NICEBOY_072021 NICEBOY_072021 NICEBOY_072021

George – používateľsky príjemný internetbanking

2

Trendy v dizajne a prívetivej jednoduchosti používateľského rozhrania webových či mobilných aplikácií určujú globálne IT firmy ako Facebook či Google a tie v súčasnosti nastavili úroveň, a teda aj očakávania bežných používateľov veľmi vysoko. Všetci poznáte a oceňujete používateľský zážitok ich stránok a aplikácií, ceníte si, že v najpopulárnejšom vyhľadávači dokážete nájsť to, čo potrebujete, aj pri zadaní voľne sformulovanej vyhľadávacej frázy. Za samozrejmosť považujete jednoduché a intuitívne používateľské rozhranie Facebooku či priamočiary postup nakupovania v e-shopoch typu Amazon.

Možno vás bude zaujímať, ako vznikol názov produktu. Slovenská sporiteľňa sa pri pomenovaní svojej novej platobnej a komunikačnej platformy George inšpirovala príbehom letca Lawrencea Sperryho, ktorý pred 100 rokmi vynašiel prvého autopilota a pomenoval ho George. Veta „Nechaj to na Georgea“ v letectve zľudovela. George by mal byť analógiou autopilota v bankovníctve, ktorý má používateľov bezpečne previesť elektronickým bankovníctvom. Pre zaujímavosť, Sperry, aby dokázal, že jeho autopilot funguje, vystúpil počas letu na krídlo, aby ho zaťažil a zmenil tak smer, čím prinútil systém autopilota, aby vyrovnal dráhu letu. Krstné meno ako názov produktu má zároveň asociovať osobnú povahu nového internetbankingu.

Používateľská skúsenosť

Slovenská sporiteľňa chce svojim klientom poskytnúť rovnakú úroveň používateľskej skúsenosti vo svojom novom internetbankingu George a povýšiť používanie internetbankingu na zážitok. Cieľom nového internetbankingu je aj poskytnúť klientom klasické služby na novej kvalitatívnej úrovni a postupne im prinášať nové služby. „Plánujeme do Georgea integrovať stále nové a nové služby, takže sa bude neustále rozvíjať a zdokonaľovať, čiže de facto vlastne nikdy nebude dokončený,“ vysvetľuje Peter Holík, vedúci oddelenia marketingu a rozvoja digitálnych služieb Slovenskej sporiteľne. Postupne sa do Georgea budú pridávať aj moderné analytické služby. V aktuálnej verzii je implementované pokročilé sofistikované vyhľadávanie, ktoré sa však používateľovi navonok zdá veľmi jednoduché. Z vlastnej skúsenosti viete, že nájsť konkrétnu transakciu nie je vždy ľahké. Skúšate zadávať čoraz zložitejšie vyhľadávacie kritériá a filtre, no aj tak sa nie vždy dopracujete k uspokojivému výsledku.

Naproti tomu v službe George podobne ako vo vyhľadávači Googlu je len jedno pole na zadávanie vyhľadávania. Stačí zadať sumu transakcie, ktorú hľadáte, nemusíte si ju pamätať presne, stačí zadať s toleranciou ±10 %. Prípadne môžete zadať meno osoby alebo firmy, ktorej ste peniaze prevádzali, obchod, kde ste platili, prípadne nejakú frázu z poznámky, ktorú ste napísali pri zadávaní transakcie. George bez problémom rozumie výrazom typu „minulý týždeň“, „minulý mesiac“, „za posledný rok“ a podobne, takže nemusíte špecifikovať časové obdobie prácnym zadávaním počiatočného a koncového dátumu. Postupne budú pribúdať pokročilejšie analytické funkcie, ktoré budú používateľovi prehľadnou formou zobrazovať, ako narába s financiami a ako hospodári.

Jednoduchá migrácia zo „starého“ internetbankingu

Prechod na novú internetbankingovú platformu George pre klientov Slovenskej sporiteľne je zatiaľ dobrovoľný. Na webovej stránke sporiteľne pribudla ponuka používať tento systém. Ak sa klient rozhodne pre Georgea, automaticky sa migrujú všetky údaje klienta vrátane histórie transakcií, šablón, zoznamu platobných partnerov a podobne. V doterajšom systéme sa používateľovi zobrazuje história transakcií za posledné dva roky, pri migrácii sa importujú aj všetky staršie záznamy, takže získate prístup aj k údajom o transakciách starých 5 a viac rokov. Prechod je jednosmerný, návrat na „starý“ internetbanking a mobilné aplikácie nie je možný. Je logické, že pre banku je náročné trvalo udržiavať dva systémy internetbankingu, takže po nejakom čase, pravdepodobne v horizonte niekoľkých mesiacov, sa predpokladá migrácia všetkých klientov. Prechod na službu George je jednoduchý aj z formálneho hľadiska, klient nemusí navštíviť pobočku a ani podpisovať nové zmluvy. Samozrejme, ak potrebuje poradiť, všetci pracovníci v pobočkách už dlhší čas Georgea testujú a sú s ním zžití, takže dokážu klientom poradiť a na tabletoch im predviesť nové funkcie, prípadne pracovník pomôže klientovi pri migrácii.

Personalizácia a praktické skúsenosti

Po prvotnom zorientovaní sa v novom systéme, ktoré je vďaka prehľadnému a logickému usporiadaniu používateľského rozhrania takmer okamžité, používateľ zistí, že ho v novom systéme čaká niekoľko príjemných a užitočných noviniek, napríklad adresár platobných partnerov automaticky vygenerovaný na základe údajov o histórii transakcií. Pri zadávaní platby stačí do príslušného poľa formulára začať vpisovať meno a George ponúkne mená, ktoré obsahujú zadávaný reťazec. Po potvrdení príjemcu sa automaticky vyplnia zvyšné údaje formulára.

George vám umožňuje personalizovať vzhľad aplikácie, zmeniť farby či pozadie, popremiestňovať jednotlivé položky či pridať si fotky k menám účtov. Personalizáciu používateľského rozhrania odporúčame, pretože má zároveň aj dôležitú bezpečnostnú funkciu. „Svoj“ personalizovaný internetbanking spoznáte na prvý pohľad, takže sa nemôže stať, že by vám niekto podstrčil falošnú aplikáciu, aby od vás podvodným spôsobom vylákal prihlasovacie informácie (phishing). Používateľ si môže prispôsobiť názvy či farebne odlíšiť jednotlivé zložky, prípadne v menu ponechať iba tie položky, ktoré využíva.

Mobilný George

Slovenská sporiteľňa súčasne prináša aj novú mobilnú aplikáciu George Go, ktorá nahradí doterajšie aplikácie Účty a Platby. Novú aplikáciu si treba stiahnuť z aplikačného obchodu pre príslušnú platformu (Android, iOS). V obidvoch variantoch sú do určitej miery akceptované dizajnové odporúčania pre Android a iOS, aby sa aplikácia dizajnovým štýlom a filozofiou používania príliš nelíšila od používateľského rozhrania operačného systému a v ňom integrovaných aplikácií. Zároveň má aplikácia taký dizajn a filozofiu používania ako George.

Medzinárodná platforma

Nový internetbanking Slovenskej sporiteľne George je v rámci skupiny Erste aktuálne dostupný v Rakúsku, Čechách a na Slovensku a postupne bude sprístupnený vo všetkých siedmich krajinách, v ktorých skupina Erste pôsobí. V Rakúsku sa George používa už takmer dva roky. Používateľské rozhranie slovenského variantu je takmer identické ako v ostatných krajinách, takže sú v ňom zúročené korporátne skúsenosti, no v niektorých záležitostiach je prispôsobené slovenským špecifikám, predovšetkým ohľadne funkcií, na ktoré naši používatelia ešte nie sú zvyknutí. George je zároveň otvorená digitálna banková platforma, ktorá bude neustále prinášať nové služby a zlepšenia. Je pripravená na integráciu s tretími stranami, napríklad v zahraničí populárnymi firmami typu „fintech“ podľa novej, už platnej smernice o platobných službách PSD 2.

Resumé

Nová internetbankingová a mobilbankingová platforma Slovenskej sporiteľne George šetrí čas pri narábaní s peniazmi, pretože jej používateľské rozhranie je navrhnuté tak, aby bolo prehľadné a aby sa každá operácia dala urobiť s minimom potrebných úkonov. Dôkazom toho, že používatelia si na Georgea veľmi rýchlo zvyknú, bolo aj opakované testovanie, tentoraz nie na vlastných zamestnancoch banky, ale na laických respondentoch. Už pri prvom teste boli používatelia s produktom spokojní a pri druhom teste s odstupom dvoch mesiacov bola spokojnosť používateľov ešte vyššia.

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články
internet banking Facebook Google Android iOS

2 komentáre

George - pouzivatelsky neprijemny reakcia na: George – používateľsky príjemný internetbanking

14.8.2019 10:08
George je nedotiahnuty polofunkcny softver, ktory objera ludi o ich cas a hlavne nervy.
Reagovať

RE: George - pouzivatelsky neprijemny reakcia na: George - pouzivatelsky neprijemny

12.8.2020 13:08
Presne tak. Všetko, čo bolo prehľadné a jasné v starom, je teraz bordel, s ktorým strácam čas. Zatiaľ asi najhorší internetbanking s akým som sa stretol.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať