Energy Observer – loď vyrábajúca si vlastné palivo počas plavby okolo sveta

Technológie
2

V snahe preukázať účinnosť vodíka ako obnoviteľného paliva chcú Francúzi Victorien Erussard a Jérôme Delafosse oboplávať svet v lodi poháňanej plynom vyrobeným z prvkov, na ktoré narazia cestou. „Problém je v tom, že 95 percent používaného vodíka sa vyrába z fosílnych zdrojov energie,“ hovorí Delafosse. „My budeme vyrábať vodík na palube z oceánu, budeme upravovať a čistiť vodu a potom uskutočníme elektrolýzu a stlačíme vodík do zásobníka.“

Bývalý pretekársky katamarán Energy Observer vypláva z Paríža v máji 2017. Pri výrobe vodíka bude pomáhať 130 štvorcových metrov solárnych panelov, dve veterné turbíny a dva vratné elektromotory. Nadbytočná energia z vetra a slnka sa teda namiesto batérie bude ukladať do vodíkovej nádrže, a tak je loď s hmotnosťou 30 ton trikrát ľahšia ako MS Tûranor PlanetSolar, predchádzajúce plavidlo poháňané solárnou energiou, ktoré oboplávalo svet.

Potenciálna maximálna rýchlosť Energy Observera je 42 uzlov, no Delafosse predpokladá, že sa v skutočnosti budú plaviť rýchlosťou iba 8 – 10 uzlov. Plavba lode PlanetSolar okolo sveta trvala 18 mesiacov, ale tím Energy Observer, financovaný sponzormi, očakáva, že sa budú plaviť 6 rokov s nákladmi 4 milióny eur ročne.

Prečo bude plavba trvať tak dlho? Posádka Energy Observer plánuje cestou 101 zastávok po celom svete, počas ktorých predstavia možnosti využívania obnoviteľnej energie. „Môžeme túto technológiu využiť v hoteloch, domoch, autách... Cieľom je menšia závislosť od siete,“ povedal Delafosse.

Zdroj: Wired

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
Energy Observer

2 komentáre

Mala ucinnost reakcia na: Energy Observer – loď vyrábajúca si vlastné palivo počas plavby okolo sveta

23.2.2017 15:02
Pouzit priamo elektrinu z panelov na pohon a na nabijanie baterii je ovela ucinnejsie nez vyroba vodika a jeho tlakovanie do nadrzi.
Reagovať

? reakcia na: Energy Observer – loď vyrábajúca si vlastné palivo počas plavby okolo sveta

22.2.2017 09:02
6 rokov na ceste okolo sveta? su asi bez rodin.
na co sa rocne minie 4 mil. eur?? lod je sebestacna a oni tolko nepozeru...
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať