
Energiu z Wi-Fi je možné využiť na nabíjanie telefónov a notebookov
Americkí vedci tvrdia, že domáca elektronika by mohla byť čoskoro napájaná jednosmerným prúdom konvertovaným z vysokofrekvenčných terahertzových vĺn. Terahertzové vlny sa tradične považujú za odpadovú energiu, pretože doteraz neexistoval praktický spôsob, ako ich zachytiť a premeniť na akúkoľvek použiteľnú formu. Výskumníci z Massachusettskej technickej univerzity (MIT) však teraz vypracovali návrh zariadenia, o ktorom sa domnievajú, že dokáže konertovať žiarenie z okolia na jednosmerný prúd.
Výskum bol uverejnený v časopise Science Advances a tím teraz pracuje na premene svojho návrhu na fyzické zariadenie. Vedci hovoria, že ich návrh je založený na správaní sa grafénu na atómovej úrovni. Keď skombinovali grafén s nitridom bóru, zistili, že elektróny v graféne môžu vychýliť pohyb elektrónov spoločným smerom, čím vzniká jednosmerný prúd. Vedci doteraz menili okolitú energiu na použiteľnú elektrickú energiu pomocou usmerňovačov - zariadení, ktoré prevádzajú elektromagnetické vlny zo striedavého na jednosmerný prúd. Tie však fungujú iba do určitých frekvencií, ktoré nezahŕňajú terahertzové vlny.
Predchádzajúce experimenty, ktoré sa snažili prevádzať terahertzové vlny na jednosmerný prúd, sa dali uskutočniť iba pri „ultranízkych“ teplotách, čo nie je ideálne riešenie na praktické použitie. Hiroki Isobe, postdoktorand z MIT, uvažoval, či by elektróny v niektorom materiáli nemohli byť prinútené prúdiť jedným smerom na úrovni kvantovej mechaniky. Ako východiskový materiál vybral grafén, pretože je čistý, zbavený nečistôt, takže elektróny ním môžu prúdiť pri minimálnom rušení.
Isobe zistil, že elektróny poháňané prichádzajúcimi terahertzovými vlnami sa posúvajú jedným smerom a tento ich pohyb by mohol generovať jednosmerný prúd. Na základe toho tím vytvoril návrh „terahertzového usmerňovača“. Takéto zariadenie by pozostávalo z grafénového štvorca uloženého na vrstve nitridu bóru a antény, ktorá by mohla zhromažďovať, koncentrovať a potom konvertovať okolité terahertzové žiarenie.
Vedci tvrdia, že terahertzové usmerňovače môžu byť v budúcnosti použité na konverziu okolitých signálov Wi-Fi na nabíjanie elektroniky vrátane telefónov a notebookov alebo na bezdrôtové napájanie implantátov v tele pacienta.
Zdroj: newsweek.com.
Zobrazit Galériu