ACER_november Advertisement ACER_november Advertisement ACER_november Advertisement

Elektromobil s kremíkovou batériou sa nabije na 98 percent len za 10 minút

Technológie
0

Čas nabíjania je mimoriadne dôležitý faktor pri zavádzaní elektrických vozidiel (EV). Neustále sa vyvíjajú nové technológie so zámerom umožniť ich používateľov vrátiť sa na cesty s minimálnym oneskorením. Do tohto úsilia sa zapojil aj americký startup Enovix návrhom batérie novej generácie, ktorá sa dá takmer úplne nabiť za menej ako 10 minút. Technologická spoločnosť ABB tvrdí, že má najrýchlejšiu nabíjačku elektromobilov na svete, ktorá dokáže plne nabiť vozidlo za 15 minút alebo menej.

Enovix ju chce prekonať vlastnou architektúrou batérií pre EV, ktorá obsahuje katódu a anódu vyrobenú z kremíka a sformovanú do „3D architektúry článkov“. V poslednom desaťročí výskumu batérií sme sa pravidelne stretávali s kremíkom, pričom tento materiál bol uprednostňovaný ako alternatíva ku grafitu používanému v dnešných anódach pre jeho výrazne lepší potenciál uskladňovania energie.

Enovix sa nepúšťa do číselných údajov o tomto aspekte výkonu, len uvádza, že jeho konštrukcia batérie zvyšuje hustotu energie a vydrží viac ako 1000 nabíjacích cyklov, pričom si zachová 93 % svojej kapacity. Spoločnosť vyvíja svoju technológiu prostredníctvom grantového programu amerického ministerstva energetiky a dúfa, že ponúkne riešenie nielen pre EV, ale aj pre širšie aplikácie skladovania energie. Nedávno oznámila, že jej batéria sa dá preukázateľne nabiť z nuly na 80 percent už za 5,2 minúty a na viac ako 98 percent za menej ako 10 minút.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať