SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement

Firmy zakazujú používať ChatGPT v práci. Toto sú dôvody

Technológie
2

ChatGPT sa ukazuje ako lákavý pomocník v mnohých profesiách, ale nie je bez rizík a niektoré spoločnosti už zakázali používanie chatbota v práci. Za porušenie bezpečnosti a ochrany osobných údajov považujú nahrávanie informácií súvisiacich s prácou na online platformu umelej inteligencie, ktorú vlastní iná spoločnosť. Napriek tomu môže byť ChatGPT pre tých, ktorí pociťujú časovú tieseň, skutočným prínosom. Najmä softvéroví inžinieri považujú ChatGPT za užitočného pomocníka pri písaní, testovaní alebo ladení kódu.

Podľa prieskumu, ktorý sa uskutočnil medzi približne 12 000 odborníkmi, zhruba 43 % zamestnancov používa v práci umelú inteligenciu, ako je ChatGPT, väčšinou bez toho, aby o tom povedali svojmu šéfovi. Spoločnosť Samsung nedávno zakročila proti používaniu generatívnej AI po tom, ako jeden inžinier skopíroval citlivý zdrojový kód do ChatGPT. Aj mnohé ďalšie spoločnosti sa podobne ako Samsung obávajú toho, že všetko, čo sa nahrá na platformy AI, ako je ChatGPT od OpenAI alebo Bard od Googlu, sa uloží na servery týchto spoločností, pričom k informáciám nemožno získať prístup ani ich vymazať.

VEĽKÁ SÚŤAŽ PRE PREDPLATITEĽOV

OpenAI môže použiť všetko, čo sa zadá do systémov AI, na zlepšenie ich výkonu. Citlivé firemné informácie poskytnuté ChatGPT by sa tak mohli neúmyselne poskytnúť iným používateľom. OpenAI stále rieši bezpečnostné problémy. V marci dočasne odstavili ChatGPT, aby opravili chybu, pri ktorej používatelia mohli vidieť titulky z histórie četu iných používateľov. V apríli potom spoločnosť umožnila používateľom vypnúť históriu četu, čo podľa nej zabráni tomu, aby ChatGPT používal údaje na trénovanie svojho modelu umelej inteligencie.

Podľa prieskumu poradenskej spoločnosti Gartner v dôsledku rôznych obáv o bezpečnosť približne polovica vedúcich pracovníkov v oblasti ľudských zdrojov vydala pre zamestnancov usmernenia týkajúce sa používania ChatGPT, zatiaľ čo 3 % ChatGPT úplne zakázali. Dokonca niektoré spoločnosti vyvinuli alebo práve vytvárajú vlastné platformy umelej inteligencie ako bezpečnejšie alternatívy k voľne dostupnému ChatGPT. Amazon v januári zakázal ChatGPT a vyzval svojich vývojárov, aby namiesto neho používali jeho vlastnú internú umelú inteligenciu s názvom CodeWhisperer.

V máji Apple obmedzil používanie ChatGPT pre niektorých zamestnancov, aby zabránil odhalovaniu dôverných informácií. Spoločnosť takisto vyvíja vlastnú platformu AI, ktorá konkuruje ChatGPT. Austrálska banka Commonwealth Bank v júni obmedzila používanie ChatGPT a nariadila technickým zamestnancom používať podobný nástroj s názvom CommBank Gen.ai Studio, ktorý bol vyvinutý v spolupráci s technologickou spoločnosťou H2O.ai zo Silicon Valley. Priamy zákaz používania ChatGPT vydali aj  iné banky vrátane Bank of America, Citigroup, Deutsche Bank, Goldman Sachs, Wells Fargo & Co a JP Morgan.

Účtovná spoločnosť PwC vyzvala zamestnancov, aby sa pohrali s aplikáciou ChatGPT, ale varovala ich, aby ju nepoužívali na prácu s klientmi. Podľa prieskumu medzi viac ako 400 právnikmi z USA, Veľkej Británie a Kanady vydalo varovanie pred ChatGPT približne 15 % právnických firiem. V máji bolo zamestnancom piatich nemocníc v západnej Austrálii nariadené, aby prestali používať ChatGPT, pretože pri používaní technológie AI botov nie je zaručená dôvernosť informácií o pacientoch. Spoločnosti, ktoré sa otvorene hlásia k ChatGPT, v ňom vidia spôsob, ako ušetriť náklady na tvorbu obsahu.

Napríklad Coca-Cola plánuje používať ChatGPT a generátor obrázkov AI DALL-E na podporu značky a tvorbu obsahu. V januári spoločnosť BuzzFeed oznámila partnerstvo na vytváranie kvízov a iného obsahu pre spoločnosť Meta pomocou verejne dostupného rozhrania API OpenAI. Aj CNET v tichosti experimentoval s článkami písanými umelou inteligenciou, ale v januári oznámil pozastavenie tejto operácie. Generatívna umelá inteligencia nepochybne nakoniec získa uplatnenie v kancelárii a možno dokonca nahradí niektorých zamestnancov. Zatiaľ však mnohé spoločnosti vidia viac rizík ako prínosov.

Zdroj: sciencealert.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

2 komentáre

cialis generic online from canada reakcia na: Firmy zakazujú používať ChatGPT v práci. Toto sú dôvody

2.3.2024 23:03
2014; 289 24665 24679 <a href="http://cial.sbs">buy cialis 5mg online</a>
Reagovať

ked niekto drbe do chatgpt citlive informacie reakcia na: Firmy zakazujú používať ChatGPT v práci. Toto sú dôvody

22.6.2023 00:06
tak je tak stupidny ako tento komicky platok.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať