Kráčajúci robotický kurín využíva na pohyb solárnu energiu

Technológie
0

Americká hydinárska spoločnosť Pasturebird vytvorila robotický kurín na kolieskach poháňaný solárnou energiou, ktorý podľa jej vyjadrenia podporuje regeneratívne poľnohospodárstvo a zároveň umožňuje zvieratám „prežiť najlepší život“. Automatizovaný výbeh (Automated Range Coop – ARC) je veľká stodola bez podlahy, ktorá sa každý deň prevalí o kúsok ďalej, aby umožnila kurčatám vnútri pásť sa na čerstvej pastve. Spoločnosť uviedla, že dizajn vyvinula vďaka pomoci vedcov NASA a investícii od Perdue Farms, jednej z najväčších poľnohospodárskych firiem v USA, ktorá kúpila Pasturebird v roku 2019.

Pasturebird využíva pastvový chov – formu chovu, ktorá sa zvyčajne považuje za vyšší stupeň ako voľný výbeh, pretože zvieratá majú neustály prístup k vonkajšiemu prostrediu a zároveň zlepšujú zdravie pôdy, keďže ich mobilné kuríny sa presúvajú po pôde. Takéto kuríny sa zvyčajne presúvajú ručne. Podľa Pasturebird má väčšina fariem kuríny s 80 kurčatami a ich nakŕmenie a presun trvá asi 15 minút na kurín. Naproti tomu robotický kurín Pasturebird so 700 štvorcovými metrami obsahuje 6000 kurčiat, ktoré po stlačení tlačidla presunie na čerstvú pastvu za päť minút.

Podľa spoločnosti je to účinný a nákladovo efektívny spôsob, ako umiestniť tisíce zvierat a poskytnúť im potravu, vodu a prostredie, ktoré potrebujú. Tvrdí, že jej vynález by pomohol zlepšiť štandard chovu zvierat a obnoviť prirodzené ekosystémy. ARC má výhradne solárny pohon a jeho motorizované kolesá zvládnu rôzne prírodné terény a typy pôdy. Pre prípad nerovností má pružnú štruktúru, ktorá dokáže absorbovať nárazy spôsobené skalami a úlomkami.

Konštrukcia má okná a dvere a umožňuje kurčatám voľne sa pohybovať spolu s kurínom „kuracím tempom“, pričom za päť minút sa presunú približne o 15 metrov. Pasturebird chce v budúcnosti vyvinúť algoritmus na automatizáciu pohybu kurína. ARC prispieva k regeneratívnemu poľnohospodárstvu, pretože pomáha integrovať zvieratá a ornú pôdu. Zástancovia tejto poľnohospodárskej praxe tvrdia, že kuracie výkaly sú pre pôdu dôležité a znižujú alebo eliminujú potrebu syntetických hnojív pre plodiny. Kritici regeneratívneho poľnohospodárstva zasa tvrdia, že si vyžaduje ešte väčšie plochy pôdy ako industrializované poľnohospodárstvo.

Zdroj: dezeen.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať