SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement

Editorial: Explózia rozmanitosti

0

V dávnej minulosti bolo všetko jednoduchšie, pri kúpe auta boli na výber škodovka, trabant alebo žigulík, ľudia žili v dlhodobých vzťahoch a telefón bol iba jeden typ, a to ten s rotačným číselníkom a káblom schovaným niekde pod kobercom. Keďže ľudia iné nepoznali, boli viac-menej asi spokojní, veď koniec koncov ani inú možnosť nemali.

Dnes vo všetkých oblastiach života pribudla neuveriteľná rozmanitosť, ktorá veci trochu aj komplikuje. Obchody sú preplnené tovarom rôznych druhov, farieb, značiek, pre rôzne typy spotrebiteľov a podľa ich aktuálnej nálady, čo vyvoláva extrémny konzum vecí, ktoré nestíhame ani spo­trebovať. Celoživotné manželstvá sú skôr raritou, na „trhu“ je obrovská ponuka možností partnerov a typov vzťahov s rôznym druhom „voľnosti“. Ponuku smartfónov doplnili smart hodinky, smart prstene, smart okuliare, smart reproduktory atď. A ďalšie úplne nové typy zariadení sú na obzore. Na každú príležitosť či potrebu iné. Nie je to nič nové, o čom by sme nevedeli, ale to je len začiatok. Pravá explózia rozmanitosti ešte len príde.

SAMSUNG 042024 Advertisement

Aktuálne sa v oblasti umelej inteligencie rieši problematika vedomia, teda či môže raz budúca verzia AI „precitnúť“ a byť schopná si uvedomovať vlastnú existenciu. Či sa to stane, alebo nie, v každom prípade bude AI čoraz viac schopná vernejšie napodobniť tento stav. Turingov test je už dávno zastaraný, ale určite nastane stav, keď z hľadiska konverzačnej IQ alebo EQ bude AI na nerozoznanie od človeka. Rovnako tak pokrok v robotike raz dosiahne stav, že humanoidný robot bude na nerozoznanie od človeka vrátane mäkkých tkanív, teplej kože či sĺz. Technicky to bude možné. Vznikne entita, ktorá sa bude prejavovať rovnako ako človek, ale nebude to človek. Ako sa k nemu budeme správať? Aké bude mať práva a možnosti? Ako to ovplyvní vývoj spoločnosti, keď sa zmieša s ľudskou populáciou? Veď časť z nej si asi vyberie humanoidného robota ako svojho spoločníka či partnera, aj keď bude syntetický. Ako to ovplyvní demografický vývoj? Otázky sa len hrnú.

Aby toho nebolo málo, možno očakávať, že sa ľudia budú chcieť vďaka pokroku v biotechnológiách „vylepšovať“ – či už výmenou končatín, alebo orgánov v prípade úrazu, choroby alebo staroby za rovnaké, ale syntetické, vypestované v laboratóriu. Alebo lepšie, kvalitnejšie, výkonnejšie, aby boli silnejší, rýchlejší alebo krajší. Prípadne inteligentnejší vďaka implantátu so zabudovanou alebo pripojenou AI. Čo ak v jednom momente zostane z pôvodného biologického človeka menšia polovica, bude sa môcť ešte stále považovať za človeka? Čo ak sa náhradné orgány nebudú kupovať, ale len prenajímať, lebo to bude cenovo dostupnejšie? Čo potom v prípade, že nájomca orgánov zrazu z nejakého dôvodu nebude môcť splácať lízing?

Za sídlo vedomia, inteligencie či osobnosti sa považuje mozog. Aktuálny pokrok ukazuje, že čoskoro už budeme vedieť tlačiť aj nervové 3D štruktúry a pripájať ich na živé tkanivo. Je možné, že mozog bude schopný komunikovať s takýmito prídavnými kapacitami a využívať ich na rôzne účely. Každý človek si potom bude môcť rozšíriť svoje intelektuálne schopnosti podľa svojich finančných možností.   Kde je potom hranica, keby aj v prípade mozgu nastal stav, že z hľadiska objemu či počtu neurónov by pôvodný ľudský mozog bol už len minoritný? Bude to ešte človek? 

Z opačnej strany prichádza trend dopĺňať kremíkové výpočtové štruktúry o biologické organoidy v podobe živých minimozgov vypestovaných v laboratóriu. Opäť sa ponúka otázka, pri akom pomere objemu kremíkových, syntetických a biologických štruktúr možno hovoriť o hybridnom počítači, umelej bytosti a kedy už o človeku. Ak dokážeme prijať postulát, že vedomie je prepojené s každou bunkou tela, akákoľvek kombinácia časti ľudského tela so syntetickou štruktúrou si so sebou nesie kúsok vedomia, aj keď v otáznej „kvalite“, takže aj keby išlo o jedinú ľudskú bunku, mali by sme jej priznať práva človeka. Znie to asi dosť absurdne, ale práve takéto otázky, etické a morálne dilemy budeme v budúcnosti riešiť čoraz viac.

Kedysi mala spoločnosť problém prijať ľudí s inou farbou pleti. Aktuálne sa riešia rôzne transrodové medzistupne, a to hovoríme ešte stále o ľuďoch. Nechcem si ani predstaviť tie vášne, keď sa v spoločnosti začnú objavovať úplne nové typy bytostí... Bude to ešte zaujímavé, keď sa táto sci-fi stane realitou. Otázka je, čo bude potom ďalšou sci-fi... ☺

Príjemné čítanie októbrového vydania vám praje

Martin Drobný

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať