ACER_november Advertisement ACER_november Advertisement ACER_november Advertisement

Lacné transparentné solárne články dosiahli nový rekord účinnosti

Technológie
0

Solárne články citlivé na farbivo (Dye-sensitized solar cells – DSC) sú lacné, transparentné a flexibilné. Sľubná technológia vytvorila nový rekord v účinnosti premeny viditeľného svetla na elektrickú energiu, a tak ju bude možné použiť ako okná na zber energie. Tím vedcov z École Polytechnique Fédérale de Lausanne (EPFL) vo Švajčiarsku vyvinul nový druh DSC. Ich výrazne zvýšená účinnosť sľubuje lacné, transparentné a všadeprítomné panely generujúce energiu. Moderné DSC, známe aj ako Grätzelove články, vynašli Brian O'Regan a Michael Grätzel v roku 1988 ako alternatívny lacný solárny článok.

Fotoelektrochemický systém založený na polovodiči vytvorenom medzi fotocitlivou anódou a elektrolytom premieňa elektromagnetické žiarenie na elektrickú energiu. Panely sú priehľadné a ich výroba je lacná. Môžu byť vyrobené vo viacerých farbách a už sa používajú v niektorých budovách so sklenými fasádami. DSC však možno vyrábať aj tak, aby boli flexibilné, čo znamená, že by mohli byť vhodné na zabudovanie do prenosných elektronických zariadení a zariadení internetu vecí.

Súčasné solárne články citlivé na farbu svetla sa komerčne predávajú vo veľkom rozsahu, ale pri premene slnečného svetla na energiu sú menej účinné ako bežné solárne panely. Nedávne pokroky v oblasti fotosenzibilizátorov a iných komponentov DSC zlepšili účinnosť konverzie v podmienkach slnečného aj okolitého svetla. Tím EPFL teraz vyvinul nový prístup, ktorý môže po prvýkrát priniesť mieru účinnosti až 15,2 percenta pri simulovanom slnečnom svetle, pričom si počas testovania udržal dlhodobú prevádzkovú stabilitu viac ako 500 hodín. Zväčšením aktívnej plochy na 2,8 cm2 dosiahla účinnosť premeny energie maximálnu mieru 30,2 %.

Vo svojej štúdii uverejnenej v časopise Nature vedci dosiahli prevratné výsledky zlepšením súpravy dvoch novo navrhnutých molekúl fotosenzibilizujúceho farbiva s cieľom zvýšiť fotovoltický výkon DSC. Tím vysvetľuje, že nové fotosenzibilizátory môžu zbierať svetlo v celej oblasti viditeľného svetla. Účinné DSC by sa v budúcnosti mohli stať napájacími jednotkami a náhradami batérií pre elektronické zariadenia s nízkou spotrebou energie, ktoré by ako primárny zdroj energie využívali okolité svetlo. Veľké budovy a skleníky by zároveň mohli napájať elektrickú sieť tým, že budú vyrábať viac energie, ako spotrebujú.

Zdroj: techspot.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať