
Geneticky upravené myši majú srsť z mamuta
Vedci geneticky upravili myši o niektoré kľúčové charakteristiky mamuta srstnatého, zvieraťa, ktoré bolo oveľa väčšie. Táto „huňatá myš“ je dôležitým krokom k dosiahnutiu konečného cieľa výskumníkov – priviesť späť vyhynutého tvora. Spoločnosť Colossal Biosciences oznámila vytvorenie huňatých myší v tlačovej správe a zverejnila online aj vedecký dokument s podrobnosťami o tomto úspechu.
Výskumníci pod vedením vedeckej pracovníčky Beth Shapiro implantovali geneticky modifikované embryá samiciam laboratórnych myší, ktoré v októbri porodili prvé huňaté mláďatá. Spoločnosť tvrdí, že oživenie vyhynutých druhov, ako je mamut, vták dodo a ďalších, by mohlo pomôcť opraviť ekosystémy. Kritici sa však pýtajú, či by zvrátenie vyhynutia bolo bezpečné pre zvieratá alebo životné prostredie.
Zdroj Foto: Colossal Bioscience
Shapiro a jej kolegovia začali tým, že sa snažili identifikovať gény rozlišujúce mamuty. Porovnali staroveké vzorky genetického materiálu mamutov s genetickými sekvenciami afrických a ázijských slonov, čo sú ich najbližší žijúci príbuzní. Patrili medzi ne dlhá vlnitá srsť a spôsob metabolizmu tuku, ktorý pomáhal zvieratám dobre prežiť v chlade. Potom v myšiach hľadali tie isté gény a prípady, v ktorých sa tieto gény podieľali na tvorbe vlnitej srsti.
Výskumníci použili najnovšie techniky genetického inžinierstva, aby vykonali kombináciu úprav na základe toho, čo našli v mamutích genómoch a v myšej DNA, v nádeji, že zmeny vytvoria požadované vlastnosti u potomkov. A zdá sa, že experiment vyšiel. Získali niekoľko myší, ktoré majú dlhšiu vlnenú, zlatistú srsť. Majú aj tuk podobný mamutovi, čo im podľa Colossal umožňuje prežiť v chladnom počasí.
Vedci dúfajú, že sa im to podarí úpravou génov v embryách ázijských slonov a implantovaním upravených embryí do sloních samíc dosiahnuť, aby porodili mláďatá s kľúčovými vlastnosťami, ktorými boli charakteristické mamuty. Ďalší vedci však varujú: Myš nie je slon, takže ktovie, či by sa mohlo urobiť to isté aj s týmto druhom. Navyše si nemyslia, že priviesť mamuta späť je skvelý nápad. Peniaze by bolo lepšie vynaložiť na záchranu druhov na pokraji vyhynutia, tvrdia kritici. Okrem toho nevedno, aké nezamýšľané následky by mohlo mať zavlečenie stád slonov podobných mamutom do Arktídy.
Shapiro a jej kolegovia tvrdia, že opätovné zavedenie tvorov podobných mamutom by mohlo byť prospešné pre životné prostredie tým, že pomôže opraviť ekosystémy na miestach, kde mamut kedysi žil. Colossal dúfa, že do budúceho roka vyprodukuje embryá ázijských slonov podobných mamutom a do roku 2028 ich prvé mláďatá. Spoločnosť pracuje aj na oživení vtáka dodo a tasmánskeho tigra.
Zdroj: npr.org.
Zdroj Foto: Colossal Bioscience
Zobrazit Galériu