SAMSUNG_112022 Advertisement SAMSUNG_112022 Advertisement SAMSUNG_112022 Advertisement

Geneticky upravené izbové rastliny fungujú lepšie ako čističky vzduchu

Technológie
0

Francúzsky startup Neoplants navrhuje geneticky modifikované izbové rastliny tak, aby dokázali absorbovať látky znečisťujúce ovzdušie. Jeho prvá rastlina Neo P1 spolupracuje s vlastným mikrobiómom spoločnosti, ktorý sa nachádza v pôde v blízkosti koreňov rastliny. Neoplants sa zameriava špecificky na skupinu látok znečisťujúcich ovzdušie v interiéri, ktoré tradičné čističky vzduchu nedokážu efektívne zachytiť. Ide hlavne o prchavé organické zlúčeniny (volatile organic compounds – VOC).

Startup sa sústreďuje na dve kategórie VOC – formaldehyd (HCHO) a benzén, toluén, etylbenzén a xylén (BTEX). Tieto škodliviny pochádzajú z vonkajšieho znečistenia, ale aj z materiálov, ktoré sa používajú v stavebníctve, ako sú farby, nátery a chemikálie. K znečisteniu interiéru však môže prispieť aj varenie a fajčenie. „Naša rastlina dokáže zachytiť štyri hlavné zložky, ktoré spôsobujú znečistenie ovzdušia v domácnosti. Dokáže ich však aj premeniť na niečo užitočné, pretože sa z nich môže stať rastlinná hmota,“ povedal spoluzakladateľ a generálny riaditeľ spoločnosti Lionel Mora.

Rastliny zvyčajne metabolizujú CO2. Neo P1 však bol upravený na úrovni DNA, takže produkuje nové enzýmy, ktoré dokážu metabolizovať aj látky znečisťujúce ovzdušie. Napríklad premení formaldehyd na fruktózu a zlúčeniny BTEX na aminokyselinu, ktorú môže rastlina neskôr použiť na produkciu bielkovín. Hoci geneticky modifikované organizmy nie sú novinkou, spoločnosť tvrdí, že aplikácia týchto metód na izbové rastliny je nová. Museli sekvenovať a anotovať genetickú štruktúru tejto rastliny.

Rastlina však potrebuje aj niektoré baktérie, aby mohla odstraňovať prchavé organické látky. Startup vybral najúčinnejšiu skupinu baktérií proti toluénu a benzénu v rámci viacerých kôl cielenej evolúcie. Inými slovami, zákazníci spoločnosti Neoplants musia pravidelne pridávať aj niektoré patentované prísady, aby sa uistili, že kombinácia rastliny a pôdy obohatenej o mikróby bude naďalej dobre fungovať.

Po štyroch rokoch výskumu spustí Neoplants predobjednávky v priebehu prvého štvrťroka 2023. Startup vytvára vlastné výhonky rastlín. Spolupracuje so spoločnosťami v záhradníckom priemysle, aby mohli tieto rastliny pestovať vo svojich výrobných závodoch. Neoplants bude predávať balenie Neo P1 so samotnou rastlinou, kvetináčom s košom vo vnútri, určeným na maximálny prívod vzduchu, a trojmesačným mikrobiómom za 179 dolárov.

Zdroj: techcrunch.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať