TCL 2022 TCL 2022 TCL 2022

Firmy zúfalo hľadajú technické talenty

12

Po náročnom roku podniky opäť začínajú prijímať nových zamestnancov, a to najmä v technologickom sektore. Ponuky pre vývojárov softvéru, programátorov, odborníkov na kybernetickú bezpečnosť, špecialistov na podporu IT sa v EÚ množia rýchlym tempom. Tvrdí to správa, ktorú vydala CompTIA (Computing Technology Industry Association). 

Najnovší výskum asociácie, uskutočnený v 10 krajinách (Belgicko, Česká republika, Francúzsko, Nemecko, Taliansko, Holandsko, Poľsko, Portugalsko, Rumunsko a Španielsko), zistil, že zamestnávatelia v prvom štvrťroku 2021 zverejnili takmer 900 000 inzerátov na nové technologické pozície. Pritom viac ako 46 % všetkých voľných pracovných miest sa nachádza v Nemecku. Nástupné platy siahajú od 36 000 eur do 90 000 eur pri vyšších vedúcich pozíciách.

Počet voľných pracovných miest zaznamenal 40-percentný nárast v porovnaní s tretím štvrťrokom 2020. Zamestnávatelia majú záujem o rozšírenie počtu svojich zamestnancov, konkrétne o technologicky zdatných pracovníkov. Technologické pracovné miesta predstavujú v priemere 13 % z celkového počtu náborových inzerátov, v niektorých krajinách, napr. v Poľsku, je to až 36 %. Do značnej miery ide o dôsledok pandémie, ktorá prinútila spoločnosti v celej Európe urýchliť svoje plány na digitalizáciu.

„Podniky museli cez noc investovať do digitálnej infraštruktúry, aby prežili,“ hovorí Graham Hunter, viceprezident CompTIA pre rozvoj pracovných síl. „V minulosti robili tieto investície opatrne. Keď však došlo k pandémii, boli prerokované, ale odložené investície vynútené. Podniky si uvedomili, že teraz je ten správny čas investovať do budúcnosti.“ Inzerované technické pracovné miesta sa však neobmedzujú iba na technologický priemysel.

Zastúpené sú aj odvetvia ako výroba, financie a poisťovníctvo, informácie a komunikácia alebo administratívne a podporné služby, čo naznačuje, že potreba digitálnych nástrojov sa týka takmer celého priemyslu. Aj vo verejnom sektore sa zrýchlila digitálna transformácia, zdravotnícke služby, školstvo a miestne samosprávy prechádzajú rýchlou digitalizáciou. Pravda, digitálna transformácia nie je len investovanie do špičkových technológií; vyžaduje si aj najímanie talentovaných ľudí.

Jeden z najhmatateľnejších príkladov je skutočnosť, že od začiatku pandémie došlo k rozšíreniu kybernetických bezpečnostných incidentov. Odráža sa to aj v dopyte po zručnostiach v oblasti kybernetickej bezpečnosti – kybernetická bezpečnosť je priorita číslo jeden. Zamestnávatelia sa vo veľkej miere zameriavajú na uchádzačov so silným technickým zázemím. V pracovných ponukách sa vyžadujú technické zručnosti ako Office, tabuľky, programovanie, SQL a Java alebo webové programovanie a front-end dizajn.

Od kandidátov sa často očakáva, že budú mať dostatočný prehľad o nových platformách, nových programovacích jazykoch, novom hardvéri a zariadeniach, dokonca aj o nových kombináciách technologických prvkov ako IoT. No medzi požiadavkami a zručnosťami, ktoré uchádzači môžu ponúknuť, je čoraz väčšia priepasť. Akcelerácia inovácie znamená, že veci sa menia tak rýchlo, že to vedie k nesúladu so zručnosťami. Zamestnávatelia teda len s ťažkosťami nachádzajú správnych kandidátov na obsadenie pracovných miest.

Preto mnohí dnes uvádzajú, že nedostatok dostupných talentov sa stáva pri pohľade do budúcnosti problémom číslo jeden. Do istej miery sa nedostatočný prísun talentov dá vyriešiť povzbudzovaním na absolvovanie kurzov, certifikácií a bootcampov. No časť zodpovednosti nesú aj zamestnávatelia. Namiesto hľadania kandidátov, ktorí už majú úplnú kvalifikáciu, by mali obchodní lídri investovať do interného rozvoja zamestnaneckej základne, napr. formou postgraduálneho štúdia, aby držala krok s najnovšími technologickými pokrokmi.

Ba čo viac, školenie existujúcich pracovných síl a podpora celoživotného vzdelávania by mali byť pre zamestnávateľov prioritou. Inými slovami, investovanie do talentov neznamená iba vytváranie nových pracovných miest s čoraz dlhším zoznamom požadovaných zručností. Takže zatiaľ čo uchádzači o zamestnanie sa môžu ďalej zdokonaľovať samoučením, určitú časť bremena musia niesť aj vedúci predstavitelia firiem, ktorí by mali zabezpečiť, aby ich zamestnanci boli primerane kvalifikovaní v celom rozsahu ich kariéry.

Zdroj: zdnet.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

12 komentárov

IT sa dostava do stavu reakcia na: Firmy zúfalo hľadajú technické talenty

2.7.2021 00:07
ked zamestnanec v IT je obycajna zmodernizovana verzia robotnik. platy v sfere rastu maximalne ak o inflaciu a v okoli bratislavy si uz remeselnici vypytaju viac ako zarobi Ajtak. Ja byt teraz v skole a vyberam si smer tak riesim lekara. Populacia starne choroby pribudaju, platy rastu a budu mat tendenciu rast.
Reagovať

RE: veru, oplatí sa ísť za lekára, ak na to máš bunky reakcia na: IT sa dostava do stavu

2.7.2021 11:07
ja som za lekárku nešla, nevedela som si zapamätať chémiu a rovnice, skrátka zlá pamäť
Reagovať

od 36 000 do 90 000 reakcia na: Firmy zúfalo hľadajú technické talenty

2.7.2021 00:07
a 46% pozicii v nemecku? Za 36 litrov v hrubom robi v nemecku upratovacka
Reagovať

.......................... reakcia na: Firmy zúfalo hľadajú technické talenty

1.7.2021 20:07
ludia v IT uz nevedia co si pytat
Reagovať

RE: .......................... reakcia na: ..........................

1.7.2021 22:07
vidiet ze si smerak, co nema sajnu o peniazoch a co ma aku hodnotu. Nejde vobec o plat ludi v IT. Ty nevies ani, co je to plat a ako ho vyratat. Firma predava cloveka na hodinu za 100 eur, ale na vyplatu mu mu daju 15-20%. Tvoja lenivost nechape, kam ide tych 80 eur z hodiny. Ti ktorym idu nevedia, co pytat. Ale ty si ich volic, tak si buchaj hlavu o stenu.
Reagovať

Mne dali v KE IT firme v čistom 760€ a to som musel často pracovať nadčasy 10 hodinové a kolegovia si závideli a ziapali po sebe reakcia na: Firmy zúfalo hľadajú technické talenty

1.7.2021 14:07
Mne dali v IT firme v Košiciach v čistom 760€ a to som musel často pracovať nadčasy 10 hodinové a kolegovia si závideli a ziapali po sebe v kancelárií, lebo im dali ešte menej 600€ v čistom. A keď si chcel viac, tak ti povedali že máš ísť do Bratislavy. Samozrejme zručností pribúdalo a musel si vedieť čoraz viac. Samozrejme zodpovedností pribúdalo. No a 8 hodín čumieť do počítača, to sa takto nerobí. Chodieval som domov zbitý ako cep po 8 hodinách za počítačom odpracovanými. Po 5 rokoch v takomto kancli som navyše ochorel s doživotnými následkami a teraz sa liečim. Zle to robia tí zamestnávatelia. Navyše, keď som si hľadal novú prácu chceli, aby som si všetko vycucal z prsta, žiadne úvodné zaučenie bootcamp. Oni nechcú nič investovať, ale ty aby si sa zodral. Takto ďaleko tí zamestnávatelia nezájdu, iba zdierajú a nič neinvestujú. Ja som zostal doma chorý, IT firma ma zničila, vycucala a odkopla. Ničia si ľudí sami, skrachujú takýmto tempom. Ale kto chce kam, pomôžme mu tam. Chceli by maximum za minimálnu mzdu. To nevravím, že keď sa nám nepáčilo tak vo firme presunuli aktivity do Indie a pár ľudí vykopli. Nanič IT firmy na Slovensku, vyžieračské dosť.
Reagovať

RE: "MUSEL"? naozaj? reakcia na: Mne dali v KE IT firme v čistom 760€ a to som musel často pracovať nadčasy 10 hodinové a kolegovia si závideli a ziapali po sebe

2.7.2021 21:07
' "MUSEL"? naozaj? ' Posmievaš sa, ale mala by si to zažiť ;-)

RE: Mne dali v KE IT firme v čistom 760€ a to som musel reakcia na: Mne dali v KE IT firme v čistom 760€ a to som musel často pracovať nadčasy 10 hodinové a kolegovia si závideli a ziapali po sebe

1.7.2021 20:07
"MUSEL"? naozaj?

RE: Mne dali v KE IT firme v čistom 760€ reakcia na: Mne dali v KE IT firme v čistom 760€ a to som musel často pracovať nadčasy 10 hodinové a kolegovia si závideli a ziapali po sebe

1.7.2021 15:07
Vynnik je iba fico a jeho smeracka banda, nepriamo jeho volici. Nastavili procesy, ze nikto okrem ich firiem nemoze dostat normalnu zakazku. Jeho firmy su dohodnute platit najnizsie mzdy. Este maju dohodnute s uradom prace, aby im posielal vzdelanych ludi robit za minimalku. Keby ficova mafia neexistovala, mohol by si robit v mensej IT firme, ktora by robila statne zakazky. Tie su vzdy vysoko platene. A mensia firma by nemala problem ti platit slusne.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať