PANASONIC PANASONIC PANASONIC

Štúdia: Imunita proti koronavírusu za splnenia určitých podmienok môže pretrvávať roky

0

Podľa dvoch nových štúdií imunita proti koronavírusu trvá najmenej rok, možno aj celý život a časom sa zlepšuje, najmä po očkovaní. Štúdie naznačujú, že väčšina ľudí, ktorí sa zotavili z COVID-19 a ktorí boli neskôr imunizovaní, nebudú potrebovať posilňovacie dávky. Naopak, očkovaní ľudia, ktorí nikdy neboli infikovaní, budú opakované očkovanie pravdepodobne potrebovať, rovnako aj menšina, ktorá bola infikovaná, ale nepriniesla silnú imunitnú odpoveď.

Obidve správy sa zaoberali ľuďmi, ktorí boli vystavení koronavírusu zhruba pred rokom. Bunky, ktoré si vírus „pamätajú“, pretrvávajú v kostnej dreni a môžu podľa potreby vydať protilátky, hovorí štúdia publikovaná nedávno v časopise Nature. Ďalšia štúdia, zverejnená online na webe BioRxiv, zistila, že tieto takzvané pamäťové B bunky pokračujú v dozrievaní a posilňovaní najmenej 12 mesiacov po počiatočnej infekcii. 

Predplatné NEXTECH 2021

Tieto štúdie môžu upokojiť obavy, že imunita proti vírusu je len prechodná, ako je to v prípade koronavírusov, ktoré spôsobujú bežné prechladnutie. Lenže tieto vírusy sa každých pár rokov výrazne menia, čo je dôvod, prečo sa infikujeme bežnými koronavírusmi opakovane počas celého života, hovoria vedci. Pamäťové B bunky produkované v reakcii na infekciu SARS-CoV-2 a zlepšené očkovaním sú v skutočnosti také silné, že zničia dokonca aj varianty vírusu.

Nemusí sa to však týkať ochrany odvodenej iba z vakcín, pretože imunitná pamäť bude po imunizácii pravdepodobne organizovaná odlišne v porovnaní s imunitou po prirodzenej infekcii. To znamená, že ľudia, ktorí nemali COVID-19 a boli imunizovaní, môžu nakoniec potrebovať posilňovaciu dávku.

Zdroj: nytimes.com.

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať