilita, blockchain, IoT, koncepty ako smart city, smart home alebo smart health. Preto sme tento rok vy­tvorili nad webom PC REVUE novú samostatnú platformu NEXTECH, v rámci ktorej sa budeme špeciálne a do hĺbky venovať týmto perspektívnym oblastiam.

Technológie nie sú náš nepriateľ, práve naopak, je to príležitosť urobiť náš život zaujímavejším, bezpečnejším, zdravším, ale súčasne treba vedieť aj o rizikách, ktoré prinášajú, a možnostiach, ako ich eliminovať alebo aspoň minima­lizovať. Postupne bude pribúdať množstvo zaujímavého obsahu, takže sa máte na čo tešiť.

Ďakujem za priazeň, ktorú ste nám venovali v tomto roku, a teším sa na pokračovanie nášho spoločného putovania aj v tom ďalšom.

Všetko dobré v novom roku!

 

Martin Drobný

Všetky autorove články
editoriál technológie humanita

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať