
Organickú batériu možno nabiť na plnú kapacitu už za 100 sekúnd a nevadí jej ani mráz
Vedci z Uppsalskej univerzity vo Švédsku vyvinuli organickú protónovú batériu, ktorá sa môže do plnej kapacity nabiť v priebehu 100 sekúnd. Nabíjať a vybíjať ju možno viac ako 500-krát bez výraznej straty kapacity. Ich práca bola publikovaná vo vedeckom časopise Angewandte Chemie. Výskumníci dokázali, že ich batéria sa dá ľahko nabíjať pomocou solárneho článku. Jej ďalšia výhoda je v tom, že nie je ovplyvnená teplotou okolia. „Veľa ľudí vie, že pri bežných teplotách výkonnosť štandardných batérií klesá. Dokázali sme, že táto organická protónová batéria si zachováva vlastnosti, ako je kapacita, až do -24 °C,“ hovorí Christian Strietzel z Katedry materiálového inžinierstva na Uppsalskej univerzite.
Mnoho dnes vyrábaných batérií má nepriaznivý vplyv na životné prostredie v dôsledku ťažby kovov, ktoré sa v nich používajú. „Východiskovým bodom nášho výskumu je preto vývoj batérie vyrobenej z prvkov, ktoré sa bežne vyskytujú v prírode a ktoré možno použiť na výrobu materiálov organických batérií,“ vysvetľuje Christian Strietzel. Výskumný tím si ako aktívny materiál svojich batérií vybral chinóny. Tieto organické zlúčeniny uhlíka majú bohatý výskyt a často sa podieľajú na energetických pochodoch v živých organizmoch, ako je napr. fotosyntéza.
Charakteristická vlastnosť chinónov, ktorú výskumníci využili, je ich schopnosť absorbovať alebo emitovať počas nabíjania a vybíjania vodíkové ióny, ktoré, samozrejme, obsahujú iba protóny. Ako elektrolyt, ktorý prenáša ióny vnútri batérie, sa používa kyslý roztok. Okrem ekologického aspektu to robí batériu aj bezpečnou, nehrozí riziko výbuchu alebo požiaru. Pred vedcami je ešte veľa práce na vyladení kľúčových parametrov batérie. Christian Strietzel však hovorí: „Protónová batéria, ktorú sme vyvinuli, je veľký krok k tomu, aby sme v budúcnosti mohli vyrábať udržateľné ekologické batérie.“
Zdroj: uu.se.
Zobrazit Galériu