SAMSUNG 042024 Advertisement SAMSUNG 042024 Advertisement SAMSUNG 042024 Advertisement

Endorfy Arx 700 Air / PC skriňa s výkonnými 140 mm ventilátormi

0

Počítačová skriňa s účinným chladením umožňuje dlhodobé využívanie výkonu inštalovaného hardvéru, čo je dôležité nielen pri hrách, ale aj pri rôznych analytických výpočtoch, tvorbe a renderovaní videí a 3D grafiky či návrhoch CAD/CAM. Kľúčový atribút počítačovej skrine Endorfy Arx 700 Air je, že má nainštalovaných päť výkonných 140 mm ventilátorov Stratus 140 PWM. Tri ventilátory, ktoré nasávajú studený vzduch zvonku dovnútra skrine, sú vpredu. Zvyšné dva ventilátory – jeden v hornej časti a jeden vzadu – zas vyfukujú ohriaty vzduch zo skrine von.

K dispozícii sú ešte tri ďalšie pozície na 140 alebo 120 mm ventilátory. Päť predinštalovaných ventilátorov je zapojených do rozbočovača, takže k základnej doske sa pripájajú jedným káblom. Na hornú stenu sa dá umiestniť radiátor vodného chladenia do veľkosti 280/360 mm. Ventilátory Stratus 140 PWM porovnaní so 120 mm ventilátormi umožňujú v závislosti od režimu aktuálnej záťaže buď intenzívnejšie, alebo vďaka vyššej efektívnosti ventilátorov s väčším priemerom tichšie chladenie.

Samozrejmosť je priehľadné veko z temperovaného skla na pravej časti skrine, cez ktoré dostatočne vyniknú farebné svetelné efekty inštalovaných komponentov. V hornej časti sú dva klasické porty USB-A a jeden moderný port USB-C. Potešili ma samostatné 3,5 mm konektory jack na výstup zvuku na slúchadlá a mikrofónový vstup.


Horný panel umožňuje inštaláciu radiátora vodného chladenia

Prenikaniu hrubších častíc prachu bránia odnímateľné sitká vpredu aj v hornej a dolnej časti. Hore je rám so sitkom uchytený vzadu skrutkou, takže sa neposúva. Spodný filter je prichytený magneticky a navyše sa zasúva do drážky. Potešili by nylonové filtre, ktoré by zachytili aj jemnejší prach. Nie je problém taký filter z vhodného materiálu vystrihnúť a umiestniť ho pod hrubší filter. Predná stena je vďaka magnetickému uchyteniu ľahko odoberateľná. Rám s tromi prednými ventilátormi sa dá odobrať ako celok, čo zjednodušuje montáž a správu káblov. Vďaka výške nožičiek je pod skrinkou dostatok miesta na nasávanie vzduchu do priestoru napájacieho zdroja.


Odoberateľný panel s ventilátormi

Priestor na zdroj má na hornej časti perforovanie, takže dochádza k synergii ventilátora v zdroji s prúdením vzduchu vnútri skrine. Do skrine môžete osadiť základnú dosku formátu ATX (samozrejme aj menšiu) a maximálna dĺžka grafickej karty je 410 mm. Ak použijete vzduchový chladič procesora, jeho maximálna výška je 170 mm. Priestor na zdroj ATX má až 340 mm, takže do skrine sa v pohode zmestia aj 1400 W, prípadne výkonnejšie zdroje.


Príprava na manažment káblov

Tri veľké priechodky pre káble majú gumené tesniace kryty so šírkou 24 mm, takže nimi ľahko prevlečiete aj hrubšie káble či konektory. Ďalšie dve priechodky sú v hornej časti pod základnou doskou. V zadnej časti je pripravených šesť sťahovacích pások na čo najprehľadnejšie umiestnenie káblov.


Test otáčok a spotreby

Ventilátory majú pri menovitom napätí rýchlosť 1200 ot./min. Pomocou prípravku s Arduinom, ktoré sníma signál na konektore ventilátorov, som nameral 1260 ot./min. Ako napovedá označenie Stratus 140 PWM, ventilátory podporujú aj reguláciu PWM. Pri teste pomocou signálu PWM z generátora (25 kHz, 5 V) som zistil, že vrtule ventilátorov sa zastavia pri poklese šírky impulzov pod 5 % a rozbehnú sa nad 10 %. V oblasti medzi 5 a 10 % sa ventilátory nerozbehnú, takže ak vhodne nastavíte krivku priebehu, dosiahnete v tejto oblasti semipasívne chladenie. Pri plnom výkone má všetkých päť ventilátorov spolu spotrebu len 6,3 W.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Vstavané 140 mm ventilátory, dostatok priestoru na komponenty, ľahký prístup k ventilátorom pri čistení, pripravený manažment káblov
- Nič podstatné

PARAMETRE:

• Formáty základných dosiek: ATX, MICROATX, MINI-ITX, max. dĺžka grafickej karty 410 mm, max. výška chladiča procesora 179 mm, max. dĺžka zdroja 340 mm, počet slotov na karty: 7, sloty na disky: 1× 3,5"/2,5", 6× 2,5", ventilátory: 5× Stratus 140 PWM, konektory na hornom ­paneli: 1× USB-C, 2× USB-A, 2× audio jack, tlačidlá Power a Reset, rozmery: 486 × 228 × 472 mm

• Cena: 108 EUR

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať