NICEBOY_112021 NICEBOY_112021 NICEBOY_112021

Firefox 10 a Thunderbird 10 ESR poteší hlavne firmy

0

firefox_4.jpg Spoločnosť Mozilla vydala podľa plánu finálnu verziu webového prehliadača Firefox 10, ktorá ako prvá prináša firemným používateľom spomalený vývojový cyklus a predĺženú dobu podpory (ESR, Extended Support Release) 42 týždňov. Konkrétne sú k dispozícii dva varianty prehliadača, ktoré sa od seba nelíšia ničím iným, než práve dobou podpory. Súčasne bol uvoľnený aj poštový klient Thunderbird 10, na ktorý sa tiež vzťahuje možnosť rozšírenej podpory.

Práve časté vydávanie nových majoritných verzií produktov Mozilly vyvolalo v podnikovom prostredí nevôľu a kanál ESR preto bude nové majoritné aktualizácie prinášať zhruba raz za 10 mesiacov a medzi tým budú existujúce verzie len záplatané proti objaveným zraniteľnostiam, ale nebudú obsahovať žiadne nové funkcie. Ďalšie ESR verzia Firefoxu a Thunderbirdu má byť označená 17 a následne potom 24. Viac zistíte na časovej osi.

Esr-release-overview.png

Vývojový cyklus podnikovej verzie Firefoxu

Aj keď Mozilla nebude ESR verzie zakazovať používať ani bežným koncovým používateľom, nebude ich pred nimi ani propagovať a bežne budú z obvyklých adries na stiahnutie len štandardné verzia Firefoxu aj Thunderbirdu, pre ktoré bude stále platiť doterajší šesťtýždňový životný cyklus. Pre stiahnutie ESR variantov sú potom k dispozícii špeciálne vyhradené stránky.

Mozilla vo Firefoxe 10 tiež odstránila ďalší problém, za ktorý bola v minulosti často kritizovaná a tým bola nekompatibilita novej verzie prehliadača s existujúcimi doplnkami. Ak ich autori s predstihom negarantovali beh v novej verzii Firefoxu, boli potom tieto doplnky automaticky zablokované a to komplikovalo život nielen vývojárom, ale i bežným používateľom. Firefox 10 preto teraz považuje všetky doplnky prvoplánovo za kompatibilné s výnimkou tých, u ktorých bola nejaká ťažkosť skutočne zistená, či kde si autor kontrolu kompatibility priamo vyžiadal.

Ďalšou novinkou je zásah do používateľského rozhrania, kedy je štandardne schované navigačné tlačidlo "vpred" a to sa zobrazí až vo chvíli, keď používateľ urobí aspoň jeden krok späť. Viacmenej ide o kozmetickú záležitosť. Pomerne nemilou záležitosťou sú však stále chýbajúce tiché aktualizácie, ktoré mali byť v tomto vydaní už obsiahnuté.

Zvyšné novinky vo Firefoxe 10 už nemajú príliš viditeľný charakter a využijú ich najmä weboví vývojári - pozri video pod článkom. Mozilla popracovala aj na zlepšení podpory webových štandardov (ako je napríklad WebGL), čo umožňuje vyhladzovanie hrán (tzv. antialiasing). V rámci kaskádových štýlov CSS3 pribudla podpora 3D transformáciou a novinkou je tiež potrebné rozšírenie možností pre beh aplikácií na celú obrazovku. Kompletné poznámky k vydaniu nájdete tu.

Mozilla celkom v novej verzii Firefoxu podľa svojich slov urobila cez 1 400 rôznych zmien a opráv, ktoré majú viesť k stabilnejšiemu a přívetivejšiemu správaniu prehliadača.

Odkazy ke stažení:
Firefox 10 (standardní verze)
Firefox 10 ESR (podniková verze)

Thunderbird 10 (standardní verze)
Thunderbird 10 ESR (podniková verze)


Zdroj: ictmanazer.cz

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať