Gigabyte RX 5700 XT Gaming OC 8G / Radeon, ktorý deklasuje GeForce

2

Medzi konkurujúcimi si grafickými kartami panuje zvláštna situácia. Je ťažké proti sebe do priameho porovnania postaviť také modely, aby proti výberu nemali výhrady ani AMD, ani NVIDIA. Na náš októbrový duel Radeonu RX 5700 s GeForce RTX 2060 Super sa AMD pozeralo trochu nesúhlasne. To z dôvodu, že podľa mienky zástupcu firmy má proti RTX 2060 Super stáť výkonnejší Radeon RX 5700 XT s argumentom, že tieto dve grafiky sú v rovnakej cenovej triede a práve to je ukazovateľ, na základe ktorého sa kupujúci rozhodujú. Určia si presnejší rozpočet (čo je v tomto prípade zhruba 450 eur) a vyberú si „lepšiu“ kartu. Takouto politikou sa však úplne prehliada a bagatelizuje exkluzívna pridaná hodnota GeForce v podobe DirectX Ray Tracing. Preto keď sa berie do úvahy všetko, je porovnanie RX 5700 s RTX 2060 Super atraktívnejšie aj spravodlivejšie, a to i napriek cenovému rozdielu okolo 40 eur, ktorý si v prípade nVidie okrem iného priplácate aj za DXR. Za rovnakých podmienok, teda pri zhodných grafických nastaveniach, je herný výkon týchto kariet najpodobnejší. GeForce RTX 2060 Super je v priemere o málinko rýchlejšia (približne o 3 %), no sú aj hry, v ktorých má navrch Radeon RX 5700.

Mnohých používateľov však podpora real-time ray tracingu nemusí zaujímať (už len z dôvodu, že ho ich hry nepodporujú), a preto je i dobre, že ako cenová alternatíva k RTX 2060 Super existuje niečo ako RX 5700 XT, o ktorej to teraz bude. Oproti RX 5700 má k dobru nielen dva aktívne bloky Compute Units (t. j. + 256 shaderov a 16 textúrovacích jednotiek), ale i výrazne vyššiu frekvenciu GPU. Jadro (Navi 10) je však stále rovnaké, rovnako aj šírka pamäťovej zbernice a 8 GB pamätí typu GDDR6 s frekvenciou 14 GHz.


Na listoch každého z troch 80-milimetrových ventilátorov sú drobné výbežky. Tie majú zabrániť turbulentnému prúdeniu a zvýšiť tak efektivitu chladenia.

Výkon a prevádzkové vlastnosti

Súhrnné tabuľkové porovnanie výkonu prezrádza, že je karta RX 5700 XT výrazne výkonnejšia ako RTX 2060 Super v rovnakom vyhotovení (Gigabyte Gaming OC). V závislosti od rozlíšenia je plusových 8,4 – 9,1 % na úrovni triedy. S výnimkou Controlu (a i tam je ten rozdiel v prospech RTX 2060 Super zanedbateľný) beží drvivá väčšina hier rýchlejšie na RX 5700 XT. Dokonca aj Assassin's Creed Odyssey, ktorý si drží stabilnejší framerate a celkovo funguje lepšie na grafických kartách GeForce.

Hranie v rozlíšení QHD je pri zachovaní najvyšších grafických detailov na RX 5700 XT citeľne pohodlnejšie ako na RTX 2060 Super. Týka sa to najmä titulov ako Borderlands, Metro Exodus či Total War: Warhammer II, kde je priemerná rýchlosť bližšie k optimálnym 60 fps a vyššia je i minimálna snímková frekvencia, ktorá sa významnou mierou podieľa na pôžitku z hry.


Aj napriek robustnému chladiču je už karta v záťaži hlučnejšia. Plocha čipu (251 mm2) so 7 nm tranzistormi je totiž príliš malá, čo znamená i slabší prestup tepla.

Bližšie než k RTX 2060 Super má RX 5700 XT k RTX 2070 Super. Teda pokiaľ je reč o výkone renderingu rasterizáciou. V priemere RX 5700 XT v rozlíšeniach, pre ktoré je táto karta vhodná, teda FHD a QHD, stráca na RTX 2070 Super iba 3 – 4 %. A i tento malý rozdiel z veľkej časti vytvára hra Control, vo všeobecnosti lepšie optimalizovaná pre GPU NVIDIA. Potom je na GeForce o poznanie svižnejší aj Assassin's Creed Odyssey alebo Shadow of the Tomb Raider, ale práve táto hra nepadá pod 60 fps ani na RX 5700 XT. Pri drvivej väčšine ostatných titulov potom už len ťažko rozpoznáte, ktorá z kariet ich poháňa – plynulosť je ako cez kopírku.

Testovaná grafika Gigabyte RX 5700 XT Gaming OC v špičkách taktuje GPU až na 1936 MHz a v priemere je to zhruba 1870 MHz, čo je stále vysoko nad rámec frekvencie, ktorú Gigabyte ako spodnú hranicu sľubuje pre „Game clock“. Efektivita, resp. výkon na watt je pritom stále výborný. Zahrievanie GPU na 62 °C (s lokálne najteplejším miestom 82 °C) je pritom v poriadku, aj keď chladič je už trochu hlučnejší, než sú bežne podobne výkonné chladiče GeForce. Predsa len plocha čipu je oproti RTX 2070 Super menej než polovičná, a tak sa z nej teplo horšie odvádza. Napriek tomu sa s touto úlohou Gigabyte popasoval nadmieru dobre. Hlučnosť cez 40 dBA (zo štvrť metra) už síce neprepočujete, no v hernej zostave sa to stratí.

Hodnotenie

Gigabyte RX 5700 XT Gaming OC 8G je solídna karta, ktorá na vrchole strednej triedy vyniká výborným pomerom cena/výkon. Vyhotovenie je jednoduché, účelné, nič ho nepredražuje. Jedinú výhradu možno smerovať iba k trochu vyššej hlučnosti.

Vo vzťahu k modelu RTX 2070 Super, drahšiemu o sto eur, je to vlastne také malé déjà vu. RX 5700 XT Gaming OC je mu tesne v pätách rovnako ako RX 5700 o chlp rýchlejšej RTX 2060 Super, len je bez podpory DXR. Tentoraz je to však pre väčší cenový rozdiel ešte výhodnejšia ponuka a hlavne ide o momentálne najvýkonnejšiu efektívnu grafiku bez ray tracingu.

Za pomoc a zábezpeku testovacích hier vďačíme e-shopu itcomplet.sk.

„Nič rýchlejšie a celkovo lepšie, pri čom cenu nenavršuje ray tracing ani drahšie vyhotovenie, nekúpite.“

PLUSY, MÍNUSY:

+ Slušná efektivita, resp. vysoký výkon na watt, výhodný pomer cena/výkon, všetky hry plynulo zvládne i v rozlíšení QHD,  vďaka nízkemu PCB sa zmestí aj do úzkych skriniek
- Vyššia (ale nie vysoká) hlučnosť, nepodporuje ray tracing

 

Zobrazit Galériu

Ľubomír Samák

Všetky autorove články
Gigabyte Radeon RX Gaming GPU

2 komentáre

Prosim reakcia na: Gigabyte RX 5700 XT Gaming OC 8G / Radeon, ktorý deklasuje GeForce

5.12.2019 19:12
Vás o čom to rozpravate aký ray tracing ved to je ako tak použitelné iba u najvyššieho modelu RTX 2080 u nižšich modelov je to len prazdny marketing na ktorý chýba výkon. Karty ktoré to budu zvladať su ešte len buducnosť takže hodnotiť negativne kartu že nepodporuje ray tracing je uplne pomylene.
Reagovať

RE: Prosim reakcia na: Prosim

5.12.2019 22:12
Vďaka za reakciu, no musím Vám oponovať. Práve RTX 2070 Super považujem za najlacnejšiu kartu, pri ktorej sa má zymsel baviť už i o ray-tracingu. V rozlíšení Full HD s DLSS celkom určite. Áno, nie je to natívne, výkon je takisto na hrane, ale pridaná hodnota GeForce to rozhodne je.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať