Elektrokolobežky sa na Slovensku stávajú novým fenoménom. Popularita však má aj svoje komplikácie

2

Segmentu dopravných prostriedkov na elektrický pohon sa na Slovensku mimoriadne darí. Po rastúcej obľube elektrobicyklov, sa k slovu prihlásili aj elektrokolobežky. Ich popularita rastie najmä vďaka slušnému výkonu a komfortným možnostiam prepravy bez obmedzení. Elektrokolobežky sa za posledný rok stali poznávacím znamením väčších slovenských miest. Niektorí ich vnímajú, ako zázrak moderného transportu, iný v nich vidia výkrik módy alebo detskú zábavu.

Elektrokolobežky sa stali trendom, ktorý nadväzuje na rastúcu popularitu elektrobicyklov. Tie si našli cestu aj k ortodoxným cyklistom, ktorí v stále väčšej miere prejavujú záujem nielen o trekové, ale aj horské verzie. No zatiaľ čo elektrobicykle sa do popredia dostávali dlhší čas, elektrokolobežky získali srdcia zákazníkov podstatne rýchlejšie. Dokážu plnohodnotne nahradiť MHD, nielen v lete, ale aj v priebehu suchej zimy, pričom na jedno nabitie bez problémov zvládnu dlhšie trasy.

Dôkazom toho je, že záujem o elektrokolobežky na Slovensku vzrástol oproti minulému roku o 600 %. Údaje o predaji poskytol nákupný poradca Heureka. Vzhľadom na praktickosť a pohyb bez obmedzení, sú kolobežky ideálnym dopravným prostriedkom. Vyššia trieda elektrokolobežiek sa nabije do piatich hodín a na jedno nabitie zvládne až 25 kilometrov.

Ak si uvedomíme, že väčšina modelov elektrokolobežiek sa zmestí pod klasický pracovný stôl, je jasné, že ich popularita voči elektrobicyklom stúpa.  Preprava elektrokolobežkou má však aj svoje komplikácie. Najvýraznejším problémom je zlá kvalita chodníkov nielen v mestách, ale aj obciach. Výmoly ohrozujú nielen kolobežkárov, ale aj chodcov. Problémom zostáva rýchlosť elektrokolobežiek, ktorá môže dosiahnuť až 25 kilometrov v hodine.

Jej využitie na chodníkoch zatiaľ zákon nelimituje, ale témou sa už zaoberá ministerstvo vnútra, keďže doteraz patrili do tej istej kategórie, ako klasické kolobežky bez motora, skateboardy a chodci. Legislatívne nebol uchopený ani vekový limit. V praxi to bude znamenať, že by sa ľudia na elektrických kolobežkách mali vyhýbať chodníkom, mali by nosiť prilby a napríklad pred priechodom by mali zosadnúť a cez cestu prejsť vedľa kolobežky.  

Zobrazit Galériu
smart doprava kolobezka elektro elektrina bateria nabijanie Slovensko bezpečnosť

2 komentáre

klasika reakcia na: Elektrokolobežky sa na Slovensku stávajú novým fenoménom. Popularita však má aj svoje komplikácie

9.5.2019 13:05
klasicky priklad riesenia dosledku namiesto priciny
Reagovať

ludia v redakcii su za opicami? reakcia na: Elektrokolobežky sa na Slovensku stávajú novým fenoménom. Popularita však má aj svoje komplikácie

8.5.2019 14:05
Aky fenomen?! Prebudte sa, to bolo pre 4 rokmi!
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať