SAMSUNG 042024 Advertisement SAMSUNG 042024 Advertisement SAMSUNG 042024 Advertisement

Elektrické bicykle už nebudú používať na pohon reťaz

Technológie
3

Zaujímavý koncept e-bicykla vznikol v spolupráci cyklistického gigantu Look Bicycles a tímu Cixi, francúzskej dizajnérskej spoločnosti, ktorá vytvorila jedno z najunikátnejších riešení v oblasti bicyklového pohonu. Bicykel vznikol ako koncept minulý rok a spoločnosti Cixi a Look plánujú dodať prvé sériové modely v priebehu roka 2024. Rover 45 môže dosiahnuť maximálnu asistovanú rýchlosť 45 km/h a je vybavený batériou s kapacitou 700 Wh. 

Skutočnú inováciu však prináša technológia PERS, čo je skratka pre Pedaling Energy Recovery System (systém rekuperácie energie pri šliapaní). Pri používaní systému PERS na bicykli sa vaše úsilie pri šliapaní využíva proti odporu, čím sa simuluje normálny pocit pri šliapaní a zároveň sa nabíja batéria. Táto energia sa potom prenáša na motor zadného náboja a poháňa bicykel rýchlosťou vášho šliapania. 

Okrem toho systém zahŕňa rekuperačné brzdenie vzadu, ktoré je už roky súčasťou elektrických vozidiel, čím ďalej prispieva k dobíjaniu batérie. Na rozdiel od tradičných prevodových systémov využíva PERS plynule meniteľný „prevod“, ktorý uľahčuje algoritmus dynamicky upravujúci správanie kľukovej sústavy. To umožňuje bezproblémové prispôsobenie sa rôznej intenzite šliapania, čím sa vyhovie individuálnym preferenciám. 

PERS sa môže pochváliť schopnosťou ovládať viacero motorov súčasne alebo prevádzkovať motor umiestnený v značnej vzdialenosti od pedálov. Okrem technológie PERS spoločnosť Cixi pracuje aj na „aktívnom vozidle“ – mikromobile, ktorý bude poháňaný pedálmi a bude sa môcť pohybovať rýchlosťou až 120 kilometrov za hodinu. Toto vozidlo sa nazýva Vigoz a do roku 2027 by mali byť na cestách sériové modely.

Zdroj: bikemag.com.

 

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

3 komentáre

Geniuscykel reakcia na: Elektrické bicykle už nebudú používať na pohon reťaz

6.2.2024 07:02
Mam slabe ikve,nemchapem,proc nevylozi clanok karty na stol a masti nam fuzy nezmyselnou sladkoslanou brblavou omackou. Takisto nechapem,preco je reakcia citatela predo mnou taka rigidna. Asi je chyba vo mne? A aby som teda aj povedal nieco k samotnemu zazraku bicyklovedy,tuna prezentovanemu,tak: postrada antigravitacnu skatulku,plazmovy pohon a teleportovaci gombik...
Reagovať

Ono je to pekne reakcia na: Elektrické bicykle už nebudú používať na pohon reťaz

5.2.2024 10:02
a ciste riesenie.

Ma vsak problemy:
1. Nizsia ucinnost
2. 45km/h ako max asistovana rychlost? To nie je bicykel, to je podla zakona moped. Elektrobicykel musi mat pdpojeny elektromotor od 25km/h uplne, a nesmie mat motor silnejsi ako 250W. S 250W motorom sice je mozne dosiahnut 45km/h ale pri takom prevodovani sa bicykel prakticky nerozbehne- maly krutiaci moment do kolies.
Reagovať

RE: Ono je to pekne reakcia na: Ono je to pekne

5.2.2024 15:02
Tá účinnosť "rekuperácie", teda nabíjania pedálmi je okolo 10%, takže nestojí za zmienku. A aj táto hračka nie je určená pre európsky trh. V amerike sa výrazom bike sozumie jak pedálovací bicykel, tak aj motorka.

Holt, ďalší nezmyselne virálny článok.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať