SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement

Organickú batériu možno nabiť na plnú kapacitu už za 100 sekúnd a nevadí jej ani mráz

2

Vedci z Uppsalskej univerzity vo Švédsku vyvinuli organickú protónovú batériu, ktorá sa môže do plnej kapacity nabiť v priebehu 100 sekúnd. Nabíjať a vybíjať ju možno viac ako 500-krát bez výraznej straty kapacity. Ich práca bola publikovaná vo vedeckom časopise Angewandte Chemie. Výskumníci dokázali, že ich batéria sa dá ľahko nabíjať pomocou solárneho článku. Jej ďalšia výhoda je v tom, že nie je ovplyvnená teplotou okolia. „Veľa ľudí vie, že pri bežných teplotách výkonnosť štandardných batérií klesá. Dokázali sme, že táto organická protónová batéria si zachováva vlastnosti, ako je kapacita, až do -24 °C,“ hovorí Christian Strietzel z Katedry materiálového inžinierstva na Uppsalskej univerzite.

Mnoho dnes vyrábaných batérií má nepriaznivý vplyv na životné prostredie v dôsledku ťažby kovov, ktoré sa v nich používajú. „Východiskovým bodom nášho výskumu je preto vývoj batérie vyrobenej z prvkov, ktoré sa bežne vyskytujú v prírode a ktoré možno použiť na výrobu materiálov organických batérií,“ vysvetľuje Christian Strietzel. Výskumný tím si ako aktívny materiál svojich batérií vybral chinóny. Tieto organické zlúčeniny uhlíka majú bohatý výskyt a často sa podieľajú na energetických pochodoch v živých organizmoch, ako je napr. fotosyntéza.

Charakteristická vlastnosť chinónov, ktorú výskumníci využili, je ich schopnosť absorbovať alebo emitovať počas nabíjania a vybíjania vodíkové ióny, ktoré, samozrejme, obsahujú iba protóny. Ako elektrolyt, ktorý prenáša ióny vnútri batérie, sa používa kyslý roztok. Okrem ekologického aspektu to robí batériu aj bezpečnou, nehrozí riziko výbuchu alebo požiaru. Pred vedcami je ešte veľa práce na vyladení kľúčových parametrov batérie. Christian Strietzel však hovorí: „Protónová batéria, ktorú sme vyvinuli, je veľký krok k tomu, aby sme v budúcnosti mohli vyrábať udržateľné ekologické batérie.“

Zdroj: uu.se.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
bateria nabijanie energia

2 komentáre

asi to nebude mat velku ucinnost reakcia na: Organickú batériu možno nabiť na plnú kapacitu už za 100 sekúnd a nevadí jej ani mráz

17.4.2020 16:04
https://cleantechnica.com/2018/03/12/carbon-proton-battery-stores-much-energy-per-unit-mass-lithium-battery-lab-tests/
Pri nabijani sa hydrolyzuje voda. Ten proces nema velku ucinnost... co som videl bolo okolo 70%. Vybijanie by malo mat podobnu ucinnost ako vodikovy palivovy clanok- okolo 80%. Ono je fajn ze to ma podobnu kapacitu ako litiove baterie ale ak ma byt ucinnost cyklu nabijanie/vybijanie len okolo 50-60% tak je to velmi neucinne na skladovanie energie. Pre porovnanie, litiove akumulary maju ucinnost tohoto cyklu 98-99%(pokial sa nenabija a nevybija pri prilis vysokych prudoch)
Reagovať

Málo parametrov reakcia na: Organickú batériu možno nabiť na plnú kapacitu už za 100 sekúnd a nevadí jej ani mráz

16.4.2020 07:04
Je pekné, že sa pochválili, no podstatné sú aj iné parametre ako napríklad energetická hustota...až budú všetky kľúčové parametre na tom aspoň približne rovnako, spomínané výhody začnú mať svoju váhu. Dovtedy je to len para nad hrncom a prázdne sľuby.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať