PEUGEOT_062022 PEUGEOT_062022 PEUGEOT_062022

Firmy začínajú pri nábore pracovníkov skenovať tváre uchádzačov a vyhodnocovať ich pomocou UI

Technológie
3

Spoločnosť HireVue s úspechom predáva nástroj, ktorý využíva technológiu rozpoznávania tváre a umelú inteligenciu na preosievanie uchádzačov o zamestnanie a odporúčanie, koho z nich zamestnať. Produkt používa viac ako 100 spoločností, medzi najznámejšie patria Goldman Sachs, Ikea, Unilever, Delta a Hilton. Zdá sa, že priemysel privítal myšlienku prenechať skríningové rozhovory robotom, no niektorí odborníci na ľudské zdroje vyslovili obavy. Tvrdia, že HireVue nie je nič iné ako high-tech licencia na diskrimináciu.

Ako to vlastne funguje? Technológia využíva kamery na počítačoch alebo mobilných telefónoch kandidátov na analýzu výrazov tváre, výberu slov a hlasu pred tým, ako ich porovná s inými uchádzačmi na základe automaticky generovaného skóre„ zamestnateľnosti“. Faktory, ktoré vstupujú do výpočtu tohto skóre, sú proprietárne a proces je prispôsobený požiadavkám pracovného miesta. Každá spoločnosť poskytne vlastné otázky na pohovor.

„Je veľmi znepokojujúce, že máme proprietárnu technológiu, ktorá tvrdí, že rozlišuje medzi produktívnym pracovníkom a pracovníkom, ktorý nie je spôsobilý, na základe jeho výrazov tváre, tónu hlasu či strojenosti,“ hovorí Meredith Whittaker, spoluzakladateľ AI Now Institute. „Je to pseudoveda.“ Iní si myslia, že táto technológia zisťuje zmysluplné rozdiely, ale tieto rozdiely znamenajú len diskrimináciu založenú na technológiách. Sú k dispozícii absolútne presvedčivé dôkazy o tom, že stroje sa veľmi často mýlia z diskriminačných dôvodov.

Spoločnosti často vložia diskriminačné spojenia do svojich algoritmov. Napríklad Amazon využíval náborový algoritmus, ktorý diskriminoval ženy. Robot predpokladal, že pracovník, ktorý bude v nábore úspešný, musí vyzerať ako ten, ktorý uspel v minulosti. Problém bol v tom, že Amazon minulosti zamestnával hlavne mužov. Používanie tohto algoritmu bolo rýchlo ukončené.

HireVue sa snaží vyhnúť tomuto problému tým, že v rámci testu necháva algoritmus vyhodnocovať existujúcich zamestnancov. „Tak uvidíme, či algoritmus dokáže predpovedať, ktorí sú najlepší hráči, ktorí sú stredne výkonní,“ povedal technický riaditeľ HireVue Loren Larsen. „Takže zisťujeme, či algoritmus skutočne predpovedá to, čo sa snažíme predvídať.“ Larsen takisto zdôrazňuje, že táto technológia nemôže byť horšia ako ľudia, ktorí určite tiež diskriminujú.

Zdroj: inc.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
umela inteigencia AI biznis praca sukromie ochrana bezpečnosť

3 komentáre

... reakcia na: Firmy začínajú pri nábore pracovníkov skenovať tváre uchádzačov a vyhodnocovať ich pomocou UI

6.11.2019 09:11
šialený svet, skutočne. Už aby nejaký ten Skynet konečne rozhodol, že sme škodcovia a vyhladil nás. Iné nezaslúžime.
Reagovať

už majú dôkaz, že Slovák je robot hybridný sajborg telepat počujúci cudziu myseľ: reakcia na: Firmy začínajú pri nábore pracovníkov skenovať tváre uchádzačov a vyhodnocovať ich pomocou UI

4.11.2019 08:11
https://freevolne.wordpress.com/2019/11/04/message-from-newspapers-forums-slovak-hybrid-cyborg-half-man-half-machine-can-hear-the-thoughts-correctly-evidence-photo/
Reagovať

RE: už majú dôkaz, že Slovák je robot hybridný sajborg telepat počujúci cudziu myseľ: reakcia na: už majú dôkaz, že Slovák je robot hybridný sajborg telepat počujúci cudziu myseľ:

5.11.2019 17:11
si chory clovek a mal by si vyhladat odbornu pomoc
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať