PANASONIC PANASONIC PANASONIC

Americká armáda má záujem o kráčajúce bojové stroje

Bezpečnosť
3

Nová štúdia vedcov z Amerického armádneho výskumného laboratória tvrdí, že armáde nič nebráni vo výrobe chodiacich bojových vozidiel – aspoň z energetického hľadiska. Výskum ukazuje, že nohy používajú v podstate rovnaké množstvo energie ako kolesá alebo pásy, takže ich použitie nie je nijako nevýhodné. V štúdii uverejnenej v časopise PLoS ONE vedci uvádzajú, že umelé aj biologické lokomočné systémy (doslova vozidlá od 1 gramu do 35 ton) majú približne rovnaké energetické nároky na presun jednotky hmoty po zemi.

Zvieratá alebo stroje používajúce nohy, kolesá alebo pásy využívajú rovnaké množstvo energie. Štúdia si vzala za základ Heglundov vzorec, ktorý odhaduje energiu potrebnú na pohyb zvierat. Tento vzorec ukazuje pozoruhodnú konzistenciu medzi veľkými i malými suchozemskými zvieratami, ale nevzťahuje sa na suchozemské vozidlá vyrobené človekom. Výskum uplatňuje pôvodný vzorec na vozidlá navrhnuté a skonštruované ľuďmi a používajúce rôzne typy lokomócie.

Predplatné NEXTECH 2021

Ukázalo sa, že z energetického hľadiska majú inžinieri zelenú na navrhovanie kráčajúcich vojnových strojov do hmotnosti 35 ton (na všetko, čo má viac ako 35 ton, budú potrebovať iný vzorec). Bojový robot kráčajúci po štyroch nohách spotrebuje na pohyb približne rovnaké množstvo energie ako tank M1A2 Abrams. Bojové stroje s nohami majú určité výhody oproti vozidlám s pásmi a kolesami. Ľahšie sa dostanú dole zo strmých kopcov a môžu si zvoliť cestu cez balvany alebo iný veľmi drsný terén.

Okrem toho sú vyššie ako bežné bojové vozidlá, čo poskytuje operátorovi lepšie zorné pole. No na druhej strane vyšší stroj by zbadali nepriatelia z väčšej vzdialenosti ako nízko položený bojový tank. Navyše nohy na rozdiel od pásov tankov koncentrujú váhu vozidla na relatívne malú plochu, čo ho robí náchylným na uviaznutie. Hlavný autor štúdie Alexander Kott odrádza od myšlienky veľkých chodiacich bojových strojov, pretože s výnimkou vysoko špecializovaných kontextov nie sú praktické.

Zdroj: popularmechanics.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

3 komentáre

od jedneho gramu hovorite? teda nano boty existuju, tymto to armada priznala reakcia na: Americká armáda má záujem o kráčajúce bojové stroje

4.7.2021 12:07
od jedneho gramu hovorite? teda nano drony existuju, tymto to armada priznala. stukalo tu v telach s ludmi na Slovensku, tak kto to asi robil, ze? preco nas mucite nano dronmi?
Reagovať

RE: nie nejde o majetok, ide o inžinierov, stačí že niečo naprogramuješ na github a už ťa majú, napichnú ťa a zabijú nanodronmi reakcia na: od jedneho gramu hovorite? teda nano boty existuju, tymto to armada priznala

4.7.2021 18:07
nie o majetok nejde, ide o inžinierov a inteligenciu, môj ujo bol tiež inžinier a zrazu ochorel a zomrel, veľa publikoval na githube kvalitného kódu, tak si ho vytipovali a zrazu sme boli len na pohrebe, divné náhody sa tu dejú - asi tu niekto vyvražďuje inteligenciu slovenskú
Reagovať

RE: Jasné, že nano drony majú. Používajú sa na bojové ciele. Vyvraždiť pár ľudí s nejakým majetkom, ktorý sa lacno rozpredá :-) reakcia na: od jedneho gramu hovorite? teda nano boty existuju, tymto to armada priznala

4.7.2021 12:07
Jasné, že ich majú a sú ešte menšie ako jeden gram, sú to nano drony v mikrometroch. Keď ti rozryjú nimi vnútornosti, ty zgegneš a tvoj majetok sa lacno rozpredá, o to im ide v nepriateľskej línií. Je nás tu veľa a nič nové sa tu na Slovensku nestavia, tak prišli z nápadom, že niektorým, čo majú postavené domy dajú zjesť nano dróny a tie ich rozryjú zvnútra, bude to vyzerať ako bežná choroba a bežná smrť no a tvoj majetok -dovidenia, rozpredaný lacno preživším. No a čo je najlepšie je, že nano drony sa nedajú liečiť, sú pozachytávané medzi tkanivami človeka ;-) Takže dovi dopo, zgegneš a nemáš šancu sa liečiť. Niektorí ich volajú aj nanity, nano boty, nano drony. Sú ovládané sieťou, stačí byť v dosahu internetu alebo gsm mobilu, free wifi a ták. Dávaj si bacha, kde sa stravuješ, lebo zgegneš len tak lúskne prstami, keď zješ nano drony... Čistá genocída by som povedala.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať