SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement

Editorial: Život s technológiami

0

Rád šoférujem. Najmä vtedy, keď sa mi v rámci testovania noviniek dostane do rúk nejaké žihadlo. smiley Užívam si ten pocit zrýchlenia, preštrikovávania sa medzi pomalšími autami, sústredené vnímanie situácie na ceste predo mnou, vedľa cesty, predvídanie možných kolízií, aby som vedel včas a rýchlo reagovať. Vtedy nemyslím na nič iné, iba na rýchlu a bezpečnú jazdu. Stopercentná koncentrácia. Ale niekedy si vychutnávam úplne pomalú, ležérnu jazdu, keď mám vypnutú hudbu a počúvam zvuk silného motora, ako si tlmene pradie a len čaká, kedy zľahka šliapnem na plyn, aby mohol zarevať a ukázať svoju skrytú silu.

A o toto všetko by som prišiel, pokiaľ sa raz autonómnosť 5. úrovne stane bežnou súčasťou výbavy budúcich áut. Jazda takýmto robotizovaným autom bude určite efektívnejšia, plynulejšia a menej riziková ako tá moja. smiley Lenže aj omnoho nudnejšia. Je dosť možné, že výrobcovia zachovajú v autách možnosť vypnúť autonómiu a prevziať ručné riadenie, ale je dosť možné, že v takom prípade má centrálna kontrolná autorita nepustí do hromadnej premávky, pretože by som bol príliš rizikový „element“. smiley

Toto uvádzam len ako príklad. Technológie vstupujú do nášho života rôznym spôsobom a ovplyvňujú ho tak, že si často ani neuvedomujeme všetky dôsledky a súvislosti. Keď sme pri tých autách, kedysi, keď mal motor problém naštartovať alebo nešiel úplne optimálne, asi každý trochu zručnejší majiteľ auta dokázal vyčistiť karburátor či vymeniť sviečky. Dnes automaticky nasmerujete auto do servisu, lebo svojpomocne si dokážete maximálne tak doplniť vodu do ostrekovačov.

Inteligentné domácnosti majú už nielen automaticky riadenú teplotu či vlhkosť vzduchu, ale aj osvetlenie či kŕmenie rybičiek. A v lepšom prípade to všetko viete ovládať aj hlasom cez smart reproduktory s Alexou či Siri. Mám rád pohodlie a niekedy, keď som aj ja po celom dni uťahaný, sa mi už chce len ležať na gauči a vyložiť si nohy, ale je lepšie prekonať lenivosť, zdvihnúť zadok, urobiť pár krokov a ísť ručne vypnúť to svetlo ako vykrikovať po Alexe, aby to urobila za vás. Minimálne pre vlastné zdravie.

Nedávno mi prišiel na testovanie gadget, ktorý vie automaticky otvárať a zatvárať záclony či závesy. Šikovná vec, ak sa zotmie, zatiahne ich a ráno ich zase roztiahne. Aj automaticky podľa úrovne svetla, aj podľa nastaveného plánu. Čiže v praxi to vyzerá tak, že ak si cez víkend chcete ráno pospať kúsok dlhšie, večer predtým buď vypnete automatiku, alebo zmeníte plán. Teda ak nezabudnete... Ak vás potom ráno neplánovane, resp. plánovane zobudí slniečko, možno si trochu zanadávate, načo ste ten krám vôbec kupovali. Stáť pred oknom a cez mobil zaťahovať závesy je cool a technologicky zaujímavé, ale z racionálneho hľadiska je to asi trošku zbytočnosť.

Aby sme mali jasno, mám rád technológie, som v úžase z možností, ktoré nám prinášajú, a rád som nimi obklopený, ale asi aj tu platí, že všetko s mierou. V tejto súvislosti sa mi vybavujú dva momenty. Jedným je veľmi zlatý film WALL-E, vhodný aj pre deti, ktorý ukazuje budúcnosť príliš pretechnizovaného sveta, kde žijú obézni a, jemne povedané, prihlúpli ľudia, premávajúci sa na vznášadlách, lebo na vlastných nohách už ani nevedia poriadne chodiť. Ako také trúdy... A to preto, že o všetko sa starajú technológie, takže ich jedinou úlohou je jesť a zabávať sa.

A druhý moment, ktorý vo mne rezonuje, je z niektorej sci-fi klasiky, na názov si už nespomeniem, ale pointa bola v tom, že ľudstvo si vybudovalo krásne fungujúci autonómny svet, kde sa nemuseli o nič starať, o všetko sa starala supermúdra inteligencia, ľudia už nemuseli pracovať, nemuseli sa ani vzdelávať, starať sa o živobytie. Jedného dňa sa však niečo pokazilo, podrobnosti si už nepamätám, ale zrazu nebol na celom svete nikto, kto by ten systém vedel opraviť.

Takže asi tak. Užívajme si technológie, aby nám spríjemňovali, zjednodušovali život, oslobodili nás od rutinných činnosti atď. Ale všetko s mierou. Ospravedlňujem sa, že to znie tak poučujúco, mentorsky, ale vidím tie trendy okolo nás, kam to smeruje, a nemám z toho úplne dobrý pocit. smiley

Užívajte leto a vzdelávajte sa, to je najlepšia investícia, ktorú môžete pre seba urobiť.

Zaujímavé čítanie a všetko dobré vám praje

 

 

Martin Drobný

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať