SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement

Elektrický krídlový čln má o 85 % lacnejšiu prevádzku ako člny so spaľovacím motorom

Technológie
2

Švédsky výrobca elektrických člnov Candela predstavil svoj nový model Candela P-12. Ide o krídlový čln (hydrofoil), ktorý môže slúžiť ako vodný taxík. Candela P-12 bola navrhnutá ako náhrada za tradičné trajekty na naftu, využíva elektrický pohon a jej trup je vyrobený z uhlíkových vlákien. Je vybavená krídlami na vytvorenie superefektívneho pohonu. Tie úplne vydvihnú trup člna z vody, takže P-12 vlastne letí nad hladinou.

Predplatné NEXTECH 2021

To ponúka nespočetné množstvo výhod, medzi ktoré patrí menšia spotreba energie, menej hluku a plynulejšia jazda. Vodný taxík dlhý 8,5 metra pojme do svojej kabíny s panoramatickým výhľadom až 12 cestujúcich. Môže jazdiť rýchlosťou 30 uzlov (55 km/h). Plavidlo je vybavené rýchlym nabíjaním DC, ktoré dokáže batériu doplniť za hodinu.

Candela hovorí, že jej čln nie je iba výkonnejšia alebo pohodlnejšia alternatíva k naftovým trajektom, ale aj jej prevádzka je lacnejšia. Spotrebuje totiž o 80 % menej energie ako vodné taxíky s bežným spaľovacím motorom. Výrobca tvrdí, že aj na trhoch, kde sú dotované fosílne palivá, bude prevádzka P-12 podstatne lacnejšia ako prevádzka porovnateľných plavidiel so spaľovacím motorom, a to až o 85 %. Očakáva sa, že P-12 bude k dispozícii koncom roka 2022.

Zdroj: electrek.co.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

2 komentáre

Elektrický krídlový čln... reakcia na: Elektrický krídlový čln má o 85 % lacnejšiu prevádzku ako člny so spaľovacím motorom

8.6.2021 08:06
... nu vot tavárišči, náš Meťeor sámyj pjervyj... to tu už bolo, ale krídla "nevytvárajú superrýchly pohon"... niečo o hydrodynamike by neškodilo dodať, či..? :) :) :)
Reagovať

bulvar reakcia na: Elektrický krídlový čln má o 85 % lacnejšiu prevádzku ako člny so spaľovacím motorom

8.6.2021 08:06
Redakcia neviete ratat ani do 3? “ nespočetné množstvo výhod, medzi ktoré patrí menšia spotreba energie, menej hluku a plynulejšia jazda.”
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať